Ocena kierowcy - Opel Astra G Sedan

Rok produkcji 2002
Opel Astra G Sedan 1.7 DTI 75KM 55kW 2000-2004 - Oceń swoje auto
Silnik : Jego ekonomia i niezawodność
Układ elektryczny : alternaotr
Jak na auto w takim wieku sprawuje się świetnie. Ma swoje mankamenty, ale jeszcze chyba nie powstało auto idealne. Dość pakowne jak na swoje wymiary. Silnik bardzo ekonomiczny (jak do tej pory nie udało mi się osiągnąć spalania powyżej 6l)
Bardzo prosta konstrukcja, w której nie bardzo ma się co zepsuć a do tego bardzo oszczędna. Minimalne spalanie jakie udało mi się osiągnąć to 4,2 l po normalnej drodze w górzystym terenie i nie była to bardzo spokojna jazda. Duży moment jak na moc silnika wystarczy do normalnej jazdy, choć czasem przy wyprzedzaniu troszkę mocy brakuje. Na autostradzie spokojnie można jechać 130 - 140 km/h nie bez przciążania silnika
nie ma na co bardzo narzekać, choć czasem II ciężko wchodzi przy redukcji.
Jeżeli tylko zawieszenie jest w dobrej kondycji to jedzie się jak po szynach, choć przy ciaśniejszych zakrętach jest podsterowny
Jak dla mnie wszystko w porządku choć przy jeździe po zakrętach trzeba wychylać się za przedni lewy słupek, który troszkę ogranicza widoczność. Duże lusterka w których wszystko widać. Żona też nie narzeka na widoczność w tym aucie.
Wszystko w sumie w zasięgu reki, choć żeby ustawić pochylenie świateł czy włączyć światłą przeciwmgłowe trzeba zaglądać za kierownicę, która zasłania przełączniki. Jedyny duży minus za zagłówki które nie dają w ogóle oparcia dla głowy.
Jak na diesla nie ma na co szczególnie narzekać jeżeli chodzi o ogrzewanie. Trzeba po prostu przejechać kawałek żeby się zagrzał. Przy dużych mrozach i jeżeli auto stoi pod "chmurką" potrzeba jakieś 5 km. Klimatyzacja chłodzi choć w bardzo gorące dni i nagrzane auto chwilkę musi pochodzić na max obrotach żeby wychłodzić wnętrze.
ze znalezieniem pozycji za kierownicą nie ma problemu. Przy wyższym kierowcy ciężko będzie się zmieścić wysokiej osobie na kanapie za kierowcą, ale tragedii też nie ma. Można spokojnie podróżować w 4 osoby w dalszą trasę. w 5 dorosłych osób z tyłu robi się ciasnawo.
Do 120 km/h jest nieźle. Jak to diesel, silnik słychać ale mi osobiście taki klekot nie przeszkadza. Powyżej tej prędkości zaczyna się robić głośno (w okolicy 3000 obr/min).
Dużo tanich części, łatwość do ich dostępu, ekonomiczny silnik i niewiele drogich elementów, które mogą się zepsuć.
Auto posiada swoje wady. Plastiki zaczynają już powoli dzwonić, ale jak na swój wiek i opinie z niektórych marek, gdzie w nowych autach wszystko już trzeszczy, wydaje mi się że jest nieźle.
Denerwuje trochę alternator który naprawiałem już 3 razy (pół roku po zakupie i później regularnie co 2 lata) do tego problem ze sterownikiem silnika który się przegrzewa i powstają zimne luty (standardowa usterka objawiająca się przerywaniem silnika) Problem polega na znalezieniu osoby, która może to naprawić.
w sumie nie miałem jakichś poważnych awarii. Raz auto pojechało na lawecie do mechanika, bo podczas jazdy zapaliła się kontrolka oleju i coś zaczęło stukać. Ale jak się okazało głupota, bo wykręciła się śruba mocująca i spadł pasek napędu pompy olejowej (poskładanie wszystkiego - koszt 50 PLN, laweta - znacznie więcej)

On - zużycie paliwa dla silnika 1.7 DTI 75KM 55kW [l/100km]

5,8