Ocena kierowcy - Hyundai i20 II Hatchback 5d

Wojtek, 7 lat temu
Rok produkcji 2016
Hyundai i20 II Hatchback 5d 1.2 84KM 62kW 2014-2015 - Oceń swoje auto
Auto kupiłem dla żony. Wybieraliśmy jeszcze pomiedzy oplem corsa , nissanem note oraz skodą fabią. Nissan odpadł przez 3 cylindry a skoda przez niesławne tsi. Corsa żonie najzwyczajniej się nie podobała. Okresowo pożyczam go na krótkie wypady do miasta. Trochę drogi, ale dostaliśmy spory rabat na grupę zawodową. Generalnie żona jest bardzo zadowolona z auta, osobiście dla siebie bym go nie kupił.
Mały silniczek 1.2 całkiem sprawnie radzi sobie z napędem samochodu zarówno po mieście jak i na trasie ( konieczna redukcja biegu) Zbiera sie z niskich obrotów. Momentalnie łapie temperaturę. Prosta konstrukcja i brak turbo sprawia że nie wymaga zbytniej troski a na tym najbardziej mi zależało.
Przełożenie wchodzą precyzyjnie i lekko. Nic nie zgrzyta. 1-4 zestopniowane raczej na miasto + długa piątka na ekspresówke. Całkiem przemyślane. Jak dla mnie sprzęgło jest za miękkie, nie czuć na pedale kiedy zaczyna "łapać"
Tutaj niestety tylko przeciętnie. Układ kierowniczy jest jakiś taki nijaki, sztucznie sztywny.. no nie wiem jak to określić w każdym razie nie podchodzi mi. Wysokie opony 185/65 i miękkie nastawy zawieszenia sprawiają że nie ma pewności prowadzenia. Przynajmniej ja odnoszę takie wrażenie gdy czasem pożyczę auto od żony. Być może dlatego że sam jeżdże chevroletem cruze który ma raczej twarde zawieszenie ( i waży 400kg więcej). Hyundai potrafi "dobić" na większej nierówności., lub progu zwalniającym przy 2 pasażerach z tyłu. Na plus na pewno bardzo dobre hamulce ( 4x tarcza ) i cicha praca zawieszenia
Nie mam zastrzeżeń. Z tyłu czujniki parkowania ( tak tak w hatchbacku co ma ledwo 4 metry wygląda to śmiesznie)
Przeciętnie. Na plus to, że kabina i auto są szerokie jak na ten segment oraz 2 gniazda zapalniczki z przodu. Fotele dla kobiety ok, ale dla faceta zdecydowanie za ciasne. Siedząc w tym aucie barki opieram na czymś co ma zapewnić boczne trzymanie a do pudziana jeszcze sporo mi brakuje.. ( nie mieli wersji europejskiej foteli?) Zegary przejrzyste bez zbędnych udziwnień, umiarkowana ilość przycisków. Plastiki dobrej jakości.
Bardzo szybko chłodzi i nagrzewa wnętrze. Klima nie wpływa odczuwalnie na moc samochodu pomimo małego silnika.
Spory bagażnik jak na tę klasę ( wchodzi gondola a to już coś) Generalnie auto jest szerokie i z przodu na prawde jest przestrzen jak na tę klasę. Z tyłu wiadomo fotelik. Od biedy 2 osoby wejdą ale o komforcie podróży nie można mówić.
Silnik bardzo cichy, ale fabryczne opony ( michelin) to jakas pomyłka. Podczas jazdy dźwięk niemal jak po frezowanej nawierzchni.
Podaje wg komputera: W cyklu mieszanym z przewagą miasta tj około 100km po mieście i okazjonalnie 30km w trasie/tydzień spalanie 7l/100km. Wg mnie do zaakceptowania tym bardziej że jakikolwiek ecodriving mojej żonie jest zupełnie obcy ( w sensie naciskam gaz dopóki nie muszę nacisnąć hamulca, zapominam też że mam skrzynie biegów)
Sprawia wrażenie dobrze wykonanego samochodu.Silnik na łańcuchu bez turbo. Może się podobać z wyglądu. Mam nadzieje że troche posłuży tym bardziej że poprzednik miał dużo pochlebnych opinii.
Auto podobno posiada system wspomagania ruszania pod góre ( HAC czy coś tam) ale nigdy nie uświadczyłem jego działania.
bez usterek

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.2 84KM 62kW [l/100km]