Ocena kierowcy - Opel Astra F Sedan

Silnik 1.4 i 60KM 44kW
Rok produkcji 2002
Okres użytkowania: ponad 6 lat
Opel Astra F Sedan 1.4 i 60KM 44kW 1991-2002 - Oceń swoje auto
Inne : Wytrzymałość tego starego kompaktu jest zaskakująca.
Karoseria : W mojej Aśce HB ( 20 letniej) robiłem progi i nadkola... No co tu ukrywać w tym wieku a nawet młodszym Astra F zaprzyjaźnia się z rdzą
Inne : Podświetlenie przełącznikow nawiewu pada - (robota na mniej niz godzinkę, ale padla i w HB po o.k 240tys km i w sedanie po ok. 80 tys)
Opla Astre F oceniam na podstawie dwóch typów : sedan z 2002r. i hatchback z 1993r. Zaczynając od jednostki napędowej ocena 4/5 wystarczy dla tego silniczka, bo nie jest to jakiś mega elastyczny diesel. Motor 1.4 jest mocno uzależniony od skrzyni biegów, w której biegi trzeba zmieniać często...Najlepsze przyspieszenie czuć do 3 biegu, czwórka i piątka to już do podtrzymywania prędkości. 1400ccm stworzony jest do spokojnej jazdy przez co odwdzięcza się małym spalaniem. W innym przypadku potrafi trochu zjeść gazu, czy benzyny. Generalnie bardzo lubię ten silnik, jest on bardzo wytrzymały (znam go po przebiegu ok80 tyś, jak i w drugiej astrze po 240tyś i nie zauważyłem żadnej różnicy w zachowaniu - jakby wyższy przebieg nie robił na nim żadnego wrażenia). Podsumowując dla mnie zasłużona czwórka, a dla sportowców coś na otarcie łez - możecie swobodnie się ścigać ze wszystkimi nowymi i starymi jedno litrowymi 8v silnikami (1.0 - 1.1 itp) które mają 60 - 70KM, ponieważ ta przestarzała konstrukcja daję dość szybko ok 100Nm, a małolitrażowa konkurencja musi kręcić troche wyżej obroty - to tak nawiasem mówiąc... Skrzynia biegów - jest to całkowicie niezawodny sprzęt, z mojego doświadczenia wiem, że 250tyś km robią bez najmniejszego zająknięcia, a pewnie i kolejne zrobią z uśmiechem. Dodam, że nigdy nie wymieniłem w niej oleju... po prostu jak dbam o auto, tak skrzynie zawsze gdzieś olewam - po prostu działa i już. Biegi wchodzą dość gładko (ale nie oszukujmy się, wielkich rewelacji nie ma, jeździłem kilkoma samochodami nowszymi badź starszymi, ale wyzszej klasy i w niektórch wchodzą po prostu mięciutko...) Aśka ma dobrze dobrany układ jezdny jak i zawieszenie - tył całkowicie bezobsługowy, a przednie gałki do roboty za grosze raz na rok, dwa lata ( jak większość aut). Sam samochód prowadzi się dość dobrze, choć lekka "dupka" sedana daje wrażenie małej nadsterowności przy wyższych predkościach i zakrętach. W hatchback-u tego nie odczułem. Sama asterka to dość dziwny typ: dość miekka jak i za tym komfortowa(odnosząc do zawieszenia), a potrafi czasem ładnie ciasno przejść zakręt...( piszę czasem, bo odnoszę się do tej "dupki" sedana...) Cóż, w tym opisie staram się znaleźć i dobre, i złe strony tego samochodu, ale co do widoczność ciężko znaleźć jakąś wadę - jest hmm. Widoczność mojej astry oceniłem na 5(doskonale!?) W odniesieniu do innych samochodów, gdzie przednie słupki są wielkości naczepy, to asterka F wypada bardzo dobrze. Ergonomia na najwyzszym poziomie- wszystkie proste przełączniki, bądź pokrętła są w zasięgu ręki kierowcy. Bagażnik jest łatwo dostępny, ale słabo oświetlony. Wsiadanie do samochodu jest wygodne, chociaż sąsiad mówi że siedzi się : NISKO!? I chyba tylko dlatego dam Asterce 4 pkt, a nie 5/5 w kategorii ergonomia. Wentylacja i ogrzewanie to jeden z kiepskich stron astry... Jeśli jesteś posiadaczem astry- zgodzisz się ze mną, że ciepłe powietrze z środkowych kratek to w przypadku Aśki F wielki mit (oczywiście bez pchania swoich łapek w nagrzewnicę i małych przeróbek, które i tak daję trochę więcej niż letnie powietrze). Jeśli już przełknąłeś gorycz środkowych kratek wentylacyjnych i je zamknąłeś, to możesz cieszyć się ciepłą kabiną samochodu nawet przy - 20 st.C Z wygód wentylacji możemy zaliczyć przycisk odcięcia powietrza z otoczenia (tzw. obieg zamknięty), który czasem się przydaję (śmieciara przed nami, dym, stary diesel) Jak na tamte czasy, samochody i klasę myślę, że asterka nie ma się czego wstydzić jeśli chodzi o przestrzeń dla