Ocena kierowcy - Honda Jazz IV Mikrovan Facelifting

Paweł, 4 lata temu
Silnik 1.3 i-VTEC 102KM 75kW
Rok produkcji 2018
Honda Jazz IV Mikrovan Facelifting 1.3 i-VTEC 102KM 75kW 2017-2020 - Oceń swoje auto
Zawieszenie
Wracam z opinią po przejechaniu 13 tyś km w niecałe pół roku. Auto nadal mogę polecić. Jeśli się jeździ normalnie to pali naprawdę bardzo mało. W sumie gdyby jakiś mały diesel miał takie spalanie to można by powiedzieć że jest bardzo dobre. W trasie potrafi spalić nawet 4L jeśli nie przekraczamy 100 km/h, nie ma dużego ruchu i jedziemy płynnie. Średnie spalanie oscyluje u mnie w okolicach 5-5.2L przy czym komputer przekłamuje o około 0,2-0,3L względem tankowania. Przy dojazdach do pracy 40 km w jedną stronę praktycznie zawsze mam wynik z 4 z przodu. Auto prowadzi się dobrze, nawet mimo balonowatych opon. Minus za strasznie lichą powłokę lakierniczą. Honda stosuje olej 0w20, który jest minerałem i nie za bardzo nadaje się na nasz klimat. Ja stosuję dopuszczony przez instrukcję 5w30 i nie zauważyłem wzrostu spalania.
Do 2 tyś mułek, do 3 tyś jakoś jedzie, powyżej 3 tyś budzi się do życia, aby przy 4,5 rwać żwawo do przodu. Honda robi po prostu wysokoobrotowe silniki i albo się to lubi albo nie. Jego mułowatość na niskich obrotach odwdzięcza się bardzo niskim spalaniem.
Tutaj nie ma co gadać. Chyba najlepsza w tej klasie samochodów. Krótki i precyzyjny skok, biegi wskakują same. Działanie jest bardzo metaliczne. Nie przesadzę jeśli powiem że skrzynia pracuje jak ta w Maździe MX5. Jest naprawdę dobrze.
Tutaj również jest bardzo dobrze. W tej klasie zawieszenie niezależne na tylnej osi to rzadkość. Ale czuć że daje bardzo dużo. Samochód ma naprawdę dopracowany układ jezdny - odpowiednio sztywny i elastyczny żeby prowadzić się dobrze a jednocześnie wystarczająco komfortowy.
To najsłabszy element tego samochodu. Lakier jest delikatny i cienki. Blacha też taka sobie. Ale myślę że przy odrobinie troski przetrwa 8 lat a tyle zamierzam jeździć tym samochodem.
Jest ok.
Brak uwag.
Klima działa dość opieszale, ale chłodzi wnętrze. Mam manual i ustawiam zawsze nawiew na dwójkę i temperaturę mniej więcej na środek lub 2,3 ząbki poniżej środka. Nie lubię kiedy mi mocno wieje. Może dlatego długo chłodzi. Ogrzewanie ok.
Najlepsza w klasie. Nie ma co tutaj się dużo rozpisywać. Mam 191 cm wzrostu i usiądę sam za sobą przy czym mam jeszcze miejsce na kolana i nad głową. W Megane 3 było mniej miejsca a to teoretycznie klasa wyżej.
Tutaj zabieram 2 gwiazdki. O ile sam silnik w jeździe autostradowej nie jest głośny to bardzo wyraźnie słychać szum opon i nadkola, które wygłuszyli bardzo słabo. Standardowe Micheliny od razu sprzedałem i założyłem opony o hałasie 69dB i nadal je słychać.. Tutaj jest sporo do poprawy. Ale autostradami jeżdżę rzadko więc mi to nie przeszkadza.
Bardzo niskie. Pali mało, nic się nie psuje. Póki co tylko olej i filtry.
Samochód wydaje się drogi. Ale gdy porównany standardowe wyposażenie i dołożymy je u konkurencji to wychodzi taniej niż reszta. Do tego otrzymujemy pewną i niezawodną japońską mechanikę która jest dopracowana.
Brak.
Brak, przecież to japończyk.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.3 i-VTEC 102KM 75kW [l/100km]

5,2