Ocena kierowcy - FSO Polonez Caro

Americanos, 20 lat temu
Silnik 1.9 D 69KM 51kW
Rok produkcji 1995
FSO Polonez Caro 1.9 D 69KM 51kW 1991-1997 - Oceń swoje auto
Ogólnie samochód słuzy mi wiernie na codzień.Jeżdżę dość dużo czyli około 100 km dziennie.Domyślam się,że silnik mógłby posłużyć mi jeszcze wiele lat bez probemów ale z blachą bede musiał "robić".Do tego można jeszcze dorzucić drobne dolegliwości jednak zaletą jest fakt że części są bardzo łatwo dostępne i nie drogie.Naprawić może go każdy nawet przeciętny mechanik (nie mówię o silniku)
Silnik rewelacyjny.Niezawdony,trwały.Zapala cierpliwie co rano.Wierny jak roboczy koń :) Nie jest może zbyt szybki (jechałem najwięcej około 140-150 km/h) ale za to fajnie jeżdzi się 80 na V i wyprzedza (w tym zakresie obrotów jest bardzo elastyczny)
Biegi pracują precyzyjnie i pewnie.Bez zarzutu
W moim egzemplarzu nic się nie dzieje niepokojącego.Oczywiście to Polonez więc należy o tym pamiętać pokonując z dużą prędkością ;) zakręty.Na zniszczone polskie drogi zawieszenie tego samochodu jest w sam raz
Teoretycznie niezła.Ale zima i deszcz przy przeciętnej wentylacji powoduje spore ograniczenia
Rozwiązania rodem z lat 70 zachwycać nie mogą.Fotele dość wygodne ale słabo "trzymające" tylna kanapa kiepsko wyprofilowana
Ogrzewanie w moim modelu bajkowe.Może to sprawa silnika ale grzeje juz po przejechaniu 1-2 km przy -10 C Wentylacja słaba.Trzeba wspomagać ją poprzez otwarte okna
Ilość miejsca wystarczająca komfort to rzecz umowna :P
TRAGEDIA.Silnik jak każdy silnik diesla musi sobie poklekotać :) ale najwięcej huku robi tylny most oraz ołozyskowanie.Pod tym względem tragedia pow 90 km/h hałas dokucza
Przy mieszanej jeździe (miasto,lokalna droga,autostrada) w zimie, średnio 6 l na 100 czyli chyba całkiem nieźle na prawie 2l silnik no i samochód tej wielkości
Za 5-6 tyś zł co można kupić innego w chwili obecnej?Samochodu wielkości poloneza raczej nie bardzo.Jak na moje potrzeby ten samochód wystarcza w zupełności.Wiem,że jest takie jaki jest ale mam tę przyjemność że nie jestesmy na siebie skazani :) (tzn samochód kupiłem za gotówkę nie musze się z nim męczyć przez ileś tam lat) Gdy będzie więcej tanich samochodów z UE pewnie dojeżdżę poczciwca i zmienię na coś innego ale myślę,że jeszcze z rok dwa pojeźdżę :)
Dokuczają drobiazgi.Normalka to "szaleństwa" elektryki.To tu to tam coś nie chce się załączyć lub wyłaczyć :) czasem wystarczy popukać czasem nie :) Do tego układ hamulcowy z zaciskami (system fiatowski) no i blacha która zaczyna padać nagle i niepowstrzymanie.Mój model na razie zardzewiał tylko trochę na przedniej masce
Na razie odpukać nic się takiego nie dzieje
FSO Polonez Caro