podróżujących, ale z racji tego, że nigdy nie przyszło mi porównywać z nią starego golfa, escorta i innych jej kolegów z klasy, to dam jej 4/5. Wyciszenie na przeciętnym poziomie - jestem przyzwyczajony do tego samochodu i nie ma problemu z jakimkolwiek dźwiękiem z zewnątrz. Moje egzemplarze nie miały wyciszenia komory silnika, ale pomimo tego nie mam z tym problemu. Ocena 3/5 w odniesieniu do współczesnych samochodów. Asterka F z silnikiem 1400ccm to jeden z najekonomiczniejszych autek z którymi się spotkałem bądź miałem przyjemność jeździć. Średnie spalanie oscyluje w 8-9l gazu (lato), 9-10l (zima). Piszę średnie, bo jeśli się chce to można i w zimie jeździć na 8-9 litrach LPG w mieście. Moja asterka HB spalała trochę mniej niż sedan, może z powodu mniejszej masy albo kół 13 calowych (w sedanie mam 14). Najmniejsze spalanie jakie otrzymałem było na trasie Katowice - Gdańsk, mianowicie 6,3litra przy predkosci 90-100km/h i tak raczej za tirem( cieszy mnie eco-driving jak nie wiem). Z powrotem spaliła ok 8litrów 120km/h(ciszył mnie szybkie powrót do domu i swojego łóżka). Ekonomiczność w sensie ceny przeglądów i napraw - też powinny zadowolić użytkownika Aśki - części są dobrze dostępne i w ogromnym przedziale cenowym - każdy znajdzie coś dla siebie. Ceny napraw - pojęcia nie mam- wszystko robię raczej sam i chyba właśnie przy tym autko nauczyłem się wiele mechaniki i pokochałem motoryzację na dobre( nie umniejszając mojemu staremu maluszkowi). Całokształt oceniam na bardzo dobrze (taka ocena 4.5 na 5 - nie ma ideałów), dlatego daje ocene 5. Samochód nigdy mnie nie zawiódł, zawsze dajemy sobie jakoś radę- jest tani w utrzymaniu i jeździe (LPG). Jeśli zatrzymasz się na dłużej z tym samochodem, to z pewnością go polubisz. Za niską kwotę można mieć przyzwoity samochód. Prestiżu zapewne nie doda, ale i z kieszeni pieniążków duzo nie ujmie. pozdrawiam i życzę wiele radości z jazdy
Ocena 4 wystarczy dla tego silniczka, bo nie jest to jakiś mega elastyczny diesel. Motor 1.4 jest mocno uzależniony od skrzyni biegów, w której biegi trzeba zmieniać często...Najlepsze przyspieszenie czuć do 3 biegu, czwórka i piątka to już do podtrzymywania prędkości. 1400ccm stworzony jest do spokojnej jazdy przez co odwdzięcza się małym spalaniem. W innym przypadku potrafi trochu zjeść gazu, czy benzyny. Generalnie bardzo lubię ten silnik, jest on bardzo wytrzymały (znam go po przebiegu ok80 tyś, jak i w drugiej astrze po 240tyś i nie zauważyłem żadnej różnicy w zachowaniu - jakby wyższy przebieg nie robił na nim żadnego wrażenia). Podsumowując dla mnie zasłużona czwórka, a dla sportowców coś na otarcie łez - możecie swobodnie się ścigać ze wszystkimi nowymi i starymi jedno litrowymi 8v silnikami (1.0 - 1.1 itp) które mają 60 - 70KM, ponieważ ta przestarzała konstrukcja daję dość szybko ok 100Nm, a małolitrażowa konkurencja musi kręcić troche wyżej obroty - to tak nawiasem mówiąc...
Jest to całkowicie niezawodny sprzęt, z mojego doświadczenia wiem, że 250tyś km robią bez najmniejszego zająknięcia, a pewnie i kolejne zrobią z uśmiechem. Dodam, że nigdy nie wymieniłem w niej oleju... po prostu jak dbam o auto, tak skrzynie zawsze gdzieś olewam - po prostu działa i już. Biegi wchodzą dość gładko (ale nie oszukujmy się, wielkich rewelacji nie ma, jeździłem kilkoma samochodami nowszymi badź starszymi, ale wyzszej klasy i w niektórch wchodzą po prostu mięciutko...)
Cóż, w tym opisie staram się znaleźć i dobre, i złe strony tego samochodu, ale co do widoczność ciężko znaleźć jakąś wadę - jest hmm. doskonale!? W odniesieniu do innych samochodów, gdzie przednie słupki są wielkości naczepy, to asterka F wypada bardzo dobrze.
Niezawodność - szczera ocena: doskonale- nigdy tym samochodem nie wracałem na lawecie, zawsze odpalił, zawsze chce mnie słuchać ( a może dlatego, że i ja go słucham - wszystko robię na czas).
Ciężko pisać o poważnych usterkach starego samochodu ( może stać się wszystko), jednak Astra F, to dość wytrwałe auto

LPG - zużycie paliwa dla silnika 1.4 i 60KM 44kW [l/100km]

8,3