Ocena kierowcy - Mitsubishi Galant VIII Sedan

Madmikee, 10 lat temu
Silnik 2.5 24V 163KM 120kW
Rok produkcji 2001
Mitsubishi Galant VIII Sedan 2.5 24V 163KM 120kW 1996-2006 - Oceń swoje auto
Inne : Skrzynia INVECT IV! Rewelacyjny automat adaptacyjny, wyprzedzający grubo swoje czasy! Dzisiejsze skrzynie przy całym swoim skomplikowaniu mają problem jej dorównać!
Świetne auto, które mimo wieku do dzisiaj przyciąga wzrok wszystkich - również kobiet, ale to też wersja Sport z pełnym fabrycznym pakietem stylizacyjnym i dołożonymi już ode mnie przepięknymi felgami pasującymi do \"charakterku\" tego samochodu. Gdy tylko chcesz - suniesz majestatycznie w rytm chilliout-owych kawałków, ale jeżeli tylko coś Ci strzeli do głowy, deptasz w kicka i ...masz rasowy, bezkompromisowy, sportowy wóz z którym wyprzedzanie TIRa trwa moment.
Silnik V6 w tym samochodzie to idealne połączenie kultury pracy z osiągami, bez żadnego żyłowania - jak to jest w dzisiejszych samochodach. W sprawnym i zadbanym silniku o dolewkach oleju można zapomnieć całkowicie! Świetnie wyważony z przepięknym, niezbyt natarczywym brzmieniem na nieco wyższych obrotach. Zaś na najwyższych...poezja brzmienia!
Szukałem modelu dokładnie z tą skrzynią i nie zawiodłem się, a wręcz zachwyciłem. miałem okazje jeździć z DSG i...przy całej skomplikowanej budowie - daleko im do tego automatu! Adaptacyjny automat w tym modelu sprawia, że w każdej chwili sam dopasuje się do Twojego stylu jazdy, a gdy depniesz w kicka...zrozumiesz jak pięknie jest zakosztować namiastki F1! Zmiana biegów - bajka! Żadnego szarpnięcia, niesamowicie gładko. Tiptronic idealny na jazdę w zimie - nawet na letnich slickach! Ważne - automat mam w doskonałym stanie - zadbałem o to szczególnie!
Zawieszenie nosi bez wątpienia ślady rajdowej przeszłości modelu i całej marki. Nawet bez żadnych przeróbek stanowi świetny kompromis pomiędzy komfortem, a bezpieczeństwem przy dynamicznej jeździe - i to bez żadnych magicznych przycisków! Przy dynamicznym wchodzeniu w ostre zakręty - nie ma żadnych uślizgów, chociaż to też i kwestia samych felg i opon ( u mnie 215/45/17 przód - 225/45/17 tył ) - teraz nawet 215/40/17, jednak to już zbyt niski profil jak na nasze realia, ale i tak spisuje się nad wyraz dobrze.
Generalnie wszystko ok., chociaż przy moim wzroście (196 cm) - zdało by się mieć możliwość nieco lepiej ustawić fotel - tutaj niestety ogranicza mnie nieco elektryka.
Wszystko intuicyjnie pod ręką - nie trzeba się w żadnej chwili skupiać na odnalezieniu jakiegokolwiek przycisku, czy urządzenia obsługi. Podłokietnik dobrze umieszczony. Maleńki minus z zbyt mało schowków, ale i po co komu masa klamotów pod ręką. To co konieczne zmieści się bez problemów.
Znakomite parametry i grzania i chłodzenia. Klimatronik działa rewelacyjnie - oczywiście jak się o niego czasami zadba, o czym wielu zapomina. Grzanie błyskawiczne - przy tym silniku po minucie jazdy już zasuwa ciepłe powietrze nawet w najmroźniejsze dni. Minusik - nieco za głośna praca dmuchawy na najwyższych obrotach.
Mistrzem przestronności ten model nie jest, ale tez patrzę przez pryzmat swoich gabarytów ;)! Z przodu super, bez problemu dobiera się pozycje za kierownicą. Z tyłu nieco gorzej, ale miejsca z tego co twierdzili moi pasażerowie na dłuższych trasach jest wystarczająco, a co najważniejsze - bardzo wygodnie. Z tyłu też jeździł mój synuś ( 195 cm ) - bez problemów! Dodatkowo z rozłożonym podłokietnikiem - ponoć rewelacja.
Niestety muszę nieco obniżyć punktację, ponieważ ten model nie należał do fabrycznie zbyt dobrze wyciszonych i jeżeli jeszcze chodzi o dźwięk silnika, to bardzo dobrze, ale szumy opon przy większych prędkościach potrafiły być męczące. Dobrze we własnym zakresie poprawić wyciszenie i wówczas poprawa jest duuuuża!
Jak na niemały silnik, zużycie paliwa wypada zadziwiająco dobrze, a to głównie za sprawą skrzyni biegów. Ceny napraw...przymusowych brak, a eksploatacyjne na przyzwoitym poziomie. powoli wymieniłem od kupna prawie wszystkie części i nie odbiega to od nowszych modeli kompaktowych.
Obecnie dzięki wiekowi dostępność tych aut jest w miarę duża, a dzięki bezawaryjności model ten cieszy się dużym uznaniem użytkowników. O nowym nie można było u nas marzyć, bo nie było ich nigdy w sieci dealerskiej, a na zachodzie też nie był najtańszy. Za dzisiejsze pieniądze nie znalazłem na rynku lepszego połączenia kultowego, nie starzejącego się wyglądu (jak to u rekina), oraz kapitalnego silnika zapewniającego tak wysoką kulturę jazdy z piorunującymi przyspieszeniami. Do tego...bajeczna skrzynia adaptacyjna!!!
Nie miałem żadnych - kwestia zadbania ;)!
Brak jakichkolwiek i oby tak dalej ;)))!!!

Pb - zużycie paliwa dla silnika 2.5 24V 163KM 120kW [l/100km]

9,4