Ocena kierowcy - Lancia Delta III Hatchback

z, 12 lat temu
Silnik 1.4 Turbo-Jet 150KM 110kW
Rok produkcji 2010
Lancia Delta III Hatchback 1.4 Turbo-Jet 150KM 110kW od 2008 - Oceń swoje auto
Silnik : Lubię jeździć dość dynamicznie, jak na razie przegrałem tylko z BMW 530d, Większość aut klasy średniej i kompakt (Passat 2.0 TDI, Golf, BMW X5 pewnie jakieś słabsze było poniżej 200KM) zostaje w tyle. Skutek większej masy (Delta tylko 1300kg) lub gorszych przełożeń jak trzeba to auto ciągnie do ponad 6000 obrotów. A liczy się moment na kołach, a nie na silniku.
Wygodnie, dynamicznie i pewnie ...i w miarę ekonomicznie, do tego zwraca uwagę stylem i urodą. Jak na razie większości znajomych design się podoba do tego, marka Lancia jest całkiem nieźle postrzegana. Dla mnie najważniejsze to dynamika silnika i to w pełnym zakresie obrotów, b. dobre hamulce i sprawne zawieszenie, mogłoby być nieco ciszej.
Bardzo elastyczny, w zatłoczonym mieście (KRK) pozwala na spokojne toczenie na obrotach 1700-1800/min. Na trzecim biegu swobodnie można jeździć 30km/h, na IV - 50 km/h w razie potrzeby gaz do dechy i ciągniemy 3-ójkę do ponad 120km/h. Dla miłośników spritntu dodam, że z pod świateł większość cywilnych wozów nie ma szans 8,7 s choć relanie zmierzyłem gdzieś koło 9s. Do tego przyzwoite spalanie, do jazdy miejskiej diesel się nie opłaca. Jedyna wada nieco głośniejszy od Passata benzynowego (od diesla Leona i Passata b6 znacznie cichszy zwłaszcza gdy zimny).
Mam zastrzeżenia tylko co do precyzji. Zestopniniowanie raczej sensowne i pozwala jeździć w stylu eco V bieg bez problemu - 70 km/h i około 1800 obrotów i silnik się nie męczy ten sam V bieg na austostradzie w czasie przy ostrym kręceniu i mamy 190km/h a jest jeszcze VI.
Auto jest nowe i trzyma się drogi lepiej niż poprzedni Passat B5, zawieszenie jest bardziej twarde niż miękkie i pozwala na szybka jazdę, całość psuje trochę system ESP/ASR, który przy dużej mocy auto reaguje nieco za często i szybko (a może to kwestia agresywnej jazdy)ale dzięki temu możemu czuć się bezpiecznie, a w razie potrzeby wyłączyć ASR.
Do przodu świetnie, do tyły używam lusterek i czujników cofania (działają rewelacyjnie) widoczność na boki trochę gorzej szeroki środkowy słupek.
Wszystko jak trzeba, sterowanie z kierownicy, przyciski pod ręką, blue & me, jedyna wada uchwyty na napoje i schowki zbyt mało, za to klimatyzowany schowek na butelkę 0.5L super.
W lecie chłodzi w zimie grzeje i to już po około 2- 3km, (miałem okazję jeździć Leonem TDI w zimie nie grzeje nigdy :))
Jak na auto wielkości 4.5m naprawdę duże zaskoczenie na plus z tyłu wiele miejsca. Bagażnik niewielki ale pakowny. 4 osoby + walizki podróżują komfortowo.
Przy depnięciu na gaz do podłogi słuchać trochę pomruk sprężarki, plus jest taki, że auto ma dobrą dynamikę i o ile nie chcesz się ścigać rzadko trzeba to ten gaz mocno wciskać.
Wszystko zależy od stylu jazdy ta sama trasa KRK - Kielce od jazda spokojnie płynnie 90km/h -6,3 agresywnie 8,5 l/100km ale tutaj wyprzedzasz wszytko (silnik naprawdę na to pozwala). Przy moim stylu jazdy na trasie na ogół koło 8l/100km. W mieście w korku KRK w zasadzie bez względu na stylk jazdy - lato 8.5-9.0 zima 8,9 - 9,6. Dla porównania powiem, że jeżdżąc VW Passatem znajomego 2.0 TDI 140KM spalanie na tej samej zakorkowanej trasie wyszło mi 8.8 styl jazdy normalny. Jak na taką moc i dynamikę dla mnie bardzo dobrze.
Kupiłem auto z dużą zniżką 68000 w opcji ze skórą i 150KM silnikiem, Blue& Me i masa innych bajerów za taką cenę mogłem mieć Renualt Megane 1.4 TCE 130KM bez szaleństw (nie mój styl) lub VW Golf 122KM w zasadzie bez niczego sensownego(brak możliwości negocjacji ceny i auto jak dla mnie trochę dla dresów) , rozważałem wypasionego Fiata Bravo ale komfort siedzeń i wykończenie wnętrza to nie to samo, Alfa Romeo Giulietta - genialne zawieszenie ale jakość materiałów gorsza no i cena wyższa prawie 10 tys. Najbliżej był Opel Astra 1.4 140KM ale różnica w dynamice jest porażająca, chociaż Astra lepiej wyciszona.
Auto ma 15500 km, jak na razi nic się nie dzieje nic nie stuka minus za piszczący hamulec przy cofaniu.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 Turbo-Jet 150KM 110kW [l/100km]

7,7