Ocena kierowcy - Opel Astra F Kombi

Pietrek, 15 lat temu
Silnik 1.6 i 75KM 55kW
Rok produkcji 1992
Opel Astra F Kombi 1.6 i 75KM 55kW 1996-1998 - Oceń swoje auto
Inne : Ogólne dopracowanie samochodu i jego solidność.
Karoseria : Korozja tylnej partii nadwozia po 17 latach nie może dziwić.
Jestem bardzo zadowolony z mojej Astry. Jest trwałym i bardzo niezawodnym samochodem. Mam to szczęście, że moja Asterka była w dobrych rękach moich poprzedników (dwóch Niemców z czego jeden był właścicielem serwisu Opla w Hannoverze:-). Zamierzam obecnie włożyć kilka złotych w naprawę karoserii (małe wykwity na tylnych błotnikach i progach). Samochód w obecnym stanie posłuży jeszcze ładnych kilka lat. Nie zamierzam jak najdłużej zamieniać go na obecną plastikową tandetę.
Mimo lekkiego niedoboru mocy spisuje się doskonale. Maksymalny moment obrotowy osiąga przy niewielkich obrotach (2600 obr/min - prawie jak diesel), dzięki czemu jest dość elastyczny. Jest również bardzo trwały - normalne przebiegi międzynaprawcze to ok. 400 tys. km. Prosta budowa ułatwia wszelkie naprawy. Wielki plus za bezkolizyjne rozwiązanie układu rozrządu. Śladowa awaryjność.
Po wielu latach lekki opór przy zmianie biegów, ale po umiejętnej regulacji mechanizmu wybierania (wielki plus dla konstruktorów za stworzenie takiej możliwości) jest super. Dobry dobór przełożeń i niska awaryjność - prawie 200 tys. km. żadnych niepokojących odgłosów. typowe są niewielkie wycieki z wybieraka, ale są niegroźne i można je usunąć za symboliczną złotówkę
Zawieszenie jest świetne i tyle. Komfortowe i stabilne (mam komplet amortyzatorów Bilstein). Trwałość elementów gumowych powyżej znacznie przeciętnej. Koszt części nawet tych z wyższej półki jest niewielki.
W kombi widoczność jest po prostu wyśmienita.
Nawet w chwili obecnej mimo wieku konstrukcji praktycznie nie ma się do czego przyczepić.
Wydajny układ wentylacji. Warunek - trzeba ją trochę wymuszać - 1 bieg dmuchawy powinien być stale włączony. Duży plus to filtr kabinowy w każdej Astrze oraz możliwość zamykania obiegu powietrza z zewnątrz.
W klasie kompaktów nie da się stworzyć większej przestrzeni. Ilość miejsca w kabinie wystarcza dla rodziny, bagażnik jest duży (500 l) i bardzo ustawny (nadkola nie wnikają w przestrzeń bagażową). Fajne są schowki na apteczkę i części pod tapicerką bagażnika - pomagają utrzymać czystość.
Samochód jest dobrze wyciszony, ale po latach troszkę odzywa się wyposażenie wnętrza na wybojach - zwłaszcza roleta bagażnika.
Jak na wielkość auta super. Kupując to auto miałem zamiar założyć instalację gazową. Po sprawdzeniu spalania nie mam na to ochoty. Przy wcale nie małym samochodzie i silniku 1.6 średnia w cyklu mieszanym 7 l/100 km jest moim zdaniem bardzo dobra. Fakt, że jestem raczej spokojnym kierowcą i zazwyczaj jeżdżę z Rodzinką.
Opinia adekwatna do ceny - doskonale.
W ciągu roku zrobiłem 15.000 km. Miałem dwie drobne usterki: osłona przegubu (koszt 16 zł z własną wymianą) i żarówka oświetlenia pokręteł wentylacji (4 zł). To wszystko:-)
Absolutnie nic. Tylko wymiana płynów.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 i 75KM 55kW [l/100km]

6,8