Ocena kierowcy - Opel Vectra B Sedan

użytkownik, 16 lat temu
Silnik 1.6 16V ECOTEC 101KM 74kW
Rok produkcji 1997
Opel Vectra B Sedan 1.6 16V ECOTEC 101KM 74kW 1999-2002 - Oceń swoje auto
Inne : Pojemny bagażnik. Dwie potężne torby podróżne, dwie pary butów narciarskich, dwa plecaki podręczne i pośrodku narty zmieściły sie bez problemu. Jeszcze miejsca zostało.
Inne : Puka kierownica. Podobno jest to kwestia jakiejś tulejki w kolumnie kierownicy.
Zawieszenie : Tylne. Skrzypią silentbloki. Niby nie są powybijane, ale guma sie szybko wyrabia.
Silnik : Bierze olej, jednostki silnikowe 1.6 v16, 1.8 i 2.0 v16.
Samochód jest wygodny. Wielki kufer podności jego atrakcyjność. Dla kierowców dla których samochód jest jedynie narzędziem transportu może być. Jeśli ktoś akceptuje spalanie oleju przez samochód o w miarę niskim przebiegu i stosunkowo szybki remont silnika - również.
Dla masy auta 1320 kg silnik 1.6 nie powinien być w ogóle oferowany. Jest bardzo ekonomiczny, ale nie radzi sobie z masą pojazdu. Masakra spod świateł, w trasie powyżej 2 tys obrotów rozpedzony jakoś jechał.
Przełożenia wydają się zbyt długie. Przy przebiegu 120 tys kłopoty z wrzucaniem biegów. Powodem jest często wyrabiający jest trzpień mechaniczny zmiany biegow. Wiele osób uskarża się na to, że jedynka podczas toczenia się auta nie wchodzi.
Drogi trzyma się dobrze, choć mam wrażenie, że pokonywanie ostrych zakrętów nie jest moca stroną.
Widoczność do przodu ok. Małe lusterka, ale można się do tego przyzwyczaić. Jedynie na tył trzeba uważać, ponieważ nie widać kufra. Można niechcący dotknąć zderzakiem o coś co wyrosło nagle z tyłu.
Wszystko w zasiegu ręki. Jedynie dostęp do pokręteł regulacji oparcia siedzenia kierowcy w trakcie jazdy utrudniony. Ręka w kurtce zimowej ma problemy z wciśnięciem się w odpowiednie miejsce.
Ogrzewanie bez zarzutu. Przy maksymalnym nawiewie para schodziła szybko. Po wyłączeniu klimatyzacji po jakimś czasie parpwały szyby. Może to wina jakiś zanieczyszczeń - nie wiem.
Nie należę do bardzo wysokich (1,8 m), ale za kółkiem nie czułem się zbyt luźno. Na miejscu pasażera swobodnie sie podróżuje. Z tyłu nie miałem okazji jechać. Siedzenia wygodne.
Ponieważ auto lubi wysokie obroty, to wewnątrz robi sie głośno. Załatwia sprawę włączone głośniej radio.
Zużycie paliwa akceptowalne. Lepiej jeżdzi na 98pb niż 95pb. Nie instalowałem LPG, jeżdzony na benzynie. Naprawy nie są bardzo drogie, oczywiście zależy gdzie sie je wykonuje. Tarcze tył 190zl, klocki tyl 52 zl, filtr paliwa 20zl, przewody zaplonowe 57zl,pasek rozrzadu 50zl, rolki 120zl. Podłaczenie pod komputer 60zl. Ale już czyszczenie przepustnicy i wymiana zaworu EGR 500 zl. Planowanie glowicy 400 zl.
Gdyby nie jakość silnika ecotec to ok. Ogólnie auta nie polecam. Nie wiem, czy kiedykolwiek zdecyduję się jeszcze na opla. Przejechałem nim 25 tys km.
Deska rozdzielcza trzeszczy. Plastiki sie odkształcają. Uwaga przy zmianie fabrycznych głośników. Przy montażu trzeba je w specjalny sposób uszczelnić, bo po "zwykłym" zamontowaniu leje sie woda przez drzwi do auta. Trzeszczy fotel kierowcy.
Silnik spala olej. Przeciętnie 0,2l na 1000km. Przy agresywnej jezdzie wiecej. Ma to każda vectra, serwis opla podaje normę zuzycia w wysokości 0,8l na 1000km (!). Przy przebiegu 120 tys stracone sprężanie na jedym cylindrze.Wypalony zawór wylotowy od spalanego oleju. Pozostałe nadpalone, niedługo będzie wymiana pierścieni na tłokach.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 16V ECOTEC 101KM 74kW [l/100km]

7,7