Ocena kierowcy - Opel Astra G Hatchback

Michał_K., 18 lat temu
Silnik 1.6 8V 75KM 55kW
Rok produkcji 1998
Opel Astra G Hatchback 1.6 8V 75KM 55kW 1998-2000 - Oceń swoje auto
Autko dość poważne. Typowo rodzinne. Do wyczynowej jazdy raczej sięnie nadaje, zresztą ja nawet tego nie sprawdzałem, bo mi go szkoda. Jestem bardzo zadowolony z zakupu. Jeżeli ktoś myśli o zakupie samochodu, który jest nieduży ale 5 osób z bagażami nad morze pomieści, to Astra się naprawdę nadaję.
Silnik sprawuje się dość dobrze. Większość kilometrów przemierzam sam, więc na brak mocy nie mogę narzekać (a jest to silniczek 8V). Niestety kiedy do autka załaduje się komplet pasażerów dorosłych i do tego w bagażniku jest po brzegi toreb i walizek, już nie jest tak wesoło, zwłaszcza przy wzniesieniach. Ogólnie doś kulturalny i cichy w porównaniu do tego czym wcześniej jeździłem, a była to Ibiza 1.9D. W Oplu na początku podczas postoju na światłach sprawdzłem obrotomierz, czy silnik pracuje, bo przyzwyczaiłem się do klekotu jaki robi diesel. W przypadku Opelka jest inaczej, co bardzo mi się podoba.
Skrzynia zestrojona super. Biegi wczodzą bez żadnych problemów, przłożenia krótkie i szybkie. Gdyby tylko silnik był mocniejszy to auto byłoby prawie jak wyścigówka:)
Jak każdy Niemiec, twardy i sztywny. Na dziurach można pogubić zawartość sztucznej szcęki, jeżeli ktoś takową posiada. Za to na trasie bardzo dobrze radzi sobie z zachciankami kierowcy, choć czasami na zakrętach przód lubi nieznacznie ucieć.
Widoczość taka sobie. Przednie słupki troszkęza szerokie. Tylna szyba trochęza mała, a do tego jeszcze dość wysoku dupka autka utrudnia manewry tyłem. Trzeba sięnauczyć parkować na lusterka. Ja dodatkowo założyłem ParkTronic, co bardzo ułatwia życie, i oszczędzxa wizyt w zakładach blacharsko-lakierniczych.
Tutaj Niemcy, jak zasze zresztą pomyśleli o wszystkim. Ludzie poprostu ułatwiaja sobie życie na każdym kroku. Wszystko pod ręką każdy szczegół wydaje się być dobrze przemyslany przy projektowaniu. Nawet miejsce na długopis się znalazło.
Poniewamoje autko jest wyposażone w klim, to daję 5 gwiazdek. Bez klimy nie warto się nawet łudzić, że sama dmuchawa da radę jesienią czy zimą. Niestety jest to mankament w każdym Oplu. Znam kilku użytkowników tej marki i każdy narzeka na ten element wyposażenia. Dlatego ja kupiłem z klimą. Spisuje się rewelka.
Miejsca w bród po jednej i po drugiej stronie. Z tyłu też jest znośie choć w nowszych modelach jest inaczej zaprojektowana i już jest z miejscem problem. Ale w moim roczniku jest to jakośinaczej i nikt na brak miejsca z tyłu nie narzeka.
Wyciszenie doś dobre. Silnik słychać dopiero przy 3,5-4tys obrotów. Ale może tylko dlatego że przeszedł ostatnio pewne modyfikacje układu wydechowego. Nawet nie pamiętam jak było wcześniej, ale samochód raczej cichy i przyjemny.
No i tutaj pojawia się ból. Niestety diesel to to nie jest i troszkę łyknąć musi. Na trasie nawet znośnie w granicach 6-6,5 litra na setkę. A po mieście, no cóż, przy obecnych cenach paliwa chodzę piechotą, albo śmigam rowerem:) Ale w razie konieczności to i Astra dochodzi do łask, chociaż aż mnie serduch boli jak patrzę wtedy na wskazówkę poziomu paliwa:(
Kupiłem autko od kolegi. W cenie samochodu mam klimę, 4 poduchy, doskonały zestaw grający Blaupunkta, a wszystko to za niewielki w sumie pieniązki:) Koszty eksploatacji poza benzyną zupełnie przyzwoite. A benzyna no cóż. Pozostaje mieć nadzieję, że kiedyś sięto szaleństwo zakończy
Narazie póki co jeszcze nic w autku z takich drobiazgów nie nawaliło. Mam nadzieję, że ten stan siędługo utrzyma, bo ma dopiro 66500km przebiegu.
Jedyną poważną usterką jaka mnie dopadła narazie, to awaria sprężarki klimatyzacji. No ale cóż nie ma rzeczy niezawodnych. Troszkę mnie naprawa kosztowała, ale tylko dlatego, że wcześniej jakiś amatro próbował coś przy tym grzebać i coś tam było źle złożone. Mam nadzieję, że teraz będę miał spokój na długi czas.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 8V 75KM 55kW [l/100km]

8,6