Ocena kierowcy - Opel Astra J Hatchback 5d Facelifting

Sebastian, ponad rok temu
Silnik 1.7 CDTI ECOTEC 110KM 81kW
Rok produkcji 2014
Okres użytkowania: 5 lat
Opel Astra J Hatchback 5d Facelifting 1.7 CDTI ECOTEC 110KM 81kW 2012-2015 - Oceń swoje auto
Zawieszenie
Inne : Męczące jest parowanie szyb w tym samochodzie. Przynajmniej nawiew działa sprawnie
Samochód kupiłem jako poflotowy, 3-letni, z przebiegiem 152 tys. km. Miałem obawy, zwłaszcza o ten przebieg, ale generalnie historia auta była taka, że wszystko było robione na bieżąco i tylko w ASO co mnie uspokajało. I słusznie, bo auto sprawuje od 5-ciu lat bez poważnych zarzutów a przy tym kosztowało nawet nie połowę ceny nowego gdy go kupowałem czyli w 2018 roku.
Prosta konstrukcja pamiętająca lata 90 to przepis na udany silnik. Szkoda tylko tych dodatków w postaci dwumasy czy dpf-a (który irytująco często się wypala, tworząc za samochodem chmurę dymu). Silnik jest dynamiczny i nie posiada start&stop co uważam za zaletę. Silnik jest oszczędny ale nie w mieście - raz nawet przy bardzo szarpanej jeździe i niskiej temperaturze potrafił wciągnąć prawie 10 litrów.
Skrzynia jest bardzo precyzyjna, natomiast wariant 6-cio biegowy ma moim zdaniem kiepsko dobrane przełożenia. Chcąc jechać przepisowo 50-60 km/h mamy do wyboru jechać na 3 na wysokich obrotach albo na 4 gdzie samochód się dławi z uwagi na niskie obroty. Natomiast w trasie 6-sty bieg jest błogosławieństwem - 110-120 km/h i błoga cisza.
Samochód jest stabilny na drodze, układ kierowniczy na swój segment precyzyjny, choć oczywiście to żaden sportowiec. Do codziennej jazdy jest więcej niż ok.
Samochód ma moim zdaniem atrakcyjną linię nadwozia. Delikatnie agresywny przód i zaokrąglony tył nadają mu uroku. Natomiast irytujące są odpryski lakieru mimo braku eksploatacji w wymagającym terenie.
Widoczność do przodu i na boki super, do tyłu bardzo słaba - tylna szyba ma mały prześwit i jest wysoko osadzona, więc cofam tylko po lusterkach.
Daję 4 gwiazdki bo nie za bardzo wiem jak to ocenić, dla mnie kokpit jest czytelny, choć przycisków jest dużo (posiadam Navi 650). Obsługa nie wymaga wertowania instrukcji.
Układ wentylacji i klimatyzacji jest sprawny, trudno się przyczepić.
O ile miejsca z przodu jest aż nadto, to jednak z tyłu komfort tylko dla osób o wzroście do 1,75 m lub krótkich nogach :) Nad głowami jest jak najbardziej ok.
Samochód jest bardzo cichy jak na diesla (choć ja tam lubię ten charakterystyczny klekot :)) Niemniej podczas spokojnej jazdy słychać głównie opony (jeżdżę na wielosezonach) i ewentualnie lekki świst turbiny.
Samochód jest tani w eksploatacji a popularność modelu wpływa na szeroką dostępność tanich części zarówno oryginalnych jak i zamiennych.
Jak dla mnie cena do jakości jest rewelacyjna. Za nieduże pieniądze dostajemy solidny samochód który przewiezie nas z punktu A do B. Nie jest to premium, tylko po co premium skoro też spełnia tę samą rolę za 1/3 ceny?
Brak, poza żarówkami, przepaloną świecą żarową i wyrzucaniem oleju z dolotu - sprawę rozwiązał nowy oring za 3 zł :)
Jako takich poważnych usterek nie miałem. Jedyny raz kiedy samochód odmówił posłuszeństwa to z winy akumulatora, który dosłownie z dnia na dzień przestał kręcić.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.7 CDTI ECOTEC 110KM 81kW [l/100km]

6,1