Ocena kierowcy - FSO Polonez Caro

Paweł, 12 lat temu
Rok produkcji 1994
FSO Polonez Caro 1.5 75KM 55kW 1991-1997 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : Zawieszenie na nasze drogi jest idealne. Na nierównej, polskiej drodze sprawdza się lepiej niż większości samochodów zachodnich. W dodatku proste w konstrukcji i bardzo wytrzymałe.
Karoseria : Rdza lubi pojawiać się w newralgicznych miejscach
Układ hamulcowy : Zapiekały się hamulce - wymieniłem na zaciski Lucasa i jest spokój
Silnik : Trzeba regulować gaźnik, zapłon, luz zaworów... Ale to tylko upierdliwe ;)
Oceniając Poloneza trzeba pamiętać, że został on oparty na konstrukcji z lat 60tych. Mimo niewielkich modyfikacji przetrwał w produkcji prawie 30 lat. Największymi plusami są: cena samochodu, ceny części, łatwość naprawy. Minusy to niski komfort jazdy, wysokie spalanie, słaba blacha.
Silnik na gaźniku. Zimny niestety trzeba zmuszać do jazdy. Elastyczność nie powala, zwłaszcza na wysokich biegach.
Do skrzyni biegów nie mam praktycznie zastrzeżeń. Biegi wchodzą precyzyjnie, leżą blisko siebie. Jedyny minus to charczenie przy wrzucaniu wstecznego, nieraz nawet na postoju.
Zawieszenie idealne na nasze drogi. Miękko zestrojone, pozwala na szybkie i komfortowe pokonywanie nierówności na drodze. Pod tym względem bije na głowę większość nowszych aut, jakimi jeździłem. Niestety - przestaje się sprawdzać przy większych prędkościach.
Chyba największy plus Poloneza. W każdą stronę widać rewelacyjnie.
Rozmieszczenie przełączników dość dobre - wyjątkiem są dwa lub trzy przełączniki, które idealnie zasłania kierownica. Aby używać ich w trakcie jazdy, trzeba nauczyć się ich na pamięć. Fotele bardzo wygodne nawet na długie trasy. Miejsca na nogi pod dostatkiem z przodu i z tyłu. Mało miejsca nad głową. Plastiki nie są brzydkie, ale deska rozdzielcza i kierownica zbyt mocno nagrzewają się w upał.
W zimie - super. W lecie gorzej - zaworek nagrzewnicy (przynajmniej u mnie) nie domyka się do końca, w związku z tym jedynym wyjściem w upał jest zamknięcie dopływu świeżego powietrza do kabiny.
Przestrzeni na nogi, jak już napisałem jest pod dostatkiem. Gorzej z przestrzenią na głowę. Bagażnik jest duży, ale płytki i niektóre rzeczy nie mieszczą się ze względu na gabaryt.
Fatalnie :( Powyżej 80tki ciężko rozmawiać przez komórkę. Powyżej 100tki kończą się nawet rozmowy w kabinie... Wał i most efektywnie zagłuszają wszystko.
Jeśli chodzi o zużycie paliwa - nie jest dobrze. Przy takim apetycie Polonez powinien oferować chociaż trochę więcej mocy... Natomiast jeśli chodzi o ceny napraw to są one wręcz śmieszne. To, co w nowszych zachodnich autach kosztuje setki złotych, tu kupimy za złotych kilkadziesiąt lub kilkanaście.
Jeśli znamy się trochę na mechanice, a potrzebujemy jedynie samochodu, który zawiezie nas z punktu A do punktu B, Polonez jest dobrym wyborem. Za taką cenę, nie można oczekiwać nie wiadomo czego.
Jak to w 15-letnim aucie, zawsze coś gdzieś wyskoczy. Wszystko jednak naprawia się banalnie prosto (większość można zrobić samemu), a ceny części są śmieszne.
O dziwo z \"grubszych\" rzeczy jeszcze nigdy nic nie zawiodło (odpukać). Najgorsze naprawy, jakie sobie przypominam to: pęknięty resor (koszt wymiany 100zł), wymiana panewek korbowodowych (panewki + wymiana 100zł) i pęknięta nagrzewnica (nowa ponad 200zł, naprawa we własnym zakresie).

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.5 75KM 55kW [l/100km]

10,2