Ocena kierowcy - Łada 2105 2105 Sedan

Jacek P.65, 18 lat temu
Rok produkcji 1988
Łada 2105 2105 Sedan 1.5 75KM 55kW 1983-1992 - Oceń swoje auto
świetne auto jak na swoją klasę i lata. Moje auto było kupione w Holandii (mogło to rzutować na trwalość), ale w Polsce bardzo dużo jeździłem nim ciągnąc przyczepę i nie zawiodło mnie przez kilkanaście lat.
nie jest wrażliwy na "przeciągnięte" terminy regulacji, łańchuch rozrządu służył przez cały okres eksploatacji. słabe uszczelniacze zaworów. zmieniałem co 20000 km, (bo motor brał olej), od momentu założenia uszczelniaczy od VW Golfa (pasują) miełem spokój (przez 150000 km). do chwili sprzedania nie miałem problemów.
miałem problemy z włączaniem biegów (1 i wstecznego) na zimnym silniku w zimę. jak zmieniłem olej na rzadszy skończyły się problem. Wkurza brak 5 biegu (4000 obr/min przy 100 km/godz).
przednie zaciski lubią się zapiekać, tylne bębny są zaj..., mało które auto ma tak mocny hamulec reczny !.
w aucie którym teaz jezdżę (auto roku 2003) przednie słupki bardziej ograniczają widoczność niż w Ładzie i szyby w tylnych drzwiach w zimę parują (w Ładzie tego nie bylo).
przełączniki umieszczone "przypadkowo", jednak "wajha" od biegów czy ręcznego jest we właściwym miejscu, kluczyk z lewej strony też ma swoj urok. ja miałem na reflektorach fabryczne spryskiwacze i wycieraczki, co nawet teraz mało które auto ma !.
grzanie jest zaje... nigdy nie miałem problemow w bardzo mroźne zimowe dni, nawet po założeniu instalacji gazowej. auta produkowane obecnie powinny się uczyć od Łady jak robić ogrzewanie wnętrza. nigdy nie parowały okna. Dla mnie 5++
fotele przednie były wygodne (lepsze niż w 2107) i jest więcej miejsca niż w wielu autach tej klasy, z tylu mieściły się 2 dorosłe osoby + fotelik dla dziecka. jedyny minus to brak możliwości połączenia bagażnika z "kabiną".
przy motorze 1.5 była montowana wygłuszka na klapie silnika, i było spoko. przy szybszej jeździe szumi powietrze (slaby Cx), ale "te typy tak mają".
spalanie jak na auto tej klasy; benzyna (max,min,srednio):12.3;6.7;9.2. gaz(max,min,srednio):14.2;8.7;11.4. auto naprawialem w serwisie (ale niezbyt często).
obecnie ceny aut sa niskie, bo do Polski naściągano wszystkie rzęchy z zachodu, w większości "uruchomione trupy", tak więc auta z bloku wschodniego popadły w niełaskę, ale jeśli trafi się zadbana łada - to polecam; jest to auto wytrzymałe i przystosowane do naszych warunków.
z elektryki - włącznik swiateł, czujnik oleju, generalnie nie mam zastrzerzeń. mechanika - wadliwe siłowniki sprzęgła (oba), rdzewiejaca linka hamulca, liche wydechy (trwalość - średnio 2 sezony), gówniane fabryczne uszczelniacze zaworów, padł zawór nagrzewnicy (płyn wlał się do wnętrza i musiałem jechać przy -15 st. na zimnym nadmuchu) i by go wymienić ręce i palce powinny zginać się odwrotnie. kiepska trwałość sprzęgła i docisku - ja wymieniałem 2 razy.
jeden raz auto prawie zawiodło mnie (nagle "padł" docisk sprzęgła - wykruszyło się słoneczko) - piszę prawie, bo dojechałem nim do domu wprawdzie na 2 biegu.

LPG - zużycie paliwa dla silnika 1.5 75KM 55kW [l/100km]

9,5