Ocena kierowcy - Mazda 3 IV Hatchback

Rok produkcji 2019
Mazda 3 IV Hatchback 2.0 Skyactiv-G 122KM 90kW od 2018 - Oceń swoje auto
Silnik : Elastyczność oraz niskie spalanie
Inne : Rysujące się piano black w środku
Samochód bardzo dobrze wykonany. Projekt wnętrza bardzo mi się podoba, a materiały są lepsze niż w nowe A klasie. Mam auto w wersji wyposażenia Hikari i auto ma wszystko czego można sobie zapragnąć.
Silnik ma 122KM, ale dzięki wspomaganiu go silnikiem elektrycznym całkiem przyjemnie się nim jeździ. Dla chętnych jest możliwość odblokowania pełnej mocy tego silnika do około 165KM, ale to już poza ASO. Po uruchomieniu na zimnym, przez niecałą minutę silnik pracuje na ok 1300ob/min przez co jest trochę głośny.
Bardzo przyjemna skrzynia biegów w użytkowaniu - skok lewarka i jego opór są dla mnie idealne. Same przełożenia są długie, ale dla mnie akurat to zaleta.
Całkiem precyzyjny układ kierowniczy, wspomaganie odpowiednie. Samochód bardzo dobrze trzyma się drogi na oryginalnych oponach. Hamowanie w normie.
Dla mnie to auto to petarda jeżeli chodzi o wygląd. Lakier jest całkiem wytrzymały, po 35tys przebiegu mam tylko parę delikatnych odprysków.
Widoczność do przodu oraz na boki jest całkiem okey. Gorzej jest z widocznością do tyłu, ale pomagają duże lusterka, no i system kamer 360 stopni (i wg mnie jest to jeden z najlepszych systemów jakie miałem okazję przetestować).
Wydaje mi się, że wystarczy napisać, że radiem, klimatyzacją steruje się za pomocą przycisków i pokręteł, a nie ekranu. W porównaniu do konkurencji dla mnie to ogromny atut.
Ogrzewanie na 5 z plusem. Do tego podgrzewane fotele i kierownica (ale tylko podgrzewana tam, gdzie trzymamy dłonie - nie cały wieniec). Z klimatyzacją jest trochę gorzej, w sensie że auto potrzebuje trochę czasu żeby schłodzić wnętrze, ale jak już schłodzi to klimatyzacja działa wydajnie i cicho.
Z przodu jest sporo miejsca dla kierowcy i pasażera. Z tyłu jest już trochę ciaśniej
Trójka jest bardzo cicha, klimatyzacja też nie jest głośna. Przy 140km/h silnik ma ok 3k obr/min.
Na chwilę obecną nie miałem żadnych specjalnych wydatków. Spalanie jest niskie, jak na wolnossącą benzynę - moje średnie to 7,1l (70% miasto, 30% trasa).
Chyba nie ma drugiego takiego samochodu w segmencie z tak bogatym wyposażeniem w tej klasie. I to chyba tyle
Jest parę grzeszków wieku dziecięcego: obrywające się uszczelki drzwi, rysujący się piano black, problem ze składaniem lusterek, stuki zza układu klimatyzacji. Ale te wszystkie problemy (poza rysującym piano black) naprawił mi serwis w ramach gwarancji i nie mam z tym już problemu.
Po przejechaniu 35tys km brak poważnych usterek. Na forum mazdy też nikt nie narzekał.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 2.0 Skyactiv-G 122KM 90kW [l/100km]

6,7