Ocena kierowcy - Honda Civic VI Kombi

Jarek28, 18 lat temu
Silnik 1.4 16V 90KM 66kW
Rok produkcji 2000
Honda Civic VI Kombi 1.4 16V 90KM 66kW 1998-2000 - Oceń swoje auto
W porównaniu do np Forda Focusa, Opla Astry czy Golfa którymi miałem okazję jeździć samochód jest doskonały, ostatnio częściej jednak jeżdże Audi A6 ´02 i wracając do Hondy czyje pewien niesmak pod względem jakości, hałacu i bagażnika. Ale oczywiście zdaje sobie sprawę że auta te dzielą 2 klasy w spora różnica cenowa.
Bardzo dobra kultura pracy silnika, który jest jak na 16 zaworowca o malej pojemności bardzo elastyczny. Oczywiście po silniku o tak malej mocy nie należy się spodziewać że na trasie zawsze i bezstresowo wyprzedzimy ciężarówkę czy inny samochód, ale za to w mieście zadowoli sie niewielkimi ilościami paliwa i zapewni dynamiczna jazdę.
Doskonała precyzja i wygodne umieszczenie lewarka. 5 mogła by być trochę dłuższa gdyż jazda z prędkościami rzędu 120 - 140 staje sie denerwująca (chałas) ale z drugiej strony nie ma większych problemów z szybkim (jak na klasę i silnik) osiągnięciem maksymalnej prędkości (ta występuje przy ok. 5750 obr. silnika czyli przy "odcince).
Bardzo dobre zawieszenie zarówno ze względu na prowadzenie jak i trwałość (do tej pory absolutnie bez luzów ze sprawnością amortyzatorów ~93%)
Do przodu jest dobrze, słupki A nie ograniczają widoczności przy jeździe po łuku. Tył natomiast.... cóż, trzeba sie przyzwyczaić.
Lewarek zmiany biegów przy kierownicy do któreko na początku podchodziłem sceptycznie okazał sie doskonałym pomysłem. Bardzo przydatnajest też płaska podłoga dzięki której między przednimi fotelami jest idealne miejsce na neseser czy damską torebkę (po za zasięgiem amatorów cudzej własności). Wielki minus za włącznik przednich świateł przeciwmgłowych w idiotycznym miejscu!
Wentylacja z włączoną klimą daje rade osuszyć wszystkie szyby w jesienną słotę przy komplecie pasażerów, za to plus. Ogrzewanie natomiast pozostawia pewien niedosyt. Ja bardzo lubie mieć w samochodzie (zimą) upał ale bez wyjęcia filtrów przeciw pyłkowych jest to niemożliwe (dochodzi do max 25). Aby delektować sie temperaturami około 28 trzeba na zime zdjąć ten filtr (co nie jest trudne-od środka- i nie przeszkadza- jestem alergikiem)
Z tyłu - REWELACYJNIE. Powtarza to każdy kto jedzie u mnie w samochodzie na tylnym fotelu. Bagażnik 380l, jak na klase samochodu dobrze - dla mnie mało. Przód, dla kierowców do 185 wzrostu jest przestronnie, później trochę za mało na długość.
Do jazdy miejskiej jest ok. Na trasie do 100 km/h możliwie. Powyżej 120 to tak samo jak przy 180. Nie najlepiej wyciszone nadkola. Plus za brak świstów uszczelek nawet przy prędkościach zbliżonych do maksymalnej. Ogólnie jest lepiej niż np. w Astrze II ale Audi A6 to to nie jest. Cóż może za często jeżdże Audi. (może ztąd też potrzeba większego bagażnika)
Ze zużyciem paliwa to jest róznie. Zależy od ... stacj benzynowej. BP, Shell (Puławska-Warszawa) jest OK, NESTE słabiej (po NESTE wyskakuje czasem "Check Engine") Miast: około 7,2 -8 Trasa: okolo 6,8 - 7 (głównie traca Warszawa Gdańsk nocą z dużymi prędkościami)
Przy zakupie wydaje sie że zapłaciliśmy dużo i że u konkurencji zostawilibyśmy trochę mniej pieniędzy, później dostrzegamy że samochód ten jest minimalnie lepiej wyposażony i lepiej leździ nie np Golf IV, na końcu zdajemy sobie sprawę (ku wielkiej uciesze) że samochód nasz jest (przy ewentualnej odsprzedaży) sporo droższy niż inny kompakt. I to mi sie w Civicu podoba.
Bez usterek od początku eksploatacji (jestem pierwszym właścicielem) Po kilku usterkach padł zamontowany przez dilera alarm PRESTIGE którego BAAARDZO niepolecam. Nie wpływa to jednak na ocenę auta gdyż nie jest to wyposażenie fabryczne.
Ponieważ mój samochód był jednym z pierwszych (nowy model z maja 2001) jaki trafił do kraju nie uniknął chorób wieku dziecięcego (usuniętych na gwarancji - dlatego ocena "tylko" źła): -przekładnia kierownicza (tylko chałas) -pompa sprzęgła (trudne do opisania dziwięki) inne mniej ważne jak linka gazu (opór w działaniu, stelaż fotela kierowcy, podnośnik szyby przedniej...

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 16V 90KM 66kW [l/100km]

6,7