Ocena kierowcy - Opel Kadett E Hatchback

Rafalkom, 11 lat temu
Silnik 1.4 i 60KM 44kW
Rok produkcji 1990
Opel Kadett E Hatchback 1.4 i 60KM 44kW 1989-1991 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : Prostota konstrukcji zawieszenia, tanie części do zawieszenia i duży wachlarz producentów tychże części.
Karoseria : Trochę rdzewieje, ale nie dziwię się. Wiekowy samochód.
Lepszego innego kandydata na pierwsze auto nie mogłem sobie wymyślić. Auto jest naprawdę super, szkoda taki samochód kiedyś złomować. Do tego proste jak drut, naprawy można wykonywać samemu, w sam raz auto dla kogoś chcącego się podszkolić z mechaniki.
Auto nie jest pierwszej młodości ale na silnik nie mogę narzekać. Słyszałem kiedyś takie powiedzenie nt. kadetta: \"Choćby palił więcej oleju niż benzyny to dolewasz i jedziesz\". Odpalał nawet w -15 -20 mrozu od chmurką, wał ciężko obracał z powodu oleju 15w40 ale zawsze dwa trzy obroty i już silnik chodzi. Obecnie jest dużo lepiej, wlana rzadsza oliwa 10w40, jest różnica. Jestem zadowolony z silnika :)
Jak na moją rękę jest dość precyzyjna, nie zdarzyło mi się omyłkowo wbić inny bieg niż chciałem. Ogólnie to jej praca jest w porządku, można strzelać ze sprzęgła.
Na tę chwilę z twardym zawiasem prowadzi się bardzo dobrze, reaguje na najmniejszy ruch kierownicą. Co do fabryki to nie mogę ocenić, jak kupiłem auto to przednie amortyzatory nadawały się już tylko na złom.
Duże szyby boczne w hatchbacku 3D to plus. Jednak tylne słupki czasem mnie denerwują.
Wszystko co potrzebne pod ręką, pozycja radia dobra, sterowanie nawiewem też w odpowiedniej pozycji.
Latem jak latem, klimatyzacja to dobra rzecz ale nawiew z kadetta też może chociaż trochę ochłodzić, zresztą nie wymagam luksusów. Ogrzewanie w zimę działa świetnie, wystarczy że samochód pochodzi na mrozie 5 minut i już do środka leci ciepłe powietrze, przy w pełni rozgrzanym silniku powietrze jest prawie że gorące.
Z przodu jest ok, wygodne fotele i dosyć sporo miejsca jak na tak małe auto. Z tyłu gorzej, ale coś za coś.
Akurat w mojej wersji LS słabe, grodź od strony komory silnika nie wyciszona niestety, jednak silnika nie słychać aż tak głośno, większy szum robią czasem opony na asfalcie.
Spalanie w granicach zdrowego rozsądku, patrząc też na wiek auta i z pewnością duży przebieg (nie mam pojęcia czy zaraz pęknie 300k czy 400k). W trasie przy spokojnej jeździe udaje się zejść do niecałych 7 litrów. Ceny części, no chyba taniej się nie da, o używkach już nie mówię bo można za grosze dostać naprawdę dobre fanty.
Jak za dzisiejsze ceny rynkowe to bardzo opłacalny zakup.
Mam nadzieję, że przepalonej żarówki nie liczymy :)
Jedyna przygoda jaką miałem to zmielenie ząbków na pasku rozrządu. I to tylko wina mojej głupoty, że nie zmieniłem go na czas. Nic poza tym. Można powiedzieć, że to niezawodny samochód.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 i 60KM 44kW [l/100km]

7,8