Ocena kierowcy - Mercedes Klasa E W213 Limuzyna AMG

Martin, 2 lata temu
Silnik 4.0 AMG E63 S 612KM 450kW
Rok produkcji 2018
Mercedes Klasa E W213 Limuzyna AMG 4.0 AMG E63 S 612KM 450kW 2017-2020 - Oceń swoje auto
Układ hamulcowy : Układ hamulcowy jest niewiarygodnie wydajny, nie spodziewałem się takiego hamowania przy 2 tonowym aucie.
Silnik : Silnik jest niewiarygodny jego dźwięk w połączaniu z wydechem. Baśń z tysiąca i jednej nocy
To auto jest niesamowite. Jeżdżę nim jako daily i na długie trasy. Po trzech latach wciąż mam uśmiech na twarzy kiedy włączam silnik i słyszę chrapliwy, nisko brzmiący dźwięk silnika i wydechu. Rozgrzanie V8 zajmuje całą wieczność około 5 do 10 min co oczywiście można sprawdzić w systemie auta. Ale jak już opony się rozgrzeją oraz V8 to można wcisnąć gaz. Wtedy auto ryczy jak lew i strzela z wydechu. To nie może się znudzić, szkoda włączać radio w aucie, bo zakłócało by to wrażenia dźwiękowe z jazdy. Auto dla nie wtajemniczonych to zwykła E clas, jednak nic bardziej mylnego siedzimy w aucie 612 konnym rodzinnym sedanie który pierwszą setkę osiąga po 3,4 sekundach wg producenta, Wspomnę tylko że z auta można zrobić tylnonapędowy driftowóz. To auto to ostatni Mohikanin bez trybu ECO i ślisko i ograniczającego dźwięk softu. To auto to 1980 kg emocji w praktycznej obudowie
Silnik to V8 niespełna 4 litrowy , kiedy chcemy jest dość cichy a kiedy nie chcemy to bestia, która wpierw bulgocze a potem ryczy jak lew. Przyspieszenie jakie daje i elastyczność jest wyborna. W Niemczech gdzie puki co nie ma ograniczeń prędkości na autostradach można w pełni poczuć jego nietuzinkową moc i pojechać ponad 300 km/h. Że nie wspomnę o jeździe na torze gdzie przeciążenia i wrażenia są niewiarygodne.
skrzynia biegów, która ma aż 9 biegów jest bardzo szybka i dopełnia tylko całość. Potrafi przy mocniejszym wciśnięciu gazu niewiarygodnie szybko zrzucić bieg. Nawet w trybie komfort potrafi zaskoczyć. Trudno jest się czegokolwiek czepiać. Oczywiście trzeba pamiętać że skrzynia się długo nagrzewa dużo dłużej niż sam silnik. Reasumując ta skrzynia świetnie sobie radzi z ta mocą.
Po za wieloma superlatywami które podałem powyżej, to można tu wrzucić łyżkę dziegciu, tak od mojej żony. Twierdzi Ona że auto jest twarde i okrutnie czuć każdą nierówność. Osobiście przyzwyczaiłem się do tej twardości zawieszania, jednak nasze polskie ulice trochę dają się we znaki. Duży plus zawieszenia to to że można je podnieść w razie potrzeby. Na torze sprawuje się świetnie wraz z niewiarygodnie mocnymi hamulcami.
Za dużo tu nie dodam bo auto jest oklejone folią.
Widoczność jest znakomita, nie ma wiele martwych punktów, jak na tak mocne auto siedzi się dość wysoko, z tyłu okno jest nie wielkie ale umożliwia jazdę do tyłu wystarczy wychylić się poza fotel w prawo i zaszaleć w tył. Mogę dodać że auto jest wyposażone w 4 kamery i armię czujników, jak komuś nie wystarczają lusterka i tylna szyba.
Auto jest do bólu ergonomiczne, wszytko jest w zasięgu rąk a moja żona docenia sterowanie głośnością dźwięku radia od strony pasażera. Większością wyposażenia można sterować głosowo np grzanie fotela, wentylacją fotela kierowcy i pasażera, klimatyzacją, masażem fotela, zapytać o zasięg, datę godzinę, zmienić stację radiową, lub skorzystać z asystenta google. Nie wiem po co wprowadzili MBUX Comand jest bardzo dobrze dopracowany i jest bardziej dyskretny szkoda że nie ma aktualizacji Comand i rozszerzenia o funkcje zdalnego otwierania szyb i sterowania klimatyzacją z poziomu mercedes Me
Nie mogę tu za dużo dodać w aucie za taką cenę klimatyzacja działa koncertowo. Pozwala szybko schodzić samochód nawet w 30 stopniowy upał. Potrafi też szybko nagrzać auto w chłodne dni. Nic odkrywczego nie dodam, po za tym co już pisałem że można nią sterować głosowo.
Przestrzeń pasażerska jest dość wygodna. Kanapa tylna jest dobrze wyprofilowana a z tyłu może usiąść spokojnie wygodnie prawie 2 metrowy mężczyzna. Miejsca na nogi jest dość. Przednie fotele są bardzo wygodne dobrze trzymają w zakrętach można je regulować na wiele sposobów oraz automatycznie dociskają w zakrętach. Fotele kierowcy i pasażera mają masaż co przydaje w długich podróżach. Kierownice też można ustawić w wielu płaszczyznach. Wszystkie ulubiona ustawienia można zapisać w pamięci. Przestrzeń pasażerska jest świetnie nagłośniona i oświetlona ambientem w tysiącu kolorów które możesz wybierać głosowo. Jedynym minusem jest to że auto jest 4 osobowe ze względu na tunel środkowy, Ale coś za coś.
Wyciszenie jest OK, ale w takim aucie to drugorzędna sprawa. Mogą dodać tylko że szum z tylnych opony słychać we wnętrzu. Nie jest to jednak wielka wada w mojej ocenie.
Może powiecie że oszalałem i mam nadzieję, że nie czytają tego w serwisie mercedesa W mojej ocenie przeglądy nie są wcale aż takie drogie. Oczywiście drogie zależy od punktu siedzenia ale mogę dodać jako posiadacz kabrio BMW 4 serwis BMW jest co najmniej 30 % droższy, za obsługę dużo mniej skomplikowanego auta.
Auto jak na Polskę i chyba inne kraje jest dość drogie w mojej wersji 720 K PLN, ale za tą cenę dostajecie to czego chcecie czyli moc, luxus, świetne prowadzenie, i trywialnie pisząc nieustający banan na twarzy. Ponadto auto jest praktyczne przewieziesz nim wygodnie 4 osobową rodzinę i całą zapakujesz bo bagażnik ma 540 l.
Na początku auto miało pewne nie uciążliwe problemy softwarowe, które jak pamiętam usunięto dość szybko.
Z większych usterek to raz uszkodziłem chłodniczkę płynu skrzyni biegów. Auto zholowano i założono dodatkową osłonę. Szczerze przyznam, że mogli to zrobić wcześniej bo zapewne wiedzieli o tym że owa chłodnica jest narażona na uszkodzenia.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 4.0 AMG E63 S 612KM 450kW [l/100km]

15,2