Ocena kierowcy - Opel Vectra B Hatchback

guli66@wp.pl, 16 lat temu
Silnik 1.6 16V ECOTEC 101KM 74kW
Rok produkcji 1995
Opel Vectra B Hatchback 1.6 16V ECOTEC 101KM 74kW 1999-2002 - Oceń swoje auto
Silnik : naprawde 1.6 100 KM przy takich rozmiarach i masie zachowuje sie przyzwoicie myslalem ze bedzie gorzej szczególnie w 5 osób i z pełnym bagaznikiem :) Przy codziennej eksploatacji wystarcza do bezpiecznej i dynamicznej jazdy.
Jako ze nie ma rzeczy doskonałych a auto z 95´ napewno do nich nie należy ale jest dobrze. Dla mnie 4+
Silnik jako podstwaowa jednostka z calej gamy jakie wypuscil producent na rynek jest raczej najmniej awaryjna, nalezy tylko pamietac o kolizyjnym rozrzadzie. w eksploatacji nie sprawia problemów. Na benzynie zachowuje sie przyzwoicie, zarówno jesli chodzi o osiagi jaki i o kulture pracy. problemem moga byc zawory które powyzej 100 tys przebiegu zaczynaja glosniej chodzic. w 16V trudno zlokalizowac "konkretnego winowajce" Ale ogólnie pozytywnie polecam :)
Ideałow nie ma wychodzac z tego zalozenia nie jest zle w vectrze czasem problemy z I biegiem ale z tego co zauwazyłem tylko kiedy olej jest zagesty (kwestia doboru odpowiedniego) lub tez zima. Na trasie oraz w miescie po "zlapaniu odpowiedniej temp" wszystko ok. Ogolnie wszystko na plus dobre przełożenia.
Praktycznie rzecz biorac nie jest to do konca uklad na nasze drogi, ale jak na komfort jazdy jaki zapewnia oraz samo prowadzenie sie auta wart mimo wszystko od czasu do czasu uwagi. Za szybko zuzywaja sie koncówki drążków ale ogólnie to szczegóły nic powaznego :)
Mogłoby byc lepiej szczególnie w sedanie do tyłu ale bez problemu mozna sie przyzwyczaic. Poza tym auto daje sie szybko i łatwo wyczuc. Manewrowanie na parkingu to nie problem. Bardzo dobry kompromis z przednia szyba kat nachylenia nie tylko nadaje dynamiki sylwetki ale również poprawia widocznosc.
Bez problemu wszystko pod reka. Problemem moze byc jedynie umieszczenie przelączników szyb elektrycznych tylnych na przedniej konsoli zaraz za lewarkiem. Irytuje to kierowce i pasażerów. Poza tym wszytko ok. Ergonomia na przyzwoitym poziomie nie ustepuje konkurencji z tego okresu ani jakoscia ani technologia.
W wersji bez klimy czasem mozna sie spocic w lecie. Ale nawiew daje sobie rade i dopóki nie stoimy w korku jest dobrze. Za to w zime bez problemu. podgrzewane szyby lusterka fotele i nie straszne nam zadne mrozy w dodatku wszystko po tylu latach jest na swoim miejscu i dziala poprawnie.
Tutaj Vectra ma szerokie pole do popisu jeszcze przed wprowadzeniem modelu combi w 96´ opel mial sie czym pochwalic. W sedanie miejsca pod dostatkiem, niestety jak to w sedanach górna krawedz zaladunku do podszybia jest ograniczona. po złozeniu kanapy (dzielona na 2) robi sie przestronnie ale gorna wysokosc zaladunku zostaje bez zmian. Pasazerwie nie maja powodów do narzekań w cztery osoby podrózuje sie komfortowa w 5 tez nie jest ciasno bez problemu mozna wybrac sie na dalsze wakacje. Kierowca nawet najbardziej rosły znajdzie dla siebie miejsce :)
Jest naprawde niezle jesli chodzi o benzyne. Silnik 1.6 nie narobi za duzo hałasu. Troche gorzej powyzej 140-160 słychac opory powietrza. Zawieszenie i cała reszta (o ile sa sprawne) nie daja o sobie znac jakims wyraznym akustycznym brzmieniem ;) Mimo wszystko bez zastrzezen.
Szczerze mówiac silnik na autostradzie w Niemczech palił średnio 6l/100 przy 120km/h. Byłem mile zaskoczony :) w polsce czasem do 8-9. Ale to w miescie przy ciezkiej nodze na trasie 6-7 a przy deliktanym traktowaniu w miescie 7. W zime odpowiednio wiecej. Ogólnie nie jest zle :) pali mi tyle co kiedys mój 126p :) przeglady u mechanika ASO odpada za drogo i wciskaja kit ;) naprawy jesli wykonane w pore (np. pasek. amortyzatory ) nie sa drogie i raczej nie czeste.
Za przyzwoitacene mamy auto w miare bezpieczne 2 X poduszka funkcjonalne, rodzinne, ekonomiczne nawet jak na benzyne no i prezentuje sie nie najgorzej mimo upływu lat ciągle jeszcze moze sie podobac :) To niby taki "niemiecki polonez" ;) ale naprawde warto jesli egzemplarz bedzie zadbany i poswiecimy mu od czasu do czasu troche uwagi napewno nas nie zawiedzie :)
Nie jest to auto nowe i cos musi byc nie tak z drobiazgów to np. elektryka centralny prawe dzwi od pasazera mikroprzelacznik padl albo caly silownik nie wiem jeszcze ale to typowa przypadłoś jeszcze z Vectry A ;) trzeba zamykac recznie przynajmniej narazie. Poza tym listwy boczne i wykonczenia plastikowe z zewnatrz po uplywie czasu "poddaja sie" o deliktnie odklejaja. Ale sumujac drobiazgi nie jest zle jak na ponad 10 letnie auto :)
W trasie jeszcze nigdy nie zawiodła i oby tak dalej ;) trzeba od czasu do czasu kontrolowac zeby w pore zapobiec :)

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 16V ECOTEC 101KM 74kW [l/100km]

7,3