Ocena kierowcy - Opel Astra F Hatchback

Mielczar, 13 lat temu
Silnik 1.6 i 71KM 52kW
Rok produkcji 1994
Opel Astra F Hatchback 1.6 i 71KM 52kW 1993-1996 - Oceń swoje auto
Silnik : Nie jest mocarny, ale pozwala sprawnie się poruszać, jest proscy a przez to trwały.
Zawieszenie : po 200kkm każde zawieszenie będzie wymagało naprawy ;)
Karoseria : lekka korozja lewego tylnego błotnika
Samochodem jeżdżę od 4 lat. Przejechałem ponad 80000km średni roczny koszt eksploatacji wyszedł 700zł + paliwo(proszę czytać szczegóły o ekonomiczności). Pali średnio 7,3L co uznaję za przeciętny wynik ale i ja nie jeżdżę ekonomicznie więc jest ok. Silnik daje rade, do ok 120km/h można się dość dynamicznie poruszać. Zawieszenie jak się go nauczyć pozwala szybciej pojeździć w zakrętach. Samochód nigdy mnie nie zawiódł. Jeżdżę nim codziennie, pali nawet w mrozy po -40 stopni, nie ma absolutnie żadnych problemów. Zachęcam do przeczytania całej mojej recenzji tam szczegółowo opisałem różne aspekty. Szczerze polecam i sam kupiłbym raz jeszcze.
Silnik jak to silnik. Proste 1600ccm z 8v na monowtrysku. Nie ma z nim problemów bo tak na prawdę nie ma co się psuć. Wymieniam mu rozrząd co 50kkm, oleje i filtry co 10kkm i to mu starcza ;) Elastyczność jakaś jest, silnik od 2000rpm radzi sobie całkiem ok, daje się wykorzystać jego 128Nm. Silnik powyżej 4500rpm robi się bardzo niemrawy, ale to za sprawą dość łagodnego wałka rozrządu.
Dość długie przełożenia, daje to stosunkowo małe spalanie, ale przyspieszenia na tym cierpi. Precyzja jest marna szczerze powiedziawszy. Jedyny plus to fajny 3 bieg daje się na nim bardzo ładnie przyspieszać i już od 30km/h i ciągnie równo aż do 100 później dostaje zadyszki.
Jak na ten wiek to ok. Ładnie wybiera dziury, jest trwały. Podsterowność nie pozwala jednak na zbytnie szaleństwo w zakrętach, no chyba że się wie jak nią jechać to i można się pobawić ;)
Na wprost i w tył super, jedyny minus to widoczność na boki. Mam tak ustawiony fotel z racji mojego wzrostu ze muszę się wychylać dość mocno w przód przy wyjeżdżaniu z jakiejś bocznej drogi czy wjeździe na skrzyżowanie.
Wszystko jest pod ręką nie trzeba odrywać wzroku od drogi.
O ile samochód szybko się nagrzewa, tak wentylacja i parowanie szyb to istna tragedia!
Kompakt ale wyjątkowo wygodny :)
Jak na epokę z której pochodzi i segment to jest znośnie. Przy ponad 110 zaczynają się szumy powietrza.
Pali \'średnią\' w tej klasie. Spalanie średnie ok 7,3L pierwsze trzy biegi zmieniam przy 3000rpm, piątkę zapinam przy ok 80-90km/h. Minimalne spalanie jakie osiągnąłem na trasie Piotrków Trybunalski-Kraków-Piotrków Trybunalski(jakies 460km) po Gierkówce i remontowanej A4 to ok 5,5L prędkość na Gierkówce utrzymywałem 100-110km/h na autostradzie przepisowe(wtedy) 130 :D Naprawy to osobna historia. Samochód mam od kwietnia 2007 czyli 4lata. Przez ten czas zrobiłem ok 85kkm. Wymieniłem w tym samochodzie 2razy rozrząd(600zł), amortyzatory tył(sierpień 2008 - 300zł), pasek wieloklinowy z rolką(październik 2010 - 150zł), oleje i filtry(osiem wymian - 800zł), klocki hamulcowe(trzy wymiany - 300zł), przednie zawieszenie(luty 2011 - amortyzatory, sworznie wahaczy, gałki drążków, łożyska kolumny amortyzatora, osłony - 700zł). Razem daje to przez 4 lata 2850zł czyli średnio 700zł na rok nie jest to dużo w porównaniu z tym ile jeżdżę, a są to w większość części eksploatacyjne.
Brać i o nic nie pytać. Samochód godny polecenia dla każdego kto szuka taniego w utrzymaniu i dobrego auta za rozsądne pieniądze.
Nie było żadnej awarii.
Nie było żadnej awarii.