Ocena kierowcy - Opel Vectra A Sedan

Silnik 1.6 i KAT 75KM 55kW
Rok produkcji 1992
Okres użytkowania: ponad 6 lat
Opel Vectra A Sedan 1.6 i KAT 75KM 55kW 1988-1995 - Oceń swoje auto
Silnik : Oszczędny, bezawaryjny, ekonomiczny.
Silnik : Wydmuchało uszczelkę z pod głowicy.
Układ elektryczny : Liczne przepalenia diod w samochodzie.
Układ hamulcowy : Pękła linka od hamulca ręcznego.
Tak jak względem oceny, jest po prostu dobrze :)
Silnik według mnie jest zbyt słaby jak do tak ciężkiego samochodu. To jest duża wada mojego Opla. Przyspieszenie ma na słabym poziomie, lecz co najważniejsze moja Vectra pali bardzo mało, a w dodatku silnik jest praktycznie niezawodny! Ale do szybkiej jazdy się nie nadaje.
Skrzynia działa dobrze. Biegi wchodzą na ogół bez problemu. Bywają momenty, że jest problem z wrzuceniem biegu wstecznego, lecz zdarza się to rzadko.
W zasadzie powinienem ocenić na 3, lecz ocenię na 4, gdyż układ jezdny samochód ma bardzo dobry, nie rzuca nim zbytnio na zakrętach. Nie zmieniałem żadnych części w moim Oplu i dlatego moja vectra już nie jeździ tak jak wtedy, gdy ją kupiłem, lecz mimo wszystko nie jest tak źle :)
Widoczność w tym samochodzie jest na bardzo dobrym poziomie. Z tyłu znajduję się duża szybka, dzięki której bez problemu zaparkujemy samochód. Uważam, że tak stara Vectra ma dużo lepszą widoczność niż na przykład dużo młodsza Skoda Octavia, którą również posiadam :)
Moja Vectra, to cud samochód! Do tej pory miałem tylko 2 poważniejsze awarie: wyleciała uszczelka z pod głowicy oraz padł silnik krokowy. Poza tym to psują się drobiazgi, przepalają się żarówki itp ale tak jest w każdym samochodzie.
Ogólnie wentylacja jest w porządku. W zimie samochód dość długo się nagrzewa, ciepło jest w nim dopiero po około 15-17 min(przy mrozie około -25 stopni). Poza tym w lecie jest tak źle, nawet przy dużych temperaturach i tak na długo wieje nam zimne powietrze.
duża przestrzeń dla pasażerów oraz kierowcy, lecz gdyby w samochodzie na przykład siedziało 4 mężczyzn po 190 cm wzrostu to względem przestrzeni i przestronności Ci panowie mieliby niezbyt duży komfort podróżowania, lecz samochód jak na ten wiek produkcji oferuję dużą przestrzeń.
Wyciszenie nie jest mocną stroną tego samochodu. do prędkości 70-80 km/h jest jeszcze dobrze, lecz powyżej tych prędkości bardzo słychać w samochodzie prace silnika.
Osobiście przyznam, że samochód względem ekonomiczności stoi na bardzo wysokim poziomie. Na rynku istnieje wiele części zamiennych, na ogół są bardzo tanie. Naprawy to u mnie rzecz dość rzadka ale i w tej kwestii nie było zbyt dużych kosztów, oprócz wymiany uszczelki głowicy, co kosztowało mnie prawie 650 zł. Poza tym jak najbardziej na dużyy plus! Samochód na trasie przy delikatnym gazie i jeździe około 80-90 km/h pali około 5,7-6 litrów. W mieście gdy przyciśniemy mu gaz to spalanie jego może osiagnąć około 8 litrów, czasami nawet więcej. Lecz przy delikatnej jeździe po mieście pali około 6,5-7 litrów, także wynik jak na mój 19 letni samochód nie jest zły ale niestety kosztem bardzo słabego przyspieszenia
Czasem się zdarzy coś zepsuć, lecz są to naprawdę drobiazgi, typu jakieś przepalone diody, albo jakieś paseczki. Na ogół jest dobrze :)
Jak dla mnie super ! Tak jak wspominałem do tej pory 2 poważniejsze usterki i nic poza tym !

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 i KAT 75KM 55kW [l/100km]

6,8