Ocena kierowcy - Lancia Lybra Kombi

mmmm1313, 13 lat temu
Silnik 1.9 JTD 105KM 77kW
Rok produkcji 2000
Lancia Lybra Kombi 1.9 JTD 105KM 77kW 1999-2002 - Oceń swoje auto
Silnik : Najlepszy diesel na rynku.
Przeniesienie napędu : Ciężko wchodziły biegi na zimnym silniku
Inne : Zużycie pompy wspomagania układu kierowniczego
Silnik : Turbina zaczęła puszczać olej.
Krótko mówiąc świetne auto, doskonała aleternatywa dla konkurencji niemieckiej i francuskiej. Tym bardziej że takie wyposażenie jakie oferuje prawie każda Lybra to rzadkość w autach innych marek. Awaryjnośc tego samochodu nie odbiega od innych, koszty utrzymania również.
Kultura pracy silnika jak na diesla super, na zimnym silniku trochę klekocze. Po rozgrzeniu chodzi fajniej niż niektóre benzyny w gorszym stanie, na pewno pod tym względem JTD miażdży słynne TDI. Na elastyczość również nie mogłem narzekać, bardzo duży zakres prędkości/obrotów na poszczególnych biegach, komfortowa jazda bez machania lewarkiem.
Bardzo \"krótka\" jedynka, poza tym ok. Generalnie w Lybrze skrzynie chodzą bardzo dobrze, niestety u mnie biegi wchodziły ciężko na zimnym silniku. Na mrozach była tragedia, nie pomogła wymiana oleju w skrzyni, problem nie leżał też po stronie sprzęgła. Ty niemniej nie słyszałem żeby ktoś poza mną miał problem z tą skrzynią, chyba miałem po prostu pecha.
Lybra prowadzi się doskonale, zawieszenie jest dość miękkie i komfortowe. Amatorzy sportu nie będą zachwyceni, mi natomiast jeździło się bardzo dobrze. Lybra nie posiada wielowahaczowego zawieszenia więc utrzymanie układu jezdnego w dobrym stanie nie jest bardzo drogie.
Do tyłu dość słaba, polecam czujniki parkowania. Do przodu bardzo dobra, opadająca maska pomaga w parkowaniu. Dość szerokie słupki boczne, trzeba uważać na skrzyżowaniach, ale to urok wielu nowszych aut.
Bardzo intuicyjna obsługa urządzeń i włączników, duży czytelny kolorowy wyświetlacz jest bardzo praktyczny, za jego pomocą obsługujemy radio i komputer pokładowy.
Długo nagrzewa się zimą, często psują się silniki sterujące nawiewami szyba/nogi/kratki- to wady. Natomiast sam system w postaci dwustrefowego climatronica z funkcją szybkiego odparowania/odrmożenia szyb jest genialny.
Z zewnątrz Lybra wygląda na ogromne auto, ale w środku miejsca jest tyle ile w większości kompaktów, wersja kombi nie rozpieszcza też dużą przestrzenią bagażową. Te niedomagania rekompensuje jednak samo wykonanie wnętrza, funkcjonalność i bogate wyposażenie.
Doskonale wyciszone auto nawet przy większych prędkościach sychać tylko szum powietrza. Wyciszenie pozwala w pełni cieszyć się świetnym fabrycznym car audio Bose.
Jak każdy diesel pali niewiele nawet przy dynamicznej jeździe. Spalanie mocno rośnie w mieście, ale to nie jest samochód do jazdy miejskiej, mam na myśli wersję kombi diesel.
Lancia jest wyjątkowo tania w zakupie, koszty utrzymania na normalnym poziomie. To czym zdecydowanie się wyróżnia to wyposażenie i wygląd auta przykuwający uwagę.
Z drobnych rzeczy nie popsuło mi się nic, ale wiem, że padają elementy elektrycznych szyb, silniki sterowania nawiewami, psuje się napęd tylnej wycieraczki, dziwnie często przepalają się żarówki.
Fiatowskie JTD jest niezawodne, ale oczywiście jak każdy diesel wymaga rozsądnej eksploatacji i regularnego serwisu. Mi z poważnych rzeczy szwankowała skrzynia biegów, miałem problem ze wspomaganiem (pompa na wykończeniu), turbina zaczęła puszczać olej.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 JTD 105KM 77kW [l/100km]

6,2