Ocena kierowcy - Mazda 6 I Kombi

Gazda, 4 lata temu
Silnik 2.0 MZR 141KM 104kW
Rok produkcji 2004
Mazda 6 I Kombi 2.0 MZR 141KM 104kW 2002-2005 - Oceń swoje auto
Silnik : Niskie spalanie, dobra dynamika.
Inne : Poza słupkiem silnika zepsuło się wszystko.
Zrobiłem tym samochodem nieco ponad 90 000 km, więc mam swoją wypracowaną opinię. To była pierwsza i ostatnia przygoda z Mazdą. Jeżdżę dosyć dużo i co kilka lat zmieniam samochody, ten był niestety najbardziej nieudany. Rdzewieje na potęgę, w środku jest koszmarnie głośno i przeciętnie wygodnie. Wysyp usterek zabija jakikolwiek ekonomiczny sens posiadania tego samochodu, części drogie. Wnętrze wykonane słabo, plastiki trzeszczą. Silnik 2.0 benzyna jest dobry, dynamiczny i mało pali. Mój egzemplarz nie brał oleju. Skrzynia dobrze zestrojona. Generalnie nie polecam. W tej cenie jest wiele innych samochodów.
Silnik elastyczny, dobrze się zbiera, dynamiczny. Głośno pracuje powyżej 4000 obr.
Biegi wchodzą pewnie, zawsze na swoje miejsce, nie ma uczucia mieszania warzechą w wiadrze z piachem. Przełożenia rozsądnie dobrane.
Rdza jest wszędzie. Dosłownie wszędzie. Solidna konserwacja, wymiana progów, reperaturek błotników, drzwi, kolejna konserwacja - to wszystko tylko działania doraźne. Rdza i tak wyjdzie.
Wyciszenie samochodu jest fatalne, a właściwie nie istnieje. Samochody w podobnych rocznikach i podobnej klasy potrafią zaoferować znacznie więcej, często w niższej cenie....
Drobne usterki są częste, psują się rzeczy, które nie powinny się psuć. Do ok. 220000-250000 km jest w miarę w porządku, potem najlepiej mieć własną hurtownię części, które są koszmarnie drogie.
Jestem zawiedziony. Przy wyborze samochodu kierowałem się opiniami z tego serwisu. Solidnie przygotowałem się do wyboru egzemplarza - oglądałem kilkanaście mazd, jeździłem sześcioma, wybrałem tę jedną, jedyną. Mimo regularnego serwisowania i ogólnego dbania o samochód przytrafiło się kilkanaście drobnych i kosztownych usterek. Przygotowany byłem na korozję - potrafię naprawy blacharskie wykonywać samodzielnie, więc na korozję nie będę narzekał. Natomiast legendarna trwałość i niezawodność to wierutna bzdura. Komfort jazdy przeciętny, po przejechaniu trasy 500 km mam ochotę porzucić samochód i dalej podróżować pieszo. Wnętrze nie wyciszone, powyżej 120 km/h nie da się rozmawiać. Zawieszenie jest komfortowe i trwałe. Silnik mało spala (2 litry benzyna w trasie 9l gazu/100km - sprawdzone przez 90000km).
Przez 4 lata przytrafiło mi się jak następuje: - kompletne zawieszenie przednie (przebieg 210kkm) - zerwana linka ręcznego 3 razy, - notoryczna awaria czujników abs (na desce świeci się cały zestaw kontrolek), po wymianie wszystkich, wraz z kablami, z nowymi klockami i tarczami - czasem błędy są, czasem nie ma... - awaria pompy wody, wspomagania, sprzęgiełka alternatora, napinacza rolek, po wystąpieniu objawów, jest max 200 km do przejechania i wszystko się rozpada - awaria pompki spryskiwaczy - wieczne problemy z obrotami po odpaleniu na zimnym silniku (wysokie, w zakresie 1500-2000, czyszczenie przepustnicy pomaga. Na 5 dni.)

Pb - zużycie paliwa dla silnika 2.0 MZR 141KM 104kW [l/100km]

9,3