Ocena kierowcy - Opel Astra G Sedan

margrad, 9 lat temu
Silnik 1.6 Twinport ECOTEC 103KM 76kW
Rok produkcji 2008
Opel Astra G Sedan 1.6 Twinport ECOTEC 103KM 76kW 2003-2009 - Oceń swoje auto
Silnik : Bardzo dobre osiągi i elastyczność jak na taką pojemność
Auto kupiłem od 1 właściciela, miało 4 lata i zaledwie 60tys km (udokumentowane), bezwypadkowe. Zdecydowałem się na model G, ze względu na bardzo korzystny stosunek ceny do stanu auta (astra H by była z 5 tysięcy droższa z tego samego rocznika). Silnik 1,6 Twinport był montowany także w Astrze H (nie jest to ten sam motor co ozn. 1,6 16v w astrach F i G!). Przez 2 lata przejechałem prawie 50tys km, w tym 7tys wyprawa do Hiszpanii. Auto niezawodne. Poza materiałami eksploatacyjnymi, wymieniłem jedynie cewkę zapłonową (chodził na 3 cylindrach, koszt nowej oryginalnej cewki w necie to nieco ponad 300zl), oraz łączniki stabilizatorów (bardzo dobre polskie METALOWE zamienniki po 22zł / sztuka!) I tyle. Co ciekawe, astra G z lat 2005-09 (czyli CLassic) nie była już oferowana w Europie Zachodniej, zatem wszystkie sztuki z tych roczników pochodzą z polskiego rynku. DLa mnie to plus! Można znaleźć łatwo auto od 1 właściciela, w bardzo dobrym stanie, i z małym przebiegiem. Uważam że to lepsze rozwiązanie niż kupowanie czegoś, co ktoś na Zachodzie chciał wyrzucić na śmietnik... .
Bardzo dobre osiągi jak na 1,6, przy tym elastyczny, gdyż do określonych obrotów pracuje jako 8v (system Twinport). Duża zaleta to rozrząd - wg serwisu co 150tys. Ja wymieniłem po 100, wyglądał jak nowy. Długi interwał wymiany wynika z grubego paska, oraz faktu, iż pompa wody nie jest na rozrządzie (napędza ją pasek alternatora). Pewnym minusem jest brak hydraulicznych popychaczy, luzy reguluje się wymianą płytek - ale na szczęście dopiero przy 150tys km.
Tu już słabiej - biegi chodzą dość głośno, niezbyt lekko. Bardziej mnie irytują jednak zbyt krótkie moim zdaniem przełożenia. Przy 100km.h na V biegu mamy już 2700obr./min - mogło być mniej. Zwłaszcza, że to nie jest ciężkie auto.
Zawieszenie jest bardzo trwałe, poza wspomnianymi łącznikami stabilizatorów, które kosztują śmiesznie tanio ( i jak już pisałem, polecam polskie, metalowe zamienniki). Trwałość zawieszenia wynika zapewne z faktu, iż większość elementów pochodzi z cięższej vectry B, a także z bardzo prostej konstrukcji. Zawieszenie raczej sztywne. Minus widzę jeden - wysoka podatność na bujanie autem przy silnym wietrze i prędkości powyżej 90km/h.
Nie jest źle, jednak minus za brak wycieraczki w wersji sedan, co pogarsza widocznośc.
Wszystko na miejscu. Przydatny komputer pokładowy (rzadkość w autach z polskiego rynku). Drażni dziwne rozwiązanie włączania oświetlenie kabiny - trzeba wciągnąć do siebie gałkę od świateł mijania. Kto by na to wpadł bez instrukcji?!
Ogrzewanie wydajne, klimatyzacja też wystarczy na Polski klimat (nieco gorzej było w Hiszpanii). Tendencja do parowania szyby przedniej - gdyby nie klima, to by było słabo.
W tym segmencie - bardzo dobrze. W zasadzie ciężko przypisać astrę G ... za duży na segment B, a za mały na C.
Dość głośny, jak każdy Opel. Powyżej 120km/h jest nieprzyjemnie.
Ze względu na jedynie 2 naprawy wspomniane wyżej - ciężko mi na razie ocenić. Z obserwacji sklepów internetowych wiem jednak, że ceny części są śmiesznie tanie w większośći.
Za takie pieniądze (ok 20tys zł) - rewelacja. Kupiłem 4-letnie auto, z pewną historią, i małym przebiegiem. Dodatkowo auto dość bogat wyposażone jak na pochodzenie polskie - jest m.in. klima, komputer pokładowy, podgrzewane lusterka, oraz chromowane zegary (fabryczne!) i klamki. Te 2 ostatnie dodatki bardzo ożywiają wnętrze i nadają nieco elegancji. Bez tych dodatków wnętrze jest smutne.
Łączniki stabilizatora. Typowe dla wielu Opli.
Na razie cewka i nic więcej.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 Twinport ECOTEC 103KM 76kW [l/100km]

6,8