Ocena kierowcy - Opel Corsa D Hatchback

nygus7, 15 lat temu
Silnik 1.2 Twinport ECOTEC 80KM 59kW
Rok produkcji 2007
Opel Corsa D Hatchback 1.2 Twinport ECOTEC 80KM 59kW 2006-2010 - Oceń swoje auto
Karoseria : Auto znakomicie wygląda, moim zdaniem zajmuje drugie miejsce po Mini.
Inne : mechaci się materiał na fotelu kierowcy
Auto świetnie wygląda, dość masywnie, fajny tył w wersji 3 drzwiowej.
Silnik 1.2 moze sam w sobie jest dobry, ale strasznie go zamulili poprzez zastosowanie skrzyni biegów o niesamowicie długich przełożeniach. Dynamika jazdy bardzo na tym cierpi. Dodać do tego trzeba słaby ciąg na niskich obrotach (jak to w silnikach 16 zaworowych). VW Lupo 1.0 50KM zbiera się tak samo dobrze co mocniejsza o 30KM Corsa.
Jak wyjechałem nim z salonu to skrzynia potrafiła przyhaczyć. Teraz po przejechaniu 7tys km już to nie występuje, może dlatego że się ciepło zrobiło. Aha, sportowców zniechęci to że nie da się szybko wbić z 2giego na 3ci bieg.
Zawieszenie i układ kierowniczy to najmocniejsze strony tego samochodu. Cieżko w to uwieżyć ale auto na balonowych kołach 185/70R14 jeździ jak przyklejony. Te zawieszenie dało by sobie radę z dużo mocniejszym silnikiem niż 80KM. Brawo! Układ kierowniczy jest elektryczny więc nie daje idealnego czucia ale to kwestia przyzwyczajenia. W takim Grande Punto chodzi stanowczo za lekko. W Corsie jest ok, przełożenie też jest dobrze dobranie - nie trzeba wiele kręcić kierownicą.
Widoczność słaba w każdym kierunku. Maski nie widać kompletnie, przeszkadzają grube przednie słupki. W wersji 3 drzwiowej widok do tyłu też jest nieciekawy - boczne trójkątne tylne szyby skutecznie zasłaniają pole widzenia.
Ergonomia jest dobra - jak to w każdym niemieckim samochodzie. Wszystko znajduje sie tam gdzie powinno. Wkurza elektroniczna gałka od kierunkowskazów, wolę tradycyjne rozwiązania.
Wentylacja bez zarzutu, szyby w dni deszczowe nie parują (nie mam klimatyzacji). Ogrzewanie mogło by być wydajniejsze, może to przez mały silniczek 1.2.
Bardzo pojemny samochód. W końcu ma równo 4 metry długości.
Cichy samochód, na luzie po obrotomierzu wiadomo czy silnik pracuje. Moze troche fabryczne Continentale nieco halasuja, przy innych oponach ciszej sie toczy. Dzwiek silnika napedzanego łańcuchem nie powala na nogi - jest to typowy bzyk.
7,2 w trasie przy szybkiej jezdzie, miasto 8l tez przy dynamicznej jezdzie. Mogło by być mniej.
Jestem rozczarowany tandetnymi materiałami zastosowanymi do produkcji. Ogolnie samochod niezly ale podstawowa wersja zalatuje tandetą.
Jedna rzecz mnie załamuje. Od kiedy przejechał 4tys. zauważyłem mechacenie się boczków fotela kierowcy. Jak widać zastosowali bardzo nietrwały materiał do obicia. Ciekawe czy na mechaceniu się zakończy czy też po jakimś czasie materiał się zwyczajnie przetrze...
Na razie przejechałem 7 tys km - nic się dotąd nie popsuło poważnego.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.2 Twinport ECOTEC 80KM 59kW [l/100km]

7,6