Ocena kierowcy - Kia Sportage IV SUV Facelifting

marekania, ponad rok temu
Silnik 1.6 GDI 132KM 97kW
Rok produkcji 2020
Kia Sportage IV SUV Facelifting 1.6 GDI 132KM 97kW 2018-2021 - Oceń swoje auto
Silnik : Super cicha jednostka. Tego szukałem.
Układ elektryczny : Cewka zapłonowa padła po 30000 kilometrów.
Bardzo wygodny, cichy i komfortowy samochód w średnim przedziale cenowym. Duży i bezpieczny choć nie pozbawiony wad.
Silnik wytrzymały i oszczędny. Mógłby być mocniejszy, ale do spokojnej jazdy w sam raz. Przede wszystkim jest bardzo cichy. W samochodzie niemalże niesłyszalny co jest wielkim atutem samochodu. Jedyny problem jaki napotkałem, to awaria cewki zapłonowej na trzecim cylindrze. Nowa firmowa, to koszt 100 złotych i minuta na wymianę.
Biegi do przodu wchodzą czysto i bez zacięć. Wyczuwalne położenie biegu. Gorzej ma się sprawa z biegiem wstecznym. Czasami trzeba próbować dwa, a nawet trzy razy wbić bieg wsteczny.
Samochód bardzo pewnie trzyma się drogi osi jazdy. Jest delikatnie podatny na boczy silny wiatr co wynika z dość dużej bryły. Progi zwalniające jak i nierówności pokonuje gładko. W samochodzie nie słychać niepokojących stuków i trzasniec.
Jak u azjaty jakiej mógłby być grubszy lub mocniejszy. Jestem po kilku europejskich autach i tu widać, że mikro ryski zdecydowanie pojawiają się szybciej.
Znakomita. Duże przejrzyste okna dają swobodę obserwacji wszystkiego co dzieje się wokół pojazdu.
Nie mam zastrzeżeń do co ergonomii samochodzie. Jest bardzo dobrze wykonany.
Wentylacja jest na wysokim poziomie. Wiatrak cichy mocno tłoczy powietrze do wnętrza samochodu. Klimatyzacja bardzo wydajna.
Mam 174cm wzrostu. Jak dla mnie miejsca jest aż nadto. Wokół jest mnóstwo miejsca. Często zdarza się, że w aucie jadą 4 osoby i nikt nie narzeka na brak miejsca na nogi czy nad głową.
Niemalże idealnie. Niestety szum opon w środku dość mocno słychać. W innych kwestiach jest bardzo cicho. Elementy w środku są dobrze spasowane, także w aucie panuje cisza.
Póki co z rocznego użytkowania na swój koszt wymieniałem olej w silniku z filtrem po 20000km (350zl ASO), przegląd gwarancyjny 30000 (800zl ASO) oraz cewka zapłonowa 100 zł samodzielnie.
Wydaje mi się, że cena do jakości jest na przyzwoitym poziomie.
Cewka zapłonowa na trzecim cylindrze wymieniona samodzielnie, ponieważ ASO nie potrafiło lub nie chciało sobie z tym poradzić. Koszt 100 złotych za cewkę dobrej firmy.
Końcowy tłumik wymieniony na gwarancji po 25000km. Tłumik rozwarstwiony w środku dawał nieprzyjemne doznania. Dudnił jakby był dziurawy.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 GDI 132KM 97kW [l/100km]

Kia Sportage IV SUV Facelifting