Ocena kierowcy - Mitsubishi Colt V

Bartła, 8 lat temu
Silnik 1.3 i 75KM 55kW
Rok produkcji 1997
Mitsubishi Colt V 1.3 i 75KM 55kW 1996-2003 - Oceń swoje auto
Inne : uniwersalność tego auta. Jest mały i zrywny. Do miasta ale też i w trasę. Można nim na zakupy do biedry pojechać ale jak trzeba to dwa rowery i skrzynkę zmieści ;) jak na pierwsze autko nie mogłem trafić chyba lepiej... no może na wersję 1.6
Karoseria : rdza niestety (progi, nadkola, podłoga, podłużnice)
Zawieszenie : magiel do wymiany bo regenerować się nie opłaca
Autko kupiłem jako swoje pierwsze, przez przypadek w zasadzie ale mam wrażenie, że był to właściwy wybór. Przez ponad dwa lata użytkowania autko nigdy nie odmówiło, zawsze dowozi tyłek tam gdzie chcę. Wystarczy trochę o niego dbać a na prawdę będzie jeździł i jeździł. Daję 4 ze względu na to, że nie jest to samochód idealny, jest mały, rdzewieje i nie jest za szybki. Ale i tak jest tysiąc razy lepszy od konkurencji, która jest zdecydowanie droższa, bardziej zawodna i strasznie, ale to strasznie oklepana (czyt. popularna) ;)
Silniczek mały, ale za to ekonomiczny. Średnie spalanie 7-7,5l/100km. Jak dla mnie wynik bardzo przyzwoity. W moim borykam się z problemem uciekającego oleju. Na szczęście go nie spala tylko są wycieki więc mam nadzieję małym kosztem to naprawić. Jeśli chodzi o przyspieszenie czy elastyczność to nie jest to szatan natomiast ja zjechałem nim całą Polskę i szczerze przyznam, że daje radę. Na tira trzeba się przyczaić co prawda i ustrzelić moment ale można się do tego przyzwyczaić i wprawić. Z głupot to 1.4 90km z hondy idzie gorzej ;)
Skrzynia w porządku. Jak trzeba zmienić szybko bieg to to robi bez zbędnych zgrzytów. Zmienia biegi z kliknięciem co mi się podoba. Jedynie wsteczny potrafi przyhaczyć tak, że trzęsie autem ale to też w określonych sytuacjach.
Trzyma się drogi jak wściekły. Jest niski i dosyć szeroki a ja mam jeszcze 15 calowe koła z szerokimi oponami ;) na zakrętach nie ma mowy o wypadnięciu. Standardowo były koła 14 cali natomiast 15 znacznie zmieniły charakterystykę i prowadzenie na plus. Profil opony 195/55 i jest ładnie i komfortowo. Niestety jeśli chodzi o zawieszenie to dostaje po ***** na naszych drogach. Co roku wymieniam końcówki i drążki niestety. Magiel również się odzywa. Amory ze sprężynami bardzo ładnie się trzymają i to od dłuższego czasu!
Mam wersję wyposażenia cool. Z tego co się dowiedziałem jest to jedna z najbogatszych ale nie ma ABS-u. Jest klima, są elektryczne lusterka i podgrzewane, elektryczne szybki, centralny itp. Jak na auto z tego roku i za kilka tysięcy złotych jest na prawdę bardzo dobrze. I co najważniejsze... wszystko działa :)
Wszystko na swoim miejscu. Nie ma dziwnych patentów, ukrytych włączników, przełączników czy nie wiadomo czego. Wsiadasz i wiesz jak obsłużyć auto, nie zastanawiasz się gdzie się otwiera szyby, gdzie się włącza wycieraczki ;)
Śmiga aż miło. Klimatyzacja co prawda osłabia auto natomiast chłodzi i to mocno. W zimę ogrzewanie też działa ale najbardziej zadowolony jestem z podgrzewanych lusterek, które włącza się razem z tylną szybą. Patent mistrzowski, a nie każde auto tej klasy może się czymś takim pochwalić. Można?
Najczęściej jeżdżę sam albo z drugą połówką i miejsca dla nas jest mnóstwo. Na wakacje w góry się spakujemy i nad morze. Bez problemu. Gorzej jest jak ktoś musi wczołgać się na tylną kanapę :/ miejsca tam nie ma za dużo ani na głowę ani na nogi ale taki już urok 3 drzwiowego auta.
Nie wiem jak jest w serii ponieważ mój jest jakoś tam wygłuszony na drzwiach i z tyłu i w bagażniku przez poprzedniego właściciela... Nie jest to profesjonalna robota ale coś tam tłumi. Silnik słychać, szczególnie jak się go kręci pod czerwone pole. Dźwięk ma na prawdę fajny jak na mały silnik. W normalnej jeździe nie jest uciążliwy. Wystarczy włączyć radio i nie słyszymy praktycznie nic z zewnątrz przy normalnej jeździe.
Mam porównanie do aut z podobnych roczników z różnych segmentów (bmw e36, renault clio, opel astra, honda civic) i powiem szczerze jest prawie najtańszy jeśli chodzi o utrzymanie. Wiadomo mogłem trafić na auto w lepszym stanie niż inni ale nawet porównując części czy spalanie nie jest drogi. Przez ponad dwa lata mojego użytkowania (student) potrafiłem go utrzymać, naprawić jak trzeba było i do tej pory jeździ i ma się dobrze ;)
Tutaj nie ma co się rozpisywać. Jest na prawdę doskonale. Typowy Japoński maluch z lat 90. Nic się nie psuje tylko rdzewieje :D Jest też bardzo tani w zakupie porównując go do konkurencji (civic, corolla, golf, astra). Ciężko będzie znaleźć, któreś z tych aut z przebiegiem 200tys. z 97 roku za 4 tys pln, które ma klime, podgrzewane lusterka, alufelgi i nie rozpadnie się za 1000km.
Nie pamiętam, żeby coś mi się w nim zepsuło z takich pierdół. Teraz ostatnio zauważyłem, że zapalniczka przestała działać bez powodu ale to jest kwestia styków i przeczyszczenia.
Co do poważnych usterek w moim aucie to nie było ani jednej spowodowanej wyeksploatowaniem się auta. Usterki były jedynie moją winą bądź poprzedniego właściciela. Po prostu jak słychać albo widać, że coś się już sypie, trzeba to wymienić i mieć spokój na kolejne kilkanaście bądź kilkadziesiąt tysięcy kilometrów. Mnie czeka jeszcze trochę wydatków, żeby doprowadzić go do stanu perfekcyjnego, ale też już dużo włożyłem w to by to auto jeździło dobrze i tak samo wyglądało.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.3 i 75KM 55kW [l/100km]

7,3