Ocena kierowcy - Hyundai Getz

rafał, 15 lat temu
Rok produkcji 2005
Hyundai Getz 1.4 97KM 71kW 2004-2008 - Oceń swoje auto
Silnik : Fajny silniczek, można nim nieźle popylać.
Układ elektryczny : Notoryczny problem z jedną żarówką na konsoli centralnej
Generalnie jestem zadowolony z tego autka. Zważywszy na obecne ceny i wyposażenie, uważam, że jest to całkiem niezła propozycja. Ponieważ Getz zaczyna być dla mnie za mały, przymierzam się do Hyundaia i30 kombi.
Generalnie jest się do czego przyczepić jeśli chodzi o kulturę pracy, ale odkąd zacząłem wkręcać silnik na wyższe obroty to elastyczność oceniam bardzo przyzwoicie.
Skrzynia generalnie precyzyjna z krótkim skokiem. Na minus haczący niekiedy wsteczny.
Po wymainie gum stabilizatorów i tylnych amortyzatorów po 74 tys (polskie drogi)znów jest precyzyjnie i zadowalająco (po wymianie przednich amorków będzie jak sądzę super). Generalnie oryginalne amorki strasznie jęczące. Po zmianie na Kayaby z tyłu wszystko ucichło.
Tradycyjnie ocenę obniżają przednie słupki.
Wszystko na miejscu i pod ręką.
Przy dużej wilgotności tylnie szyby notorycznie zaparowane, ale tylko przy jeżdźie powyżej 2 osób. W lecie chłodzenie tylko umiarkowane, ale czego chcieć bez klimy.
W swojej klasie chyba jedna z lepszych, niestety kosztem bagażnika. W dwie osoby można wyruszać w najdalszą podróż (nawet z psem). W czwórkę wyłącznie wyjazdy weekendowe.
Przy dynamicznej jeździe i powyżej 120 km/h jazda głośna. Przy jeździe spokojnej cichutko. Chyba typowa charakterystyka małych aut.
Mam w tej kwestii małe porównanie bo to moje pierwsze nowe auto. Zużycie paliwa oczywiście zależy wprost proporcjonalnie od dynamiki jazdy. Przy mojej jeździe (średnio dynamicznej) znośne. Koszt przeglądu ok. 450 zł. To może nie jest bardzo dużo, ale przeglądy co 15 tys., więc chyba też nie mało.
Jeśli chodzi o obecne warunki cenowe, Getz chyba łapie sie w czołówce tej kategorii.
Dużo by mówić. Z oryginalnych rzeczy dwa razy była przepalona ta sama żarówka w konsoli centralnej (koszt 30 zł!!!) i został urwany bat anteny dachowej (koszt 110 zł + robocizna). Coś w silniku ćwierka od dłuższego czasu, ale nie potrafią tego nawet zdiagnozować (na szczęście bez wpływu na osiągi i inne aspekty). Jeśli chodzi o wyposażenie dodatkowe - wymieniany siłownik zamka centralnego w tylnich drzwiach. Właśnie kolejny, z drugich drzwi do wymiany.
Na razie nic się nie wydażyło.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 97KM 71kW [l/100km]

6,7