Ocena kierowcy - Opel Zafira B

1arek11, 10 lat temu
Silnik 1.7 CDTI ecoFLEX 110KM 81kW
Rok produkcji 2009
Opel Zafira B 1.7 CDTI ecoFLEX 110KM 81kW 2007-2013 - Oceń swoje auto
Silnik : Wyciszenie silnika i całego samochodu w środku.
Bardzo fajne autko, w porównaniu z poprzednim modelem dużo bardziej wyciszone w środku.
Silnik 1,7 cdti ma dobra kulturę pracy, przy niewielkim obciażeniu autko pali mało, jednak pod obciążeniem i na włączonej klimatyzacji spalanie najczęściej oscyluje około 7,5 do 8,5 l/100 km. poza tym denerwuje mnie wypalanie dpf (cóż ta nasza poprawność ekologiczna). Mimo to silnik miło mnie zaskoczył, jak na razie nie miałem z nim żadnych problemów.
mam skrzynię 6-ścio biegową. 6 bardzo przydatna na autostradach. Uspokaja silnik i mozna płynnie jechać nie wkrecając silnika na wysokie obroty.
Wydaje mi się ze wersja B ma nieco mniejszy promień skrętu niż poprzednia wersja A. Poza tym auto prowadzi się dobrze i cały czas pewnie.
Dałbym "doskonale " ale trochę przeskadzają słupki. Napisałem trochę bo ja już przyzwyczaiłem się do nich (wcześniej jeździłem 5 lat wersją A). Dla osób które wczesniej nie miały do czynienia z miniwanem może na początku przeszkadzać bardzo. Widoczność w lusterkach bardzo dobra - poza tym moja wersja ma bardzo przydatny system parktronik - polecam go, mozna bezproblemowo parkować