Ocena kierowcy - Opel Astra K Sports Tourer

Silnik 1.4 Turbo 125KM 92kW
Rok produkcji 2017
Przebieg: 1 000 tys. km
Opel Astra K Sports Tourer 1.4 Turbo 125KM 92kW 2016-2019 - Oceń swoje auto
Witam, Astrę posiadam od 10.2017 r. Miała być wersja Enjoy z silnikiem 150 KM, a ostatecznie kupiłem Dynamic 125 KM i tej zmiany nie żałuję. Moim zdaniem lepiej wybrać bogatszą wersję wyposażenia, a z silnikiem zrobić chip-tuning po gwarancji i te dodatkowe 15-20 KM zyskać. Odwrotnie raczej się nie da. Z auta jestem bardzo zadowolony, choć drobne mankamenty również są.
To chyba największa zaleta tego auta. Przede wszystkim jest bardzo cichy (nie mam dodatkowego pakietu wyciszenie). Do 80 kmh słychać praktycznie tylko szum opon. Dobra dynamika, chociaż żwawy robi się dopiero 3000 obr., ale to przecież benzyna. Po wybraniu trybu Sport silnik fajnie reaguje na pedał gazu. Spalanie - bardzo przyzwoicie - miasto w korkach (z klimą) 9,1-9,2. Miasto bez korków 8,2. Autostrada (140-150 kmh) 6,0-6,5 litra. - wynik z dystrybutora, komputer zaniża spalanie o ok. 0,4 l. Mój rekord to 4,8 l na dystansie 70 km, tyle pokazał komp.
lekka i precyzyjna - nie ma się do czego przyczepić, jedynie komputer podpowiadający wybór biegu działa marnie - każe wrzucić 2 gdy auto płynnie jedzie na 3, a z drugiej strony ciągle proponuje wyższy bieg (eco driving?), na górskich drogach to już całkowicie się gubi..
bez zastrzeżeń, auto pewnie się prowadzi, komfort jazdy na nierównościach mógłby być wyższy (mam wrażenie że w Focusie II było ciut lepiej), ale może to wina niskoprofilowych opon?
Auto ładnie się prezentuje, wybrałem lakier emerald green (bardzo ciemny) - czysty jest tylko po wyjechaniu z myjni, ale Astra w ciemnych kolorach wygląda dużo lepiej (moja subiektywna opinia). Blacha i lakier - delikatne, ale wszystkie wsółczesne auta tak mają.
Przyzwoicie, do tyłu mogłoby być lepiej, ale mimo przyciemnianych szyb (fabrycznie) w nocy nie ma tragedii.
Tutaj jest sporo drobnych, acz upierdliwych mankamentów: - roleta bagażnika po złożeniu zagina się do dołu utrudniając ładowanie większych przedmiotów, bo nie mozna ich dosunąć do tylnej kanapy - dużo wożę, więc jest to irytujące - lampka oświetlająca bagażnik - świeci prosto w oczy - kompletnie oślepia zamiast pomagać - czemu umieszczono ją na bocznej ściance zamiast np. na suficie? - przyciski sterowania szybami - za bardzo przesunięte do przodu, ale o tym już dużo napisano wcześniej - czujnik deszczu - reaguje zbyt słabo mimo ustawienia na najwyższą czułość (zgłoszę, może serwis coś z tym zrobi) Dziwne , że opel mając tak duże doświadczenie w produkcji kombi popełnia jeszcze takie błędy.
Ogrzewanie - rewelacja - nawet przy mrozach juz po kilkuset metrach robi się ciepło. Klima również dobrze działa, chociaż climatronic dwustrefowy to nie do końca to czego się spodziewałem.
Bardo dobrze, jak na auto kompaktowe
Astra jest świetnie wyciszona - pisałem o tym już przy silniku. W czasie jazdy do 100 km/h ma się wrażenie że to auto o klasę wyżej. Na autostradzie już nie jest tak rewelacyjnie, ale przyzwoity poziom jest utrzymany.
Przy zakupie dostałem dobrą ofertę pakietu ubezpieczeń. Spalanie - pisałem przy silniku - jest przyzwoicie. Koszty przeglądów - można sprawdzić na stronie opla, moim zdaniem skalkulowane rozsądnie. Ceny części - na razie mnie nie interesują :-)
Dość duży, dobrze wyposażony samochód (wersja dynamic ma system ostrzegający i zapobiegający kolizji, asystenta pasa ruchu i in. ) za rozsądne pieniądze. Wersja którą opisuję katalogowo kosztuje 88 tys. zł, ale Opel daje duże rabaty - trzeba się targować !
nie było i oby tak dalej
nie było i oby tak dalej