Ocena kierowcy - Opel Tigra I

ZeteS, 13 lat temu
Silnik 1.4 16V ECOTEC 90KM 66kW
Rok produkcji 1996
Opel Tigra I 1.4 16V ECOTEC 90KM 66kW 1994-2000 - Oceń swoje auto
Silnik : Elastyczność i przyspieszanie.
Karoseria : Rdza :(
Samochód skierowany głównie dla osób młodych. Ze względu na mały silnik mamy tańsze opłaty OC. 90km drzemiące w Tigrze dzięki niewielkiej masie nadwozia (nieco ponad tonę) potrafi zaspokoić nie jednego kierowcę, ale wiadomo nie ma nic za darmo, ciągłej jeździe na wysokich obrotach auto pali jak smok. Przestrzeń bagażowa zaskoczyła mnie gdy pierwszy raz zobaczyłem auto, po złożeniu tylnych foteli zwiększ się nam ona do prawie 500l to naprawdę zadowalający wynik. Co do awaryjności, kupując 15 letnie auto trzeba się z tym liczyć nie zależnie czy jest to opel, toyota czy inny samochód. Wiadomo awaryjność w samochodach japońskich jest mniejsza niż w niemieckich, ale za to części to Opla są chyba najtansze na rynku, dzięki temu że Tigra to praktycznie to samo co Corsa, możemy dostać na rynku wiele zamienników w bardzo przystępnych cenach. Jedyną wadą tych modeli to rdzewiejące nadkola, tylny pas i niekiedy maska w pobliżu znaczka.
90km przy 1400cm3 to naprawdę dobry wynik. Do 2,5tys autko jest troszkę mułowate, tzn. zwyczajna osobówka, ale od 3 tys w górę pojazd dostaję niezłego kopa, Silnik można wkręcić spokojnie do 6,5tys. Jak już wcześniej napisałem przy troszkę wyższych obrotach silnik jest bardzo elastyczny. Silnik chodzi dość cicho tak do 3tys, od 3 tys zaczyna troszkę wyć, tzn. zachowywać się głośno.
Moim zdaniem skrzynia biegów jest naprawdę precyzyjna. Biegi wchodzą gładko i bez problemów.
Z przodu widok jest taki jak we wszystkich autach, za to wielka szyba z tyłu sprawdza się na wszelkich parkingach i tego typu miejscach. Jest to dobre w szczególności dla nowych kierowców którzy zamiast lusterek korzystają z tylnej szyby
W porównaniu z Vectra B, Kabina nagrzewa się dużo dużo szybciej. Niestety nie miałem przyjemności korzystać z klimatyzacji ponieważ mój model nie ma takich udogodnień :)
Auto kupowałem z nastawieniem na jazdę w dwie osoby, w tym przypadku auto spełniło te wymagania. Z tyłu zmieszczą się raczej tylko dzieci do 160cm, dorośli mogą mieć problem z tylną szybą. Ale pamiętamy że nie jest to auto 4 osobowe a 2+2. Jeszcze warto wspomnieć że wysokie osoby nawet około 2m wysokości mogą śmiało namyślać się nad zakupem. Ponieważ możliwość regulacji fotela kierowcy pozwala dopasować siedzenie nawet dla tych \"najwyższych\"
Tutaj niestety jest mi ciężko stwierdzić ponieważ mam zmieniony cały układ wydechowy na sportowy, i przy wysokich obrotach w kabinie trzeba siebie krzyczeć. Lecz przy niższych nie słychać zbyt mocno pracy silnika, i układu wydechowego
Zużycie paliwa zależy głównie od stylu jazdy. Lecz jak na 1.4 jest i tak duże. Nieraz potrafi sięgać ponad 10 litrów, po mieście. Natomiast przy zwykłej jezdzie (do 2,5 tys) w cyklu mieszanym autko potrafi nas zaskoczyć nawet wynikiem 6,5 (osobiście uzyskałem taki wynik). Spalanie wynagrodzić mogą nam koszty napraw, ceny części do Opla są naprawdę bardzo tanie
Ceny tych aut są już stosunkowo nieduże, Tigrę w dobrym stanie można mieć już za niewiele ponad 7tys.
Nie jest to nowe auto więc od czasu do czasu coś wyskoczy, ale są to drobne naprawy. I nie zdarzają się zbyt często.
Nie zanotowałem jeszcze takiego incydentu.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 16V ECOTEC 90KM 66kW [l/100km]

7,8