Ocena kierowcy - Nissan Cube

Maciej Arczykowski, 7 lat temu
Silnik 1.6 i 110KM 81kW
Rok produkcji 2010
Nissan Cube 1.6 i 110KM 81kW 2010 - Oceń swoje auto
Karoseria : To jedyny tak niepowtarzalny samochód na naszych ulicach. Jeśli lubicie się wyróżnić i nie przeszkadza Wam, że, jako to przeczytałem ostatnio w jednej z gazet, reakcja ludzi na niego to "prawie ja na UFO", to jest samochód dla Was :) Za Porsche u nas się już prawie nikt nie ogląda, za Cube prawie wszyscy :)
To pierwszy samochód o którym mogę śmiało powiedzieć: Zakochałem się od pierwszego wejrzenia. Ale zdaję sobie sprawę, że stylistyka wzbudza mieszane uczucia. Ale przynajmniej się wyróżnia w tłumie podobnych do siebie volkswagenopodobnych samochodów ;)
To identyczna jednostka, która była montowana w Qashqaiach i Jukach. Do demonów zrywności i oszczędności może nie należy, ale po przejechaniu ponad 100 tyś km, złego słowa o nim nie mogę powiedzieć.
Praca samej skrzyni to same plusy. Nic nie zgrzyta i nie haczy. Jedyne co, to na autostradzie brakuje "szóstki". Ale więcej niż 130 i tak się nie rozpędzam o czym dalej.
To jest przede wszystkim samochód miejski i tutaj sprawdza się bardzo dobrze. Jest miękko ale nie za miękko. Promień skrętu akurat.
Ogólnie bardzo dobrze. Asymetryczny i prawie pionowy układ szyb sprawia, że z prawej strony widoczność jest bardzo dobra. Wersje w Polsce wszystkie miały kamerę cofania, także tutaj nie ma żadnego problemu. Trzeba tylko pamiętać, żeby w okresie jesienno-zimowym częściej ją czyścić. Gorzej trochę jest z przodu, ponieważ szyba przednia kończy się dość nisko, ale wtedy wystarczy na skrzyżowaniu odsłonić szyberdach i wszystko widać :)
Ogólnie wszystko jest tam gdzie powinno być. wymagania trochę wymaga panel klimatyzacji. Aha, kiedy macie na stałe włączone światła, to nie wyłączają się one po wyłączeniu silnika. Dopiero otwarcie drzwi od strony kierowcy (i tylko tych!) je wyłącza. Trochę dziwne i trzeba o tym pamiętać.
Tutaj nie mam zastrzeżeń. Zimą samochód szybko się nagrzewa, a latem klima chłodzi wydajnie.
Z przodu miejsca jest wystarczająco, nawet dla wysokich osób. Siedziska z przodu są szerokie i miękkie (ale na szczęście nie aż tak jak to w starszych "francuzach" bywało). Z tyłu jest trochę mniej, ale dzięki przesuwnej kanapie można się dopasować. Oparcia tylnej kanapy również są odchylane!
Pudełkowate nadwozie robi swoje. W mieście to nie przeszkadza i jest ok, natomiast na trasie powyżej 3,5 tyś obrotów i 130 km/h robi się już dość głośno. No i to co pisałem wcześniej, na autostradzie brakuje "szóstki", byłoby na pewno ciszej.
Ogólnie do przyjęcia. Spalanie średnie (codzienna moja trasa to 40% zwykła droga, 30% "eska", 30% miasto), to 7,1-7,3 l/setkę. Na standardowej trasie spokojnie można zejść do 6,3 l. Przeglądy robię co 15 tyś km a nie jak zaleca Nissan, co 30 tyś.
Nowy był - jak na te klasę auta - dość drogi. Ale z wyposażenia za to nic mu nie brakuje. Ja kupowałem go używanego od dealera z przebiegiem 18 tyś km i jestem bardzo zadowolony.
Coś tam się zdarzyło, ale ogólnie faktycznie są to drobiazgi. Wymieniona gumowa osłona przegubu , to najpoważniejsza usterka jaka mnie spotkała :)
Od niedawna zaczęła chodzić głośniej sprężarka klimatyzacji. Z tego co się orientowałem, to wystarczy wymienić parę elementów a nie całą. Mam nadzieję, że tak faktycznie będzie.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 i 110KM 81kW [l/100km]

7,2