Ocena kierowcy - Honda Civic VI Kombi

Paweł, 11 lat temu
Silnik 1.8 16V VTi 169KM 124kW
Rok produkcji 1998
Honda Civic VI Kombi 1.8 16V VTi 169KM 124kW 1998-2000 - Oceń swoje auto
Inne : Nie ma jednej rzeczy :) silnik, szpera, heble :)
O takim aucie kiedyś marzyłem i się w końcu spełniło :) W swojej klasie ciężko o odpowiednik. Jak na kompakt oferuje sporo miejsca jest wygodne i ergonomiczne. Wygląda raczej niepozornie, a jest całkiem żwawe i potrafi objechać niejedno auto o sportowym wyglądzie ;) Uwielbiam mojego aerodecka :)
Po dwóch latach nadal uśmiecham się na myśl o jeździe Hanią z b-serią :) W porównaniu do innych silników tej klasy motor jest: bardzo mocny, wysoko kręcący się, względnie ekonomiczny, niezawodny. Mój egzemplarz po 130k km nie bierze ani kropli oliwy, wszystko zależy jak się go traktuje.
Skrzynia biegów to typowa skrzynia w hondach. Precyzyjne i z krótkim skokiem działająca dźwignia. I jak to w hondach czasem wrzucenie wstecznego wymaga wrzucenia na luz i puszczenia sprzęgła ;) Dlaczego zatem nie \'doskonała\'? Kiepsko dobrane przełożenia psują ocenę. Biegi od 1 do 4 są dłuuugie co powoduje, że pomimo mocnego silnika osiągi nie są takie jakie by mogły być. Piątka jest za to krótka co powoduje, że przy 90 km/h mamy już 3 rpm i co za tym idzie jest głośno i mało oszczędnie.
wielowahacz, rozpórka z przodu, szpera w skrzyni biegów :) W kombi nie montowano seryjnie tylnego staba, ale żaden problem zamontować go samodzielnie ;) W skrócie do prowadzenia nie mam uwag
To były czasy gdy bryły samochodów były jeszcze mocno klasyczne i z widocznością nie ma żadnych problemów. Łatwo wyczuć gdzie się auto kończy i gdzie zaczyna. Nie mam uwag.
Deska jak to w starych hondach - wszystko na swoim miejscu. Półskórzane fotele - wygodny i dobrze trzymające na boki. Podłokietnik z przodu w standardzie. W tylnej kanapie podłokietnik o ile się nie mylę był dostępny po mini-lifice. Cieszące oko smaczki jak obszyta skórą kierownica czy gałka zmiany biegów. Spory bagażnik ze schowkiem w podłodze na (pełne) koło zapasowe, narzędzia, podnośnik, żarówki i co tam nam jeszcze do głowy przyjdzie. Dodatkowo dwa zamykane schowki po bokach bagażnika gdzie można schować gaśnicę, kompresor i wiele innych rzeczy. Dzięki temu cały bagażnik mamy pusty i nic się po nim nie wala.
Wszystko działa jak należy. Nie mam uwag.
Z przodu nie ma problemu z miejscem. Z tyłu jak na auto klasy compact jest w porządku. Pasażerowie tylnej kanapy (nawet wysocy) w kombi mają dużo miejsca nad głową (w przeciwieństwie do liftbacka). Jest OK
Zdecydowanie nie ma szału. O ile wyciszenie samo w sobie jest dobre, to przełożenia skrzyni biegów powodują, że przy wyższych prędkościach jest niestety za głośno. Na szczęście dźwięk silnika jest bardzo miły dla słuchu :)
Jest dobrze, ale zawsze może być lepiej ;) Jak już pisałem sam silnik jak na swoje osiągi jest ekonomiczny, ale całość psuje skrzynia biegów ze swoimi przełożeniami. Poza tym buda kombi jest dosyć ciężka. Ceny części... Nie do wszystkich części mamy zamienniki. Jeśli mamy to ceny prostych napraw/eksploatacji są niskie. Sprawy typu rozrząd/świece itp są dwa razy tańsze niż np. w popularnym silniku 1.4 VW. Zdarzają się natomiast części które w zamienniku nie występują i w ASO mają bardzo wysokie ceny np. tłumik końcowy czy mechanizm wycieraczek.
To nie jest auto dla każdego. Trzeba być świadomym tego co ono oferuje i zgodzić się większa cenę zakupu i eksploatacji niż w przypadku \'zwykłych\' wersji. Ja wiedziałem czego chcę i nie żałuję ani jednej złotówki wydanej na to auto.
Przy takim starym aucie nie uznaję oceny doskonale ;) jest bardzo dobrze 4,5 gwiazdki daję :)

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.8 16V VTi 169KM 124kW [l/100km]

9,3