Ocena kierowcy - FSO Polonez Caro

leśnik, 19 lat temu
Rok produkcji 1996
FSO Polonez Caro 1.4 103KM 76kW 1993-1997 - Oceń swoje auto
Auto rodzinne, zapewniające dobre osiągi, ale nie do ostrej jazdy. Ekonomiczne i tanie. Trochę mi szkoda, że już go nie mam.
To raczej wysokoobrotowy silnik, więc jeśli chcemy efektywnie przyspieszać, trzeba wejść na wysokie obroty (pow. 4000), w niższej partii obrotów moment obrotowy jest mały. Pracuje równo, dość głośny, ale to wina FSO, w Roverach jest cichszy.
Biegi wchodzą raczej cieżko i w dość niewygodny sposób się je przełącza. Niezbyt cicha, szczególnie po 100 tys.
Zawieszenie nie pozwala na ostrą jazdę, sztywny tylny most i resory piórowe robią swoje, ale komfort nie jest taki zły. Układ kierowniczy bez wspomagania to masakra, szczególnie w mieście, poza tym czesto trzeba go regulowac z racji luzów.
To chyba jedyna rzecz w tym samochodzie, do której nie można się przyczepić
Nie jest źle.
Jest jedna rzecz, która mnie strasznie denerwuje, a mianowicie brak opcji wyłaczenia nawiewu na przednia szybe, co szczególnie daje sie we znaki latem, kiedy deska rozdzielcza jest nagrzana, a nawiewniki zwiewają z nad niej gorące powietrze wprost na kabine. Zimą silnik szybko sie nagrzewa
Miejsca jest dużo, nawet dla pięciu osób, tylko tylne siedzenia mogłyby być wygodniejsze.
Kanciaste nadwozie robi swoje, pow. 120km/h jest naprawde głośno. Denerwuje też hałaśliwy tylny most, szczególnie po 100 tys.
Biorąc pod uwage wiek konstrukcji tego nadwozia i jego aerodynamikę, jest dobrze, auto pali niewiele wiecej niż Rover 45. Natomiast ceny przeglądów nie są wysokie, pod warunkiem, że nie zepsuje się nic wyprodukowanego przez Rowera, w przeciwnym razie czeka nas niemałe wydatki i oczekiwanie na części, ponieważ Rower ma słabo rozwiniętą sieć ASO w naszym kraju.
Jak to w Polonezie - niska jakość, niska cena
Zależy od egzemplaża, u mnie było nieźle, poza klockami hamulcowymi, które czasami trzeba było wymieniać poniżej 10000km i na dodatek czesto psuł się wskaźnik ich zużycia.
Miałem jedną poważna usterkę - awaria modułu sterowania silnikiem. Wydatek nie mały (4000zl), ale wina nie byla po stronie Rovera, tylko kiepskiej jakosci elektroniki FSO, a dokładnie alarmu. Odradzam używania go, jeśli go masz, to najlepiej go wyłącz tym małym kluczykiem. Z innych usterek, to częstą jest sprzegło i tylny most, ale to raczej po 100 tys, chyba, że ktoś bardzo ostro jeździ.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 103KM 76kW [l/100km]

7,2