Ocena kierowcy - Honda Civic V Hatchback

ClubX, 8 lat temu
Silnik 1.5 i 16V 90KM 66kW
Rok produkcji 1991
Honda Civic V Hatchback 1.5 i 16V 90KM 66kW 1991-1995 - Oceń swoje auto
Karoseria : Mimo cienkiej blachy i przy tym rdzewiejących elementów autko ma jak to mówią ponadczasową sylwetkę i co mnie ucieszyło, mój ojciec widząc VW Scirocco z 2008 r. pomyślał że to taka Honda jak moja tylko porobiona :)
Karoseria : burta, tylne błotniki/nadkola, progi
Jest to moje trzecie EG, tym razem dorwałem sztukę wprost z pierwszej linii produkcyjnej.
Trafiłem na zdrowy jak na 1.5 (D15B2) silniczek. Zaczynałem od 1.3 (D13B2), który jest na gaźniku i nie polecam go. Dobrym rozwiązaniem jest hybryda D13B7. Osiągi 1.5 90 KM + :) 10 sek do 100 km/h V-Max 195 km/h w 4 os.+bagaże na oponach 195/50/R15 Pobór oleju 0,3l/2000 km (przy częstej jeździe do odcinki)
Wybierak chodzi super w każdym modelu i co ważne jest on jak dla mnie ergonomicznie usadzony. Skrzynia lubi zgrzytać przy mocniejszej jeździe i przełączeniu na 2-kę, no i oczywiście na R-wsteczny
Często można spotkać te hanki obniżone i na takim zawieszeniu przy przyzwoitej drodze jedzie się bajecznie, nie ma efektu bujania na boki, jest tylko góra-dół. Minusem jest to że trzeba uważać na dziurach i nie można wjeżdżać na wysokie krawężniki jak zwykłym autem. Jeśli chcesz poprawić zawias to dużo dają stabilizatory!
Nie wiem jak to ocenić, jest to hatchback, wszystko widać ok :)
Niektórzy narzekają na źle umieszczony przycisk otwierania szyberdachu
Dmuchawa dość głośna, ale znośna. W zimę od odpalenia, po przejechaniu 2 minut mamy już ciepłe powietrze. Co zauważyłem, po otwarciu okna w każdej pozycji nie wieje tak w ryj jak w innych autach! Szyberdach to świetna sprawa! Ciekawostką jest to że podczas deszczu przez uchylony szyber nam nie napada :)
Siedzisko kierowcy raczej dla większych osób, mniejsze mają nieco problem. Kierownica sportowa na nabie jest w idealnej pozycji. Jadąc z pasażerem nie tykam go o kolano przy przełączaniu biegów. Pasażerowie z tyłu nie skarżą się na to że jest ciasno czy ich rzuca przy zakrętach. Najgorszym mankamentem jest wsiadanie i wysiadanie..
Mankamentem wyciszenia tej fury jest głośny goły tył. Podczas jazdy słychać niemiłosiernie szmery dochodzące z tylnych kół, tłumika.. sam silnik jest dość dobrze oddzielony. Pomaga na pewno rozebranie całej tapicerki i obklejenie blachy matą wygłuszającą :) w fabrycznym standardzie przy hb i qp niestety tego nie znajdziemy
Mimo że auto można kupić w całości za grosze jak na cały samochód i ma niezłe osiągi to nowe części eksploatacyjne są dość drogie, silnik spala dość dużo benzyny. Jeśli chcemy mieć ładne auto a nie szrota to musimy zainwestować w blacharkę. Zawieszenie wielowahaczowe, biorąc pod uwagę wszystkie nowe elementy kosztuje dość dużo. Silnik znosi ok. 300 tys. km, kapitalny remont jest zazwyczaj nieopłacalny.
Teoretycznie w tej cenie mamy super furę, ale dochodzi nam koszt jej utrzymania.
-lampy przednie świecą dość słabo -opadają drzwi -wyłamuje się suwak od temperatury -radio nie chce się schować we wnęce

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.5 i 16V 90KM 66kW [l/100km]

11,0