Ocena kierowcy - Mitsubishi Carisma Hatchback

carisma_wroclaw@trashmail.net, 16 lat temu
Silnik 1.8 16V 116KM 85kW
Rok produkcji 1997
Mitsubishi Carisma Hatchback 1.8 16V 116KM 85kW 1996-2000 - Oceń swoje auto
Inne : Za nieduże pieniądze można mieć całkiem porządne auto! Polecam.
Zawieszenie : Głośno pracuje - wymaga dbałości
Inne : Tulejki drążka skrzyni biegów - wytarte powoduj, że jedynka i piątka kiepsko wchodzą. Tanie - warto wymieniać
Przeniesienie napędu
Mimo drobnych przypadłości bardzo lubię ten samochód. Jest spory, w miarę bezpieczny i całkiem nie drogi w eksploatacji. Nigdy nie zawiódł mnie na drodze a kilka drobnych usterek jestem mu w stanie wybaczyć. Przejechałem już nim 60 000 km w ciągu dwóch lat i powoli zaczynam mieć ochotę na nowy samochód, ale Mitsubishi Carismę zawszę będę mile wspominał!
Silnik pracuje cicho i równo. Póki nie miałem gazu było wyśmienicie. Niestety instalacja gazowa po około 30000km zaczęła widocznie wpływać na pracę silnika. Teraz jest troszkę ociężały i stracił dawną żwawość. Od początku pali około 1l oleju pomiędzy wymianami ale serwis kazała się tym nie przejmować. Generalnie dość mocny punkt tego samochodu.
Nie najlepiej - podobno ta część pochodzi z Renault. Mam lekki wyciek przy wybieraku, więc regularnie kontroluje poziom oleju, ale nie wycieka za szybko. Przeklęte tulejki się wycierają i biegi przestają wchodzić lekko i miękko. Teraz jestem po wymianie tulejek więc mam spokój na jakieś 10000km. Generalnie skrzynia się nie psuje ale lekko denerwuje...
Trochę za dużo hałasów przedostaje się do wnętrza samochodu. Jeżeli dbamy o amortyzatory i tulejki nie ma zastrzeżeń co do prowadzenia - samochód jedzie tak jak chcemy.
Do przodu OK, do tyłu trochę słabo - ale tak to już jest przy skośnej tylnej szybie generalnie kwestia przyzwyczajania. Za to w czasie deszczu, kiedy samochód się porusza żadna kropelka nie osiada na tylnej szybie - wycieraczka jest zbędna.
Jak dla mnie wszystko na miejscu i pod ręką. Zero zastrzeżeń. Podoba mi się deska rozdzielcza - jak na samochód już ponad 10cio letni wygląda całkiem współcześnie. Wiele osób z którymi jeździłem dziwiło się że ten samochód faktycznie ma swoje lata.
Nie mam klimy ale nie żałuję bardzo. Elektryczny dach jest świetny latem - jazda "prawie" jak kabrio (prawie robi różnicę :-) ). Ogrzewanie i wentylacja bez zarzutu.
Może troszkę ciasno nad głowami, ale całkiem wygodnie.
Trochę zawieszenie hałasuje, piski i skrzypienia z okolicy tylnej półki są nie do wyeliminowania. Na trasie też mogło by być trochę ciszej. Mam wrażenie że jak kupowałem ten samochód był cichszy - może to kwestia wpływu instalacji gazowej?
Ceny części (poza ASO) są na całkiem akceptowalnym poziomie (i nie mówię tutaj o najtańszych zamiennikach). Spodziewałem się że będzie dużo gorzej. Pali całkiem rozsądnie do 8l benzyny (miasto) i 11l gazu (też miasto) na trasie mniej.
Zadziwiająco nie drogi! Cena zakupu obecnie bardzo niska, a biorąc pod uwagę ceny części zamiennych i przeróbkę na gaz eksploatacja też zupełnie nie droga. Polecam oszczędnym.
Kilka drobiazgów się popsuło (rozrusznik, pompa paliwa, przycisk otwierania szyby, tylejki wybieraka skrzyni biegów... itp) nic co kosztowało by więcej niż 300zł. Generalnie nieco uciążliwe drobiazgi, ale można wybaczyć w samochodzie już 11to letnim.
Z dużych rzeczy nic nigdy się nie popsuło!!! Wielki pozytyw - za to lubię mojego Miśka :-)

LPG - zużycie paliwa dla silnika 1.8 16V 116KM 85kW [l/100km]

7,9