Ocena kierowcy - Mercedes CLK W209 Coupe C209

Michał Jan, 6 lat temu
Silnik 1.8 (200 Kompressor) 163KM 120kW
Rok produkcji 2005
Okres użytkowania: 5 lat
Mercedes CLK W209 Coupe C209 1.8 (200 Kompressor) 163KM 120kW 2002-2006 - Oceń swoje auto
Inne : Jakość wykonania, Oszczędność silnika, to że ten samochód się nie starzeje. Lata mijają a nie traci uroku, jakości.
Zawieszenie : Twarde silientbloki (albo ja po jakichś kiepskich drogach jeżdzę)
Jak na coupe to bardzo funkcjonalny samochód. Bardzo dobre wygospodarowanie przestrzeni w środku. Idealne dla 2 dorosłych + 2 dzieci. (Jeśli będą tolerować wysiadanie przez przednie drzwi)
M271 to konstrukcja sprzed około 15 lat. Jak patrzę na konstrukcje współczesne, to owszem są lepsze, ale nieznacznie. Jadąc autostradą 140km/h mam spalanie 7.5 litra, z klimatyzacją i dwoma osobami i pełnym bakiem. Testy robiłem wielokrotnie, głównie podróżując po autostradach na wakacje. To naprawdę świetlny rezultat kiedy silnik 15 letni wciąż potrafi być ekonomiczny i przyzwoicie dynamiczny. Nie jest to rakieta, bo to "tylko" 163 konie, ale jak ktoś nie planuje wyścigów spod świateł, to te 9,5 sekund do setki zupełnie wystarczy
Skrzynia jest ok, ale mogłaby trochę szybciej zmieniać biegi. Też przydałoby się wiecej przełożeń (a moim automacie jest 5)
Liczyłem na bardziej komfortowy układ jezdny. Niestety mi trafiła się opcja tzw 486 - "Sports suspension". Jak droga jest ok, to jest super. Jak nie jest ok, to płaczę. To co ważne w takiej sytuacji to dbanie o wszelkie gumowe elementy typu silientblock, odbojniki. Po latach guma twardnieje i samochód każdą dziurę przenosi na nadwozie. Dobry mechanik da radę.
Super widoczność na boki (nie ma słupka B). Do przodu ok. Do tyłu też nie najgorsza.
Mogłoby dać się trochę lepiej wyregulować podparcie kolan, ale i tak jest bardzo dobrze.
Super. Auto szybko się nagrzewa w zimie.
Z przodu dla osób o normalnej budowie miejsca jest wystarczająco. Dla osób bardziej pulchnych będzie ciasno. Z tyły mogą podróżować osoby raczej drobne (np dziewczyny), albo dzieci. Duży facet z tyłu będzie miał trochę ciasno, Choć kiedyś przewoziłem kolege co miał posturę podobną do Andrzeja Gołoty i dał radę wejść (i wyjść :))
Jest bardzo dobrze. Auto na autostradzie przy 130-150 jest dobrze wyciszone. Ja jeszcze dodatkowo zainwestowałem w ten temat i jest jeszcze ciszej.
Silnik M271 wymaga dbania o rozrząd - a to droga sprawa (najdroższy wariant to około 6000, najtańszy (tylko łańcuch) około 1500. Auto jest jednak niezawodne jak się o nie dba. Do tej pory przez 5 lat użytkowania miałem tylko alternator do wymiany (zregenerowałem) i elementy zawieszenia ulegające zużyciu. Niektóre elementy osprzętu silnika regenerowałem zanim same się o to upominały.
Kupiłem moje CLK za chyba najwyższą kwotę jaką oferowali sprzedawcy, ale było warto. Auto jest naprawdę w bardzo dobrym stanie - a już na pewno jak na swój wiek (aktualnie to już 12 lat).
Zdarzyły mi się tylko 2 drobne usterk przez 5 lat.
Zero poważnych usterek.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.8 (200 Kompressor) 163KM 120kW [l/100km]