Ocena kierowcy - Mazda 3 III Hatchback

Rafał, 7 lat temu
Silnik 2.0 SKYACTIV-G 165KM 121kW
Rok produkcji 2015
Mazda 3 III Hatchback  2.0 SKYACTIV-G  165KM 121kW 2013-2016 - Oceń swoje auto
Silnik : Nie chcę się powtarzać w tym co pisałem wyżej. Myślę, że pozytywne wrażenie też jest spotęgowane przesiadką z starszego diesla.
Przeniesienie napędu : Skrzynia biegów haczyła na początku
Zawieszenie : Stuki w przednim zawieszeniu - sprawnie naprawione w ASO
Jak ktoś przywykł do wysokiego momentu na niskich obrotach to będzie musiał się przyzwyczaić na nowo. Powyżej 3k obrotów silnik daje kopa i wiele radości z jazdy. Lekkie muśnięcie pedału gazu i odzywa się momentalnie. Niskie obroty z kolei doskonale spisują się do utrzymywania stałej prędkości i eco jazdy. Przy wyprzedzaniu, redukcja, but i z uśmiechem na twarzy jesteś przed autem, które kilka sekund temu było przed Tobą :)
Na początku lekkie haczenie na 3 - 4 biegu, problemy z wbiciem jedynki. Po jakichś 10k km wszystko się wyregulowało.
Bardzo precyzyjnie się prowadzi. Na zakrętach można poczuć się pewnie. Pełna kontrola i dobrze pracujące mechanizmy wspomagania robią robotę. No i nie muszę wspominać o manualnej skrzyni i ręcznym z prawdziwego zdarzenia? Oczywiście pamiętajcie o dobrych oponach w przyzwoitym stanie.
Widoczność przeciętna. Bez czujników parkowania dawno wypowiedzieliby mi AC :) W tylnej szybie widać co najwyżej inne pojazdy i drogę, ale przy cofaniu nie pomaga. Tył jest dość mocno wysunięty względem szyby i trzeba mieć niezłe wyczucie aby poradzić sobie bez czujników. Grube słupki boczne również należy mieć na uwadze podczas skręcania.
Kierownica pewnie leży w dłoniach, wygodne fotele, nie trzymają jednak tak jak to opisują w artykułach sponsorowanych, a może ja nie wiem na czym trzymanie polega ... ? Z tyłu nikt nie narzekał. Head up display bardzo, ale to bardzo ułatwia kontrolowanie prędkości.
Nie mam uwag, zimą grzeje od razu, latem w kabinie chłodno zanim pokonam pierwszy kilometr.
Miejsca dość dla osób o normalnych gabarytach. Trzeba jednak przyznać, że to auto stworzono z myślą głównie o kierowcy - spora przestrzeń, automatyka fotela kierowcy, wszystko na wyciągnięcie ręki. A pasażerowie cóż, siedzą w drugiej klasie ale nadal całkiem wygodnej :)
Tutaj można mieć zastrzeżenia przy prędkościach poza miejskich. Na autostradzie jest już na tyle głośno, że wymusza to podgłośnienia muzyki lub nastawienia uszu do rozmówcy.
Pali tyle ile się ciśnie. Stabilna jazda do 110km/h pozwala uzyskać wynik poniżej 6 litrów. Odcinek 80km na autostradzie - tempomat na 110km/h - spalanie 5,7. Przy większych prędkościach np. 160 km łyknie nieco ponad 8 litrów. Po mieście da się zejść poniżej 7 ale to przy delikatnej i przemyślanej jeździe ( unikanie częstych przyspieszeń ). Zazwyczaj dojazd i powrót z pracy wychodzi od 7,5 do 8,5 średnie z przejazdu. Najmniej na jednym tankowaniu zrobiłem około 480 km, a najwięcej 630 km.
Najlepszy wybór pod tym kątem jakiego mogłem dokonać. Pewnie nie byłbym tak usatysfakcjonowany gdybym zakupił niższą wersję wyposażenia lub z silnikiem G120. Wybrałem SkyPassion G165 i tą konfigurację polecam. Chyba, że ktoś ma możliwość kupna zza granicy 2.5 litowej benzyny w manualu to zachęcam.
Byłem w ASO ze stukami w przednim zawieszeniu - popularny problem. Naprawili w pół dnia.
Brak

Pb - zużycie paliwa dla silnika 2.0 SKYACTIV-G 165KM 121kW [l/100km]