Ocena kierowcy - Mazda 323 V F

eazy, 11 lat temu
Silnik 1.5 i 16V 88KM 65kW
Rok produkcji 1994
Mazda 323 V F 1.5 i 16V 88KM 65kW 1994-1998 - Oceń swoje auto
Silnik : Spalanie, elastyczność i ładny dźwięk.
Nie spotkałem lepszego auta w tym wieku i z takim przebiegiem. Przez rok zrobiłem przeszło 10 tysięcy km, ani razu się nie zepsuło, wymieniłem rozrząd z pompą oraz uszczelki w silniku (po zakupie), półosie, stabilizatory, tłumik, przednie głośniki. Jedynie problematyczne jest palenie oleju, w sumie w tym aucie standard. Co do spalania benzyny, to rekord na długiej krętej trasie w góry 7l/100km. W zimie, samo miasto, krótkie trasy 9,8l/100km, wyszło mi średnio 8,4l/100km przez cały mój dotychczasowy okres eksploatacji, przy czym jeżdżę dynamicznie, ale nie rozkręcam silnika powyżej 4500 obrotów. Silnik jest dynamiczny, ruszanie i wyprzedzanie dobre, dopiero powyżej 100km/h bywa ospały, skrzynia ma spore opory, i zanim się rozgrzeje ciężko wchodzi wsteczny. Rdzy nie widać, jedynie przy wlewie do baku, oraz w dwu miejscach na tylnej klapie. Auto prowadzi się rewelacyjnie, fotele są wygodne, ale z początku trzeba się przyzwyczaić do braku podparcia w okolicach krzyża. Siedzi się wyjątkowo nisko, ale daje to poczucie idealnego trzymania się drogi. Problematyczne są szyby bez ramek, u mnie przednie są porysowane, i czasem hałasują, ale wyglądają rewelacyjnie opuszczone szyby i otwarte drzwi. Pod maską jest dużo miejsca, łatwo się dostać do świateł i silnika, dość łatwo też zdjąć tyle światła. Kupiłbym jeszcze raz, ale lepiej wyposażone, przydałaby się klima oraz lusterka i tylne szyby elektryczne. Podoba mi się wygląd zewnętrzny, skromne ale funkcjonalne wnętrze, ilość miejsca jest idealna, nie ciasna ale przytulna, rewelacyjna niska pozycja za kierownicą, wszystkie przyciski w zasięgu, duży bagażnik (minus za wysoko położony prób załadunku), utrudnione jest jedynie wsiadanie i wysiadanie, ale auto jest o 10cm niższe niż wszystkie z tego segmentu, a przestrzeń nad głową jest rozsądna (problemy mają wysokie osoby ale tylko z tyłu).
Bardzo uniwersalna jednostka, ruszać spod świateł można bardzo dynamicznie z piskiem opon.
W moim egzemplarzu dość długo się rozgrzewa skrzynia, a zimna może sprawić problem, wsteczny i jedynka niekiedy za pierwszym razem nie wchodzą.
Słychać i czuć każdą nierówność, ale tylko przy niskich prędkościach. Natomiast przy wyższych nie kołysze, nie zarzuca, bardzo dobrze się trzyma nawierzchni mimo wysokiego profilu opon.
Auto jest niskie i siedzi się bardzo nisko, chyba najniżej w tym segmencie, tylna szyba wysoko, więc widoczność jest słaba.
Czasem dźwignia zmiany biegów przeszkadza w obsłudze panelu centralnego.
Jedyny problem to miejsce nad głową dla osób powyżej 180cm z tyłu, z przodu jest idealnie (mam 198cm)
Problemem są szyby bez ramek, gdy uszczelki nie są w idealnym stanie słychać stuki, hałasy z zewnątrz, szyby się rysują. Silnik powyżej 3500 obrotów jest dość głośny, ale przy 140km/h powietrze wokół samochodu jest i tak głośniejsze.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.5 i 16V 88KM 65kW [l/100km]

8,4