Ocena kierowcy - FSO 1500 Sedan

Karol Boński karolbonski@o2.pl, 19 lat temu
Rok produkcji 1986
FSO 1500 Sedan 1.5 75KM 55kW 1983-1991 - Oceń swoje auto
Jest to duży, w miaręzrywny samochód, którego czasem można użyć jako małej ciężarówki. Jest stosunkowo mało awaryjny jak na pojazd prawie 20 letni. Jest to jużklasyk, jeździ się nim inaczej niż współczenymi samochodami. Kierownica chodzi ciężko, zawieszenie też nie to, ale nic nie ma tak miłego dla ucha odgłosu silnika... Przyśpieszenia lepsze niż w polonezie. Do 60 km/h - wspaniale. Niestety coś za coś... jest bardzo paliwożerny, przez co koszty eksploatecji auta bez gazu są niemałe.
Hm, przyśpieszenia lepsze niż w esperaku na gaz mamy... powyżej 80 km/h roib się uciążliwy. Prędkość max. jak dla mnie wystarczająca - doszło do 120 km/h. Trzeba pamiętać o dolewaniu oleju. Największą wadą jest paliwożerność i długi czas nagrzewania.
Biegi wchodząbaaaardzo precyzyjnie. Skrzynia pracuje bardzo cicho i jest umieszczona w bardzo ergonomicznym położeniu. Brakuje tylko piątki...
Trochę miękkie zawieszenie, dziwnie zachowuje się na zakrętach. Szybko zurzywa się układ kierowniczy ( drążki itd.), lszybko powstające luzy.
Przód: nie jeździłem lepszym samochodem pod tym względem. Maska super widoczna, każda krawędź. Tył również ok. Sprawa komplikuje się w czasie deszczu, czy w ogóle sporej wilgotności. Mój samochód nie jest wyposażony w ogrzewaną tylną szybę, a nadmuch na szyby boczne 9lusterka) nie zawsze załatwia sprawę. Ale ogólnie bardzo pozytywnie!
Bardzo ciekawy licznik... po przyzwyczajeniu bardzo pozytywniy. Nieciekawie umieszczone włączniki świateł itd.
Nie jest to nowa konstrukcja, ale za te pieniądze więcej się nie dostanie. Dla kierowcy super, pasarzer podobnie. Bardzo pomaga wymiana foteli na stary typ poloneza. Tylna kanapa troche za wysoka i zbyt miękka, bez zagłówków. Ale bardzo wygodna. Jazda w pięć osób niepolecana ze względu na wysoki tunel środkowy.
Co tu dużo mówić... tak do 60 km/h jest całkiem dobrze. Powyżej 80tki jest strasznie głośno...hałas potęguje w moim samochodzie wyjący most. Ale odgłos silnika jest bardzo miły, basowy... współczesne wyroby tego nie mają :)
Spalanie : jeżdżę na benzynie wiec tragedia... cykl mieszany ok 9, poza miastem ok 8, Warszawa, korek gigant 12 l/100 km. Naprawy nie są drogie, część prac można wykonaćwe własnym zakresie. Ceny części są niskie. Auto generalnie nie jest zbyt awaryjne.
Części i obsługa, płyny, oleje są niedrogie... ale paliwo!!! Za ok 1 tys pln otrymujemy samochód który, jeżeli będziemy o niego dbać będzie nam w miarę bezproblemowo służył kilka lat.
Tapicerka lub się odkształcać, jakaś żarówka się przepali...i wielka zmora: wieczne prooblemy z uszczelką bagażnika. Cały czas spada i nie reaguje nawet na klej.
Jak na razie bez problemów. Robiłem tylko skrzynię, bo napęd prędkościomierza padł. Ale praktycznie pełny demontarz kosztował 100 pln. Nie przejechałem fiatem zbyt dużo, ale ani razu mnie nie zawiódł. Raz się przegrzał, ale to moja wina. Wsiadam, przekręcam kluczyk. Trzeba tylko dolewać benzyny i ... oleju, bo zaczyna trochę brać. Silnik raczej niezawodny, gorzej z hamulcami i zawieszeniem.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.5 75KM 55kW [l/100km]

9,8