Ocena kierowcy - Mercedes Klasa B W246 Sports Tourer

ms75, 10 lat temu
Silnik 180 CDI BlueEFFICIENCY 109KM 80kW
Rok produkcji 2011
Mercedes Klasa B W246 Sports Tourer 180 CDI BlueEFFICIENCY 109KM 80kW 2011-2013 - Oceń swoje auto
Silnik : Elastyczny, oszczędny, dobrze radzi sobie z masą pojazdu. Do systemu start - stop trzeba się przyzwyczaić.
Elastyczny, cichy, lubiący niskie obroty. Prędkość 150 km/h na autostradzie, w rodzinnym składzie 2+2 oraz bagaż po szybę, nie są dla niego żadnym wyzwaniem, choć wówczas trzeba się liczyć ze spalaniem.
Bez zastrzeżeń. Dobry 6 bieg, pozwalający zachować dobre tempo przy niskich obrotach, które ten silnik lubi - taki przecież jest cel nadbiegu :)
Po przejściu z BMW układ wspomagania wydaje się trochę za miękki. Przy wyższych prędkościach należy uważać na co bardziej ostrym zakręcie.
Dobra, choć na skrzyżowaniu trzeba czasami powyginać ciało, aby upewnić się, że nic nie jedzie z prawej strony. Zalecana rzeczą będą też czujniki cofania.
Kieszenie w drzwiach, choć pojemne nie dają łatwego dostępu. Przesuwny podłokietnik mógłby być nieco dłuższy, choć może to kwestia rozmiarów kierowcy
Brak klimatyzacji automatycznej. Ręczna co do zasady radzi sobie, choć trzeba poświęcić chwilę uwagi na jej regulacje - chłodzenie lubi samo przerodzić się w mrożenie przedniej szyby. Zimą aby zagrzać wnętrze trzeba ustawić wysoką temperaturę.
Jestem niski 170 cm, więc dla mnie miejsca jest aż za. Trochę zbyt krótkie siedziska tylniej kanapy. Dzieciaki jeżdżą jeszcze w fotelikach, więc nie jest to problem. Bagażnik przy odpowiednim rozłożeniu pozwala na zabranie całej góry bagażu. W naszym przypadku był to także głęboki wózek. Brakuje mi pionowej rolety - siatki oddzielającej przestrzeń bagażową do pasażerskiej jaką mam w BMW.
Samochód dobrze wyciszony. Poziom decybeli rośnie powyżej 150 km/h, która to prędkość nie jest dla tego modelu (109 km) żadnym wyzwaniem :)
Średnie spalanie trasa / miasto tylko czasami przekracza 5 litrów. Spokojna trasa (do 110 km/h) to wyniki na poziomie od 4.2 l. do 4.5 l. Jazda bardzo ekonomiczna na trasie (do 90 km/h) pozwoliła mi zejść do 3.9 l. Kilkukrotnie, więc mogę powiedzieć że sprawdzone. Dobrze jest w tym celu ,,słuchać\" podpowiedzi systemu zalecających zmianę biegu na wyższy albo jego redukcję.
Nabyłem pojazd po zmianie rocznika, więc udało mi się uzyskać niezła cenę.
W pierwszych miesiącach podczas jazdy samoczynnie otwierała się klapka wlewu paliwa, a gdy podjechałem na stacje paliw, aby ją otworzyć musiałem kilkukrotnie mocno na nią naciskać. Za pierwszym razem straszy wstyd i stres, bo w baku kilka kropel, a ja nie mogę otworzyć wlewu... Serwis w Sosnowcu wymienił klapkę w kilka godzin. Od tamtej pory działa bez zastrzeżeń. Trzeba też uważać z roletą bagażnika. Można ją przeciągnąć i wyskakuje z prowadnic. Ale to już sprawa prawidłowego korzystania.
Po przejechaniu 44.000 nie miałem poważnej jeszcze poważnej usterki, chyba że za taką uznamy dziwną pracę tylniej wycieraczki, która potrafi zakończyć swoją prace w połowie swojego biegu, czyli po środku szyby. Raz system zgłosił wyłączenie ESP, co skutkowało wyraźną utratą mocy silnika. Po zatrzymaniu, wyłączeniu silnika, a następnie jego ponownym rozruchu, komunikat o ESP zniknął podobnie jak i problem z mocą. Obie sprawy (wycieraczka i utrata mocy) zostaną zgłoszone podczas kolejnego serwisu.

On - zużycie paliwa dla silnika 180 CDI BlueEFFICIENCY 109KM 80kW [l/100km]

Mercedes Klasa B W246 Sports Tourer