Ocena kierowcy - Nissan Note I Mikrovan

op77@op.pl, 14 lat temu
Silnik 1.4 i 16V 88KM 65kW
Rok produkcji 2007
Nissan Note I Mikrovan 1.4 i 16V 88KM 65kW 2005-2010 - Oceń swoje auto
Karoseria : Design nadwozia, 2 dusze silnika, ilość miejsca, niezawodność i uniwersalność oraz to co ostatnio sprawdziłem - całkiem spory prześwit (holowałem quada z środka lasu bez uszczerbku w podwoziu!!!)Aha, mam klimatyzowany schowek (nie wiem jak inni, ale ja lubię pić zimnego browarka).
NOTE jest moim 11 samochodem po niemieckich, francuskich a nawet koreańskim, kupionym z rozsądku, po bardzo długiej analizie zarówno samego auta jak i samochodów konkurencji. Z tytułu posiadania już Toyoty Yaris w latach 1999-2003, oraz Hondy Jazz 2003-2007, nie miałem innej rozsądnej alternatywy. Połączenie samochodu miejskiego z małą ciężarówką, mikrovana z limuzyną nie jest proste, ale przyznać trzeba uczciwie, że Nissanowi się udało. Pomijam tu wszystkie względy subiektywnego podobania się tego czy innego kawałka samochodu. Oceniam go kompleksowo i wszystkim, którzy szukają uniwersalności , niezawodności, poczucia bezpieczeństwa i chęci lekkiego wyróżnienia się w gąszczu innych pojazdów - POLECAM.
Silnik ma dwa oblicza. Cichy, ekonomiczny ale mało dynamiczny do 3000-3500 obrotów, oraz głośny i paliwożerny ale z super \"kopem\" powyżej tej granicy. Co ważne jest to Japońska konstrukcja ze zmiennymi fazami rozrządu i napędzana łańcuszkiem z dożywotnią gwarancją. Można ruszyć z 3 biegu i nie zgaśnie.
Działa lekko i precyzyjnie,jednak nie zawsze idealnie wchodzi bieg wsteczny. Czasami trzeba dwukrotnie wcisnąć sprzęgło. Marzy się 6 bieg.
Samochód dość twardy, świetnie trzyma w zakrętach, po 80 tyś. zawieszenie jak nowe. Rewelacyjny układ wspomagania- progresywny dozowany od prędkości jazdy pozwala wyczuć auto w każdej sytuacji. Praca układu cicha i pozwalająca czuć się pewnie nawet przy wyższych prędkościach.
Widać przód autka. Szczególnie wystające i świecące końcówki reflektorów, bardzo przydatne przy parkowaniu. Co ważne, cofanie ułatwia z kolei konstrukcja tyłu nadwozia. Kończy się szyba, kończy się auto. Ogólnie spora powierzchnia przeszklona w nadwoziu. Nic więcej nie potrzeba.
Typowo japońska, w tym aucie wszystko podporządkowane jest ergonomii, szczególnie (i tu mały minus) design wnętrza.
Mam klimę manualną , ale w zupełności wystarcza, gdyż ma spory zakres temperatury od około 16 do 30 stopni Celsiusza. Klima potrafi się wyłączyć, gdy uzna że więcej schłodzić w danym momencie nie może. Pozwala to obniżyć zużycie paliwa. Samochód zimą szybko się nagrzewa nawet na tylnej kanapie nikt nie narzekał. Dmuchawa za głośna na 4 biegu.
Nie znam drugiego takiego auta, które przy 4 metrach długości oferuje tak wielką przestrzeń wnętrza. Rewelacyjny rozstaw osi, pozwolił wygospodarować nie mniej miejsca na tylnej kanapie jak w moim starym passacie. Mały minus zaś za dość wąskie (kubełkowe) przednie fotele. System przesuwanej kanapy - rewelacja. Woziłem nawet materiały budowlane (żona nic do dziś o tym nie wie), świetne wsiadanie i wysiadanie z auta dzięki wysoko poprowadzonej linii dachu, nawet dla osób o moim wzroście (185 cm).
Jak wspomniałem do 4000 obrotów super, powyżej - radio na full.
Cena zakupu - w stosunku do konkurencji rewelacja. Zużycie paliwa - wszystko zależy od stylu jazdy, silnik ma dwie dusze i tak też pali. Minimum w trasie z 4 osobami do 110 km/h 4,4 litra, maksimum miasto korki i sprint spod świateł 8,2 l. Przeglądy są co 20 tyś. km lub rok i tańsze niż w Hondzie i Toyocie, trochę droższe jednak niż w Renault czy Skodzie. Pojawiły się już zamienniki oryginałów więc można zaoszczędzić. Wszystko zależy od kursu euro.
Brak skali.
Lekkie skrzypienia deski rozdzielczej, szczególnie w zimie. Przeszło jednak samoistnie. Inne brak.
Jak zrobię 150000 - 200000 km to coś dopiero napiszę, na dzień dzisiejszy brak usterek.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 i 16V 88KM 65kW [l/100km]

5,4