Ocena kierowcy - Opel Astra G Hatchback

Okres użytkowania: ponad 6 lat
Opel Astra G Hatchback 1.6 8V 75KM 55kW 1998-2000 - Oceń swoje auto
Zawieszenie
Inne : Wentylacja
Astre mam już prawie 6 lat i wciąż mam frajdę jeżdżąc tym autem. Posiadam wersję Elegance, bogato wyposażoną. Mimo wieku(15 lat) auto wciąż prezentuje się bardzo dobrze. Lakier w bardzo dobrym stanie choć musiałem już robić tylne nadkola bo rudy się pokazał, zapadł się też wlew paliwa. Robię rocznie jakieś 10000 km głównie do pracy ale zdarzają się też dalsze wypady. Rok temu byłem nią w Chorwacji i na takiej dalekiej trasie spisała się bardzo dobrze.
Kierowcy lubiący dynamiczną jazdę powinni omijać ten silnik z daleka. 75 KM to niewiele, na światłach zostaje z tyłu, wyprzedzanie tylko po redukcji biegu, trzeba go trochę pokręcić to wtedy idzie. Obciążony 4 osoby plus pełny bagażnik na trasie do Chorwacji większe wzniesienia trzeba było redukować do trójki. Z drugiej strony to bardzo ekonomiczny i niezawodny silnik. Nie bierze oleju, robiąc 10000 rocznie nie muszę robić dolewek miedzy wymianami.
Skrzynia stworzona do spokojnej, płynnej jazdy w sam raz do tego silnika. Biegi wchodzą bez problemu, wsteczny trzeba czasem wysprzęglić. Przy szybszej, bardziej dynamicznej próbie zmiany biegów zdarzało mi się jednak, że nie wszedł jak należy.
Auto dobrze trzyma się drogi a prowadzenie mimo słabego silnika może przynieść frajdę.
Z tyłu jest słaba widoczność ale ja i tak jeżdżę na lusterka więc mi to nie przeszkadza. Przednia belka potrafi czasem zasłonić i trzeba uważać.
Szału nie ma ale wszystko jest na miejscu i w zasięgu ręki. Mam kierownicę wielofunkcyjną co bardzo podnosi komfort, naprawdę świetna sprawa.
Wentylacja to jedna z największych wad. Problem parowania szyb jest często spotykany w tym modelu. Też z tym walczyłem na początku. Przyczyna to mechanizm zamykający obieg wewnętrzny. Nie zawsze działa, obieg może być wyłączony na konsoli a w rzeczywistości jest otwarty. A jak jest obieg wewnętrzny włączony to szyby parują jak cholera i tylko klimatyzacja może pomóc. Trzeba sprawdzić za schowkiem pasażera nastawnik przysłony powietrza świeżego i obiegowego czy jest zamknięty. Najlepiej zakleić ten wlot tak, żeby zawsze był zamknięty. Zrobiłem tak kilka lat temu i mam spokój z parowaniem. Co do ogrzewania to zimą nagrzewa się dość długo. Zmieniając rozrząd warto też wymienić przy okazji termostat.
Jak na auto tej wielkości to przestrzeni jest sporo. Zwłaszcza z tyłu jest całkiem przestronnie. Oczywiście wszystko zależy od wzrostu pasażerów ale czteroosobowa rodzina powinna być usatysfakcjonowana.
Pamiętam jak przesiadłem się z Astry F to wyciszenie zrobiło na mnie duże wrażenie choć teraz uważam to za przeciętne. Powyżej 100 km/g trzeba już podgłośnić radio.
Uważam to auto za bardzo ekonomiczne. Usterek większych nie miałem. Części są tanie. Spalanie jak na benzynę i auto o takich gabarytach jest niskie. Podczas podróży do Chorwacji na odcinku 1200 km komputer pokazywał 6.2l/100km (przy czterech osobach i pełnym bagażniku).
Solidne, niemieckie auto warte swojej ceny. Przed zakupem trzeba jednak poczytać bo podobno niektóre silniki sprawiają problemy. Ja ze swojego jestem bardzo zadowolony(choć czasem przydało by się więcej mocy)
Nie było większych awarii, posypał się alternator, cewka klimatyzacji, sprężyny wymieniłem już chyba wszystkie. Częstą usterką jest świecąca się kontrolaka airbag(choć to problem nie tylko w astrach). Rozwiązanie to zlutować na sztywno kabelki w kostce pod siedzeniem kierowcy. Jak to nie pomoże, to trzeba sprawdzić jeszcze kostkę przy poduszkach bocznych czy tam wtyczka nie za luźna (u mnie tak właśnie było).
Sześć lat przez które posiadam to auto awaria alternatora była największą ale biorąc pod uwagę wiek auta i przebieg to raczej usterka eksploatacyjna.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 8V 75KM 55kW [l/100km]

6,8