Ocena kierowcy - Kia Sportage III SUV Facelifting

Kijanka, 8 lat temu
Silnik 1.6 GDI 135KM 99kW
Rok produkcji 2015
Kia Sportage III SUV Facelifting 1.6 GDI 135KM 99kW 2014-2016 - Oceń swoje auto
Inne : Bardzo dobry system auto, z nawigacją i kamerą cofania.
Bardzo udane auto, nie mam większych uwag. Przed zakupem testowałem cały tuzin różnych aut (m.in. Corolla, Mazda 3, Hyundai ix35, Octavia, Rapid). Największe obawy dotyczyły silnika, tj. czy 1.6 poradzi sobie z tak sporym autem. Radzi sobie bez problemu, choć jeżeli ktoś szuka ferrari, to powinien wybrać większą pojemność. 1.6 w Kia Sportage spisuje się moim zdaniem lepiej, niż w Hyundai ix35, choć to bliźniacze auta. Na pewno też Kia lepiej prezentuje się wewnątrz (jakość materiałów), ale to już kwestia indywidualnego gustu i wyposażenia auta.
Przed kijanką jeździłem Laguną 1.6 benzyna w kombi (107 KM). Kia ma nieporównywalnie lepszą dynamikę. Daję tylko "dobrze" dlatego, że na autostradzie czasem człowiek ma ochotę trochę szybciej przeskoczyć ze 110 do 150 km/h. Denerwuje mnie trochę iStop, ale można go wyłączyć do kolejnego unieruchomienia silnika. Silnik lubi wysokie obroty do wyprzedzania i dynamiczniejszej jazdy.
5 bieg jest trochę za krótki. Oczywiście można trochę "pociągnąć", ale wskaźnik od razu sygnalizuje, że już dawno powinniśmy wrzucić szóstkę ;) Biegi wchodzą płynne, bez widocznych oporów. Plus to szóstka, na której można spokojnie toczyć się po mieście.
Bez zarzutu, bardzo dobrze tłumi nierówności. Nieco sztywne zawieszenie.
Do tyłu nieco ograniczona, ale kamera cofania świetnie ją poprawia. Warto w nią zainwestować, łącznie z bardzo dobrym zestawem nawigacji i systemem audio w pakiecie. Z przodu warto dołożyć czujniki parkowania. Duże lusterka wsteczne (naprawdę świetna widoczność).
Twarde fotele, bardzo dobre na dłuższe trasy. W autach francuskich zawsze mam wrażenie, że zapadam się w fotel, tu nie :) Masa schowków, nie tylko na butelki, jak w nowej Maździe 3. Trochę można by popracować nad przestrzenią w bagażniku. Koło zapasowe (na plus, że pełnowymiarowe, a nie jakaś pompka i wentylki) zajmuje nieproporcjonalnie dużo miejsca. Brak progu ułatwia załadunek.
Bez zarzutu. Szybko nagrzewa i chłodzi wnętrze auta. Duży plus za to, że w zasadzie nie słychać klimatyzacji, której obsługa jest banalnie prosta.
Bez jakichkolwiek zastrzeżeń. Nikt nie będzie narzekał na brak miejsca, zarówno z przodu, z tyłu, jak i nad głową. Brak tunelu środkowego znacznie poprawia komfort pasażerów z tyłu.
Silnik 1.6 jest tak cichy, że na postoju można się zastanawiać, czy auto przypadkiem nie zgasło.
Od pierwszych 500 km do obecnego stanu licznika (8 tys. km) nie kasowałem spalania. Średnio z tych 7,5 tys. km komputer pokładowy wskazuje 8,4-8,5 l / 100 km. Dla jednych to może dużo, dla innych nie, ale spalanie to jest wynikiem dość dynamicznej jazdy - z każdego tysiąca km 700 robię na autostradach w PL i za granicą (nie jestem zawalidrogą, zwykle ustawiam tempomat w okolicach 145 km/h, więc realna prędkość przejazdu około 140 km/h), a pozostałe 300 km po mieście (średnio zatłoczonym). Przy spokojnej jeździe ok 90 km/h spalanie w granicach 6 l lub nawet mniej.
Brak.
Brak.