Ocena kierowcy - Kia Sportage IV SUV Facelifting

Liton, 2 lata temu
Silnik 1.6 T-GDI 177KM 130kW
Rok produkcji 2020
Kia Sportage IV SUV Facelifting 1.6 T-GDI 177KM 130kW 2018-2021 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : Komfort i trzymanie się drogi na zakrętach lepsze niż w Focusie.
Przeniesienie napędu : Za mały silnik, dopasowany działaniem jedynie do automatu.
Wersja GT-Line. Samochód kompromisów. Podczas pierwszego kontaktu masz efekt "wow". Czego tu nie ma - radary, ledy, lepsze audio.. A potem niestety wyłażą kolejne rzeczy i efekt "wow" zmienia się w "meh".
Na papierze jest nieźle - 177 KM. Niestety gorzej jest z przeniesieniem tego w przyśpieszenie. Uturbiony silnik 1,6 niestety czuć. Jest po prostu zbyt mały, aby napędzić tę stodołę. Owszem - jak wciśniesz gaz w podłogę i redukujesz bieg to jedzie. Ale tylko wtedy.
Pierwsza sprawa - zapomnij o ekonomizerze. Można go używać tylko w jednej sytuacji - gdy osiągnąłeś swoją docelową prędkość i nie zamierzasz jej zmieniać, a droga jest płaska i pusta. Narzuca tak niskie obroty, że jakiekolwiek wzniesienie/przyśpieszanie od razu dławi silnik. Silnik zresztą czuć, że był stworzony z myślą o automacie, jeśli przy ruszaniu z miejsca w obrębie jedynki samochód szarpie i dopiero od 3ki tej efekt znika całkowicie.
Bardzo wysoka jakość. Przesiadłem się do Sportage z Focusa, który wielu uznaje za wzór w tej kategorii. W mojej ocenie jest jeszcze lepszy, lepiej też trzyma się drogi, wybiera nierówności i to pomiomo wysokości samochodu.
Na razie nic się z nią nie dzieje, co jest zaskoczeniem na plus.
Słupek "C" trochę wadzi, poza tym nie mam żadnych zastrzeżeń. Plus fotel można podnieść tak absurdalnie wysoko, że czujesz się jak w dostawczaku.
Standardowo i wszystko na miejscu. Trochę denerwuje mnie położenie ręcznego, ale da się z tym żyć.
Bardzo sprawna klimatyzacja automatyczna. Nie ma się czego czepiać.
Nie jest to Skoda Superb, ani nawet VW Tiguan. Jednak o ile nie masz za sobą nosidełka dla niemowlaka - nie ma żadnego powodu do narzekań. Ja mam. I narzekam, bo muszę podjeżać fotelem nieco do przodu.. Bagażnik do codziennego użytku jest aż za duży. Z kolei do rodzinnego wyjazdu 2+2 zdecydowanie za mały. Co warto mieć na uwadze.
Szyby - dno i 6 metrów mułu. Włączam radio w garażu, a słychać je w całym domu. W drugą stronę jest tylko minimalnie lepiej. Natomiast komora silnika jest znakomicie wyciszona - nie raz zapomniałem wyłączyć samochód bo nic nie słyszałem.
Jak na razie jedynie spala paliwo. I tutaj niestety przykra niespodzianka, gdyż deklarowane zyżycie paliwa nijak się ma do rzeczywistego. Potrafię jechać BARDZO ekonomicznie (typu Ford Fiesta 2,8L/100 km) a tutaj średnią zużycia paliwa z jazdy miejsko-autostradowej mam na poziomie 8,8L i nie jestem w stanie zejść na dowolnej trasie poniżej 7.9L/100. Dziś po mieście zakorkowanym 13,3L/100. Winnego widzę w zbyt małym silniku na tę budę.
Mam bardzo mieszane uczucia ad. tego samochodu. Spasowanie elementów znakomite, ale materiały po prostu dziadowskie, gdy się ich dotknie. Radio niby JBL, a jakość dźwięku jedynie poprawna. Niby-LED'y których pozycję ustawia się pokrętłem przy kierownicy.. Samochód rażąco tańszy od konkurencji "premium", ale to niestety czuć w codziennym użytkowaniu.
Od razu po odbiorze samochodu problem z radiem (brak dźwięku) - konflikt sterowników z nowym UVO. Sprawa do usunięcia wgraniem sterowników po kablu w serwisie, ale jednak na start nie-tani samochód oferuje stertę nerwów.
Nic się (póki co) nie dzieje.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 T-GDI 177KM 130kW [l/100km]

9,3