Ocena kierowcy - Opel Astra G Hatchback

pawano, 10 lat temu
Silnik 1.4 16V 90KM 66kW
Rok produkcji 2007
Opel Astra G Hatchback 1.4 16V 90KM 66kW 1998-2003 - Oceń swoje auto
Przeniesienie napędu : Najlepsza skrzynia biegów z jaką się spotkałem.
Jak dla mnie znakomite auto. Bardzo udana konstrukcja, mimo upływu lat wydaje się bardzo dobrym wyborem. Łączy dobrą funkcjonalność z kompaktowymi gabarytami. Może nie porywa wyglądem, ale jest dobrym kompromisem dla osób, które potrzebują dobrego, solidnego pojazdu.
Silnik nie jest demonem prędkości, ale radzi sobie z samochodem. Myślę że jest bardzo dobrym kompromisem pomiędzy umiarkowanym spalaniem, a przyzwoitymi osiągami. Dla osób, które nie mają sportowego zacięcia myślę, że w zupełności wystarczy.
Od początku posiadania tego samochodu jestem pod dużym wrażeniem działania skrzyni biegów. Jeździłem już kilkoma samochodami podobnej klasy i w żadnym tak bardo mi się nie spodobało jej działanie. Bardzo precyzyjna, z krótkim skokiem lewarka. Jak dla mnie jedyny mankament to brak 6 biegu.
Bardzo pewny. Samochód zachowuje się bardzo przewidywalnie i od pierwszej jazdy można poczuć się w nim jak u siebie. Jest bardzo twardy, ale to kwestia gustu i dróg po jakich się jeździ :) Mi bardzo odpowiada takie zawieszenie, bo daje dużo pewności w prowadzeniu.
Mimo, że auto jest dość niskie i może robić wrażenie mało \"przeszklonego\" widoczność jest bez zastrzeżeń. Do tego dochodzą bardzo duże lusterka, a przednie słupki nie zasłaniają zanadto widoczności.
Wszystko po niemiecku. Może i nie ma tu polotu i finezji, ale za to wszystko jest na miejscu. Wsiadając pierwszy raz do Astry wiedziałem gdzie wszystko jest i jak tego używać. Intuicyjnie rozmieszczone i bardzo proste w użytkowaniu. Instrukcję obsługi można uznać jako dodatek.
Nie jest to najmocniejszy punkt Astry. Co do ogrzewania i klimatyzacji nie mam zastrzeżeń. Działają szybko i skutecznie. Za to odparowywanie szyb już trochę gorzej. Przy jeździe w 1-2 osoby nie ma to znaczenia, ale mając załadowany samochód, trzeba trochę poczekać.
Biorąc pod uwagę rozmiary samochodu miejsca jest tu mnóstwo. Mam odniesienie do większego Stilo i Octavii, w których wg. mnie jest znacznie ciaśniej, szczególnie na tylnej kanapie. Do tego bardzo duży i ustawny 370 litrowy bagażnik. Auto w zupełności wystarczy na wakacyjny wyjazd w 4 osoby.
Do 100-120 km/h jest przyjemnie. Powyżej 120 robi się naprawdę głośno.
Spalanie w granicach 6,7 - 7,4 litra. Nawet przez zimę nie wzrastało powyżej 7,5. Wszystko zależy od tras jakie się pokonuje, ja jeżdżę głównie na krótkich trasach, często po mieście i wiejskich drogach, więc taki wynik wg. mnie jest lepiej niż dobry. Na dłuższych trasach da się zmieścić w 6 litrach. Ceny części bardzo atrakcyjne biorąc pod uwagę, że to kompakt. Dostępność banalna, a do tego duży wybór zamienników.
Myślę że nie ma w tej chwili na rynku wtórnym równie dobrego, dużego auta za tak rozsądną cenę. Oczywiście wymaga pewnych kompromisów, ale chcąc dobre solidne auto, za rozsądną cenę, które w dodatku jest bardzo tanie w utrzymaniu, to można śmiało polecić Astrę G. Myślę że popularność tego samochodu na naszych drogach, mówi sama za siebie.
Jak do tej pory brak uwag. Jedyne co było wymieniane to elementy eksploatacyjne: filtry, oleje, szczęki hamulcowe, pióra wycieraczek.
Jak do tej pory brak poważnych usterek.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 16V 90KM 66kW [l/100km]

6,7