Ocena kierowcy - Opel Vectra B Hatchback

Raulek, 7 lat temu
Silnik 2.0 DTI 16V 100KM 74kW
Rok produkcji 1999
Opel Vectra B Hatchback 2.0 DTI 16V 100KM 74kW 1997-2002 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : Świetnie tłumi nierówności, a przy tym doskonale trzyma się drogi i dobrze się prowadzi.
Karoseria : Rdza, egzemplarz po liftingu czyli lepiej ocynkowany, ale jednak pojawiają się ogniska rdzy.
Zakupiłem zadbany egzemplarz. Nie bity, a poprzedni właściciel robił wszystko na bieżąco dlatego nie ma żadnych stuków w zawieszeniu, wszystko działa jak należy pomimo swojego wieku. Auto prezentuje się bardzo elegancko (kolor królewski błękit), zwraca uwagę niejednego przechodnia czy użytkownika drogi, a ma już przecież 17 lat :)
Silnik w tym samochodzie jest bardzo wytrzymały (dobre opinie znajomych, którzy ten silnik mieli w astrze g), nie bierze mi oleju, ale niestety mam wyciek. W ASO usłyszałem, że to standard w tych silnikach. 101 koni, 205 nm, ale mocy trochę brakuje, jest zrywny jak potrzeba, jednak w fotele nie wbija :)
Nie ma problemu z wrzuceniem odpowiedniego biegu, ani razu nie zdarzyła mi się pomyłka, żeby wrzucić nieodpowiedni bieg. Jednak do doskonałości trochę brakuje, ponieważ biegi wchodzą dość ciężko w porównaniu do innych samochodów.
Tutaj nie mam żadnych zastrzeżeń, wszystko jest idealne. Samochód prowadzi się pewnie, trzyma się drogi bez względu na prędkości. Przewidywalny. Jestem bardzo zadowolony z właściwości jezdnych samochodu.
Widoczność jest doskonała w każdą stronę, nie ma żadnych problemów z manewrami cofania, czy mijania na cm innych pojazdów. Jedyny delikatny minus, to samochód jest niski i jak wyjeżdżamy gdzieś na skrzyżowaniu a stanie obok nas inny samochód to nic nie widać. Natomiast jeździłem między innymi Oplem Merivą i tam pomimo wysokiego auta widoczność jest fatalna, z przodu grube słupki ograniczają niesamowicie widoczność, a z tyłem jest nie lepiej.
Niemiecka prostota. Deska rozdzielcza nie powala wyglądem, ale też jest bardzo intuicyjna. Posiadam wersję z climatronikiem więc wygląd da się przeżyć :D
Brak zastrzeżeń, klimatyzacja szybko chłodzi, a ogrzewanie auta działa jak należy i jak na diesla to nawet w niskich temperaturach daje radę.
Dla kierowcy i pasażera z przodu przestrzeni jest bardzo dużo. Bagażnik też jest ogromny i pakowny. Natomiast jeśli chodzi o kanapę z tyłu, to pojawia się problem, w hatchbacku dach jest lekko ścięty, akurat centralnie nad głowami pasażerów więc siadając z tyłu osoba przeciętnego wzrostu (mam 180 cm) ma problem. Trzeba albo mieć pochyloną cały czas głowę, albo "rozwalić" się na kanapie z tyłu a nogi wysunąć maksymalnie do przedniego fotela. Nie ma innej możliwości aby wyprostować głowę z tyłu. Chyba że ktoś będzie miał 160 cm to komfort podróży nawet z tyłu będzie dla niego na wysokim poziomie.
Brak zastrzeżeń, przy zamkniętych szybach prawie nie słychać co dzieje się na zewnątrz.
Krótko mam vectrę aby mówić o kosztach utrzymania, jednak póki co tylko leję ropę i jeżdżę :) Standardowo po zakupie wymieniłem filtry, olej, ale odpadł np koszt wymiany rozrządu, ponieważ silnik jest na łańcuchu :)
W tej chwili auto za niewielkie pieniądze, segment D, limuzyna, bardzo dobre wyposażenie (wiele dzisiejszych nowych aut nie ma takiego jak ja) a do tego duże, komfortowe, ładnie się prezentujące i niedrogie. Można chcieć więcej ? :D
Brak jakichkolwiek usterek. Trafiłem na zadbany egzemplarz i wszystko w nim działa, cała elektronika, zamki, alarmy, nie ma się do czego doczepić :)
Póki co brak. Oby tak zostało :D

On - zużycie paliwa dla silnika 2.0 DTI 16V 100KM 74kW [l/100km]