Ocena kierowcy - Mazda 3 I Sedan

Silnik 2.0 MZR 150KM 110kW
Rok produkcji 2006
Mazda 3 I Sedan 2.0 MZR 150KM 110kW 2003-2009 - Oceń swoje auto
Przeniesienie napędu
Posiadana przeze mnie wersja jest sprowadzona z USA. Wbrew temu co niektórzy słyszeli tam, auta wcale nie są dobrze wyposażone! Na rynku USA istnieją wersje aut o których w europie nikt nie słyszał. Najniższa opcja mazdy 3 na USA w porównaniu do najniższej na EU nie posiada: - centralnego zamka - elektrycznych szyb - ABS - gorsza tapicerka/fotele - stalowe felgi na plus można zaliczyć: - automatyczną skrzynia biegów Najmniejszy silnik w USA to 2.0, 150koni. Jeśli chodzi o części to niema najmniejszego problemu z dostępnością. Wersja USA ma prawie wszystko takie samo jak EU (jak dotąd znalazłem tylko jedną różnicę, którą jest belka wzmocnienia przedniego). Niektóre części (np. klocki hamulcowe, amortyzatory, filtr oleju, komputer od poduszek powietrznych) są takie same jak w fordzie focus, auta posiadają tą samą płytę podłogową.
W wersji z automatem sterowany jest praktycznie w całości komputerem. Nie można mu niczego zarzucić. Przyśpieszenie bardzo zadowalające. Najlepsze osiągi od około 6000obr.
Mam wersję z automatem - jest to pierwsze auto z tego typu skrzynią i już jestem pewien, że kolejne też będzie będzie miało automat. Mimo, że jest to wersja 4 biegowa, która nie uchodzi za najlepszą, to na drodze mogą ze mną konkurować tylko droższe auta (bmw, vw passat) i to od prędkości 160km/h
Bardzo pewnie trzyma się drogi. Zwłaszcza na zakrętach człowiek czuje się wyjątkowo pewnie. Auto zawieszone jest dość nisko dlatego radzę ostrożnie omijać kamienie na jezdni i dziury. Jeden kamień kosztował mnie osłonę silnika (kupiłem zamiennik, który jest trwalszy od oryginału). Po zaliczeniu dziury musiałem wymienić amortyzator.
Niestety nie widać przodu przez co trudno zaparkować na milimetry. Bardzo łatwo \'szturchnąć\' przeszkodę. Sprawa dotyczy też tyłu - tylny zderzak wystaje tak, że można z niego ryby łowić ;) Przydatna cecha przy zakupach - można postawić na zderzaku na czas szukania kluczyka :)
Wszystko na swoim miejscu, bardzo łatwo dostępne.
Posiadam wersję z ręczną klimatyzacją. W lato bardzo szybko chłodzi, w zimie przy temperaturach poniżej zera, zaczyna grzać po około 3km. Obsługa bardzo łatwa i nie wymaga żadnego wysiłku.
Przód jest bardzo przestronny zarówno dla kierowcy jak i pasażera. Gorzej z tyłem - drzwi otwierają się moim zdaniem trochę za mało przez co wsiadając łatwo można uderzyć się o ich krawędź. Z tyłu miejsca jest wystarczająco dużo dla dorosłej osoby - problem pojawia się jeśli z przodu siedzi ktoś wysoki - wtedy z tyłu zostaje miejsca tylko dla dziecka.
W przeciwieństwie do mazdy 323f oraz 626, z którymi miałem styczność wyciszenie jest dość dobre. Wyraźnie głośno robi się dopiero przy około 140km/h
Niestety nie udało mi się tego jeszcze nigdy określić. Przy jednym z testów, gdzie jechałem dość szybko na dłuższym odcinku (160-180km/h) z 4 osobami + pełny bagażnik spalanie wyniosło 9,8 na tej samej trasie tylko przy prędkościach max 120km/h + dużo w terenie zabudowanym/w górach 8,9
W moim przypadku (mimo słabego wyposażenia) jestem bardzo zadowolony. Auto kosztowało bardzo mało (nawet wliczając opłaty) a jest wyjątkowe.
Jeszcze nic nie padło :)
Po wjechaniu w dziurę, zaczęło ściągać na prawą stronę. Pomimo, że ustawiono zbieżność nadal odczuwalne jest ściąganie. Winne wydają się być opony - niestety jeszcze nie miałem okazji sprawdzić.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 2.0 MZR 150KM 110kW [l/100km]

8,9