Ocena kierowcy - Mazda CX-5 II SUV Facelifting

Empe, ponad rok temu
Silnik 2.0 SKYACTIV-G 165KM 121kW
Rok produkcji 2021
Mazda CX-5 II SUV Facelifting 2.0 SKYACTIV-G 165KM 121kW od 2021 - Oceń swoje auto
Silnik : Cichy, ekonomiczny
Zawieszenie : Rewelacyjnie tłumi wszelkie nierówności
Przesiedliśmy się z Opla Vectry, czyli dość niskiego hatchbacka. Głównie za namową żony celowaliśmy w tzw. SUVa, bo wg niej będzie wygodniej i bardziej komfortowo się podróżowało. Po raz kolejny miała rację:). Po kilku km jazy próbnej oboje zakochaliśmy się w tym aucie. A każda kolejna jazda, już jako właścicieli utwierdza nas w przekonaniu co do słuszności wyboru.
2.0 wolnossący i 165 KM nie zwiastuje nadmiernych szaleństw. Jednak wbrew pozorom jest dobrze, a nawet bardzo dobrze. Nie mam w sobie żyłki rajdowca, ale lubię wdusić od czasu do czasu pedał gazu. Zapewniam, że po redukcji i mocnym depnięciu ta buda idzie do przodu i potrafi dać frajdę. Niestety w automacie w trakcie jazy próbnej nie byłem w stanie tego osiągnąć. Silnik jest cichy i ekonomiczny. Jak wiozłem pierwszy raz współpracowników do roboty to padło podczas powolnej jazdy pytanie czy to hybryda...?
Jak wspomniałem wcześniej umiejętne machanie drążkiem potrafi dać frajdę z jazdy. Podobnie jak sama zmiana biegów, wchodzą lekko, przyjemnie i bezproblemowo. To chyba nie przypadek, że manual mazdy jest powszechnie chwalony. Na jeździe próbnej miałem ten sam silnik jednak z automatem. Kiepskie połączenie. 165 KM do automatu to za mało. Jak mu depnąłem to zanim pedał dał sygnał do skrzyni, ta na koła to minęła wieczność. Zarzęziło, zachrobotało i dopiero poszedł, ale nie tak fajnie jak po redukcji w manualu.
Pięknie to jeździ. Prowadzenia tego auta jest ogromną przyjemnością samą w sobie. Idzie jak po szynach. Równo, nie buja, nie rzuca na boki. Kierownica idealnie przekazuje ruchy nią na koła.
W sumie to nie wiem czemu odjąłem gwiazdkę. Może dlatego, że czuć delikatność blach pod samym dotykiem. Zależało mi na czarnym kolorze, bo wg mnie auta w takim wyglądają najładniej. Lakier pod klamkami już jest porysowany, co tylko świadczy o delikatności powłoki. Pokryłem auto woskiem ceramicznym i po myciu używam quick detailera, oczywiście od wiosny do jesieni. Wygląda pięknie.
Przód, boki idealnie. Tył nieco gorszy /przyciemnione, niewielkie szyby/. Jednak wielkie lustra po bokach i kamera cofania + widok 360 z góry bardzo ułatwiają wszelkie manewry. Raz uratował mnie system hamowania podczas prędkości do iluś tam km. Cofałem i z tyłu pojawił się obiekt znikąd:). Zatrzymał się tak ostro jakbym walnął w ścianę. Okazało się, że wszystko całe. Przydatny bajer.
Minus za położenie podłokietnika. W zasadzie on tam jest, jednak kompletnie bez bezpośredniego związku z moim łokciem. Jedynie osoby o wycofanym mocno fotelu do tyłu mogą sobie uprzyjemnić podłokietnikiem jazdę. Przyczepię się też do cup holderów z przodu. Kubek z kawą owszem, jednak standardowa półlitrowa butelka niezdrowego napoju gazowanego już przeszkadza w swobodnej zmianie biegów. Ale to już tak na się się czepiam. Reszta dobra i bardzo dobra. Dużo schowków, kieszenie głębokie, obsługa multimediów bajecznie prosta. Android auto sprawia, że nawigacja, muzyka, rozmowa telefoniczna jest bezproblemowe.
Zimą grzało szybko i dobrze. Można w mróz podróżować bez kurtek, szalików i czapek. jest ciepło i nie wieje zimnem z żadnej szpary. Latem chłodzi jak należy.
Ja mam 180 cm, za mną podróżuje często mężczyzna koło 190 cm i nie narzeka. Podobnie jak i podróż w pięć osób dorosłych nie powoduje dyskomfortu. Rodzinę mam 2 + 2 i odnoszę wrażenie, ze to idealny model na to auto. W zeszłe lato zapakowaliśmy córki spacerówkę, lodówkę i cały bajzel na tygodniowe wakacje, tak więc i bagażnik całkiem zacny. Łatwo demontowana roleta, co ułatwia przewóz rzeczy ponad linię szyb.
Cóż.... Na tym zależało mi najbardziej. Na komforcie jazdy, a właściwe wyciszenie jest do tego niezbędne. Jest bardzo cicho. Do 90 bajka, do 120 nadal komfortowo, powyżej i autostradowo jazda pozostaje bez szwanku dla uszu. Przy 160 zaczyna robić się mniej przyjemnie. Jazda w granicach dopuszczalnych prędkości na danej drodze gwarantuje cisze i spokój. A wtedy rozkoszujemy się Rage Against The Machine z nagłośnienia systemu Bose... Uwielbiam:)
Za kilka dni mija rok. Nie działo się nic. Leję tylko paliwo, a jego zużycie jest na akceptowalnym poziomie. Pali mniej niż poprzedni 1.8 też w benzynie. Przy ekodrajwingu:) do 90 osiągam 6,5 bez problemu. Automatyczne wyłączanie dwóch cylindrów przy mniejszym obciążeniu chyba działa. Ogólnie to mam 7,5 jeżdżąc normalnie.
Kupiliśmy go w połowie zeszłego roku za 140 tys. I odnoszę wrażenie, że w tej cenie taka jakość wykonania, komfortu i zadowolenia z jazdy byłaby ciężka do osiągniecia w innym aucie. Tucson dawał mi zniżkę branżową, ale to nie moja estetyka. Podobnie jak Karoq i jeszcze bardziej plastikowy Sportage.
Rok i nic.
Nic.