Ocena kierowcy - Nissan Note I Mikrovan

Darek S, 17 lat temu
Silnik 1.6 i 16V 110KM 81kW
Rok produkcji 2006
Nissan Note I Mikrovan 1.6 i 16V 110KM 81kW 2005-2010 - Oceń swoje auto
Autko jest bardzo sympatyczne. Kontrowersyjny wygląd polaryzuje społeczeństwo na gorących zwolenników i zagorzałych przeciwników. Mnie się podobło a więc go kupiłem. Ostatecznie to rzecz gustu. Na temat wnętrza padają już tylko oceny pozytywne - ja wybrałem wersję accenta z jasną dwukolorową deską rozdzielczą ( góra - beż jasny, dół - ciemny) i beżowym wnęrzem - jest o wiele ładniejsze niż czarne i optycznie jeszcze powiększa gabaryty wnętrza
Podczas jezd testowych przejechałem się wersją 1,4 l 88 KM. Do sprawnego poruszania się po mieście ten silnik wystarczy w zupełności. Przewidując nieco bardziej dynamiczną jazdę i używanie klimatyzacji zdecydowałem się na 1,6 l 110 KM i miałem rację!!!. Pali niemal tyle samo a różnica jest olbrzymia - szczególnie w trakcie wyprzedzania na trasie na 4 i 5 biegu. Zdecydowanie polecam silniejszą jednostkę. Jest niestety droższa.
Lewarek dosyć długi ale droga zaskakująco krótka. Zmiania biegów równie precyzyjna jak w VW przy czym każdy bieg wchodzi dość lekko a w końcowej fazie z charakterystycznym przyjemnym oporem a nie gumową miękkością jak w Golfie V.
Auto jest wyższe ok 10 cm niż przeciętny hatchback ale mimo to na zakrętach nie wychyla się zbytnio. Zawieszenie jest przyjemnie sprężyste, powiedziałbym że nawet twarde (jeździłem poprzednio astrą II to wiem co znaczy określenie "twarde zawieszenie"). Dziury w jezdni wybiara zadziwiająco cicho. Odrobinę podskakuje na poprzecznych nierównościach co dziwi bo ma przecież ponad 260 cm rozstawu osi
Zasługuje na najwyższą ocenę. "Bomble" na reflektorach(widoczne zza kierownicy) pokazują gabaryty przodu( w nocy delikatnie świecą!!)Lusterka wsteczne jak w dużych vanach. O połowę szczuplejsze niż w oplu merivie słupki "A" nie zasłaniają ukosów, wielkie szyby boczne i pionowa tylna a za nią 20 cm karoserii pozwalają wpasować się w każdą szczelinę. No - może żeby się czegoś przyczepić - odrobinę za małe lusterko wsteczne wewnątrz kabiny
przydatny podłokietnik kierowcy (szkoda że nie pomyślano o pasażerze z przodu - przydałyby się wyprofilowane podpórki pod łokieć w drzwiach od środka jak w astrze albo golfie - mam na myśli pasażerów, bo kierowca w końcu i tak trzyma się kierownicy, fajna kierownica ze zgrubieniami w miejscu jej trzymania, siedzisko dla faceta 183 cm wzrostu jest o 5 cm za krótkie, zagłówki z przodu dziwnie wypukłe i powinny wyciągać się choć 5 cm wyżej
Klima manualna jest ok. Chłodzi szybko i wydajnie. Automat to zwykły snobizm bo jest sporo droższa a różni się jedynie tym że w niewygodnym okrągłym oczku w kształcie soczewki widać cyferkę z temperaturą. Przewietrzanie działa dobrze, przyjemnie cichy wentylator nawet na 4 biegu. Nie wiem jak jest z wydajnością ogrzewania. Poczekamy do chłodów...
Nic dodać nic ująć. Z przodu OK.Z tyłu przy kanapie odsuniętej maksymalnie do tyłu (16 cm) pasażerowie mogą zakładać nogę na nogę. Miejsce jast więcej niż w passacie czy oplu vektra. Miejsca nad głowami wystarczy swobodnie dla 4 osób po 190 cm wzrostu, kanapa jest za wąska dla trojga ale niech mi ktoś pokarze auto tej wielkości które spełnia taki warunek
Do 100 km/h silnika niemal nie słychać. Potem nieco szumi powietrze na lusterkach i karoserii. Przy 130 odzywaja się już opony. Większych prędkości nie testowałem bo autko jest nowiutkie ( ok. 250 km przebiegu) i nie chcę dawać mu "w kość". Jak na silni 16 zaworowy (2 wałki rozrządu) jest doskonale. W moim poprzednim aucie - 8-zaworowej astrze pracował głośniej a uważałem że jest i tak cichy
Przejechałem tyle co nic bo ok 250 km. Dopiero przyprowadziłem auto z salonu. Na 100 kilometrowej trasie przy spokojnej jeździe ( 90-100 km/h i bez szaleństw) komputer pokazał 5,2 l/100 km. Zdaję sobie sprawę że to żadna wykładnia ale wierzę,że podane spalenie na trasie (5,5 l/100 km) da się bez problemu osiągnąć, czyli ok. 6,6 litra spalanie średnie też jest do zrobienia. To więcej niż nieźle. A kiedy się dotrze powinien być jeszcze lepszy
Trochę za drogo. Za wyposażenie accenta plus alufelgi, opony zimowe i blokadę skrzyni biegów(wybrałem ją jako drugie zabezpieczenie celowo rezygnując z kosztownego i prymitywnego alarmu bo nie lubię alarmów - wyją, nikogo nie interesują a złodzieja i tak nie odstraszą, zimą pompują energię z i tak obciążonego akumulatora) zapłaciłem w sumie prawie 60 000 zł. mam nadzieję że warto. Czas pokaże...Za pół roku opowiem o dalszych wrażeniach
wystawiam maksymalną ocenę za legendę marki.
jak wyżej

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 i 16V 110KM 81kW [l/100km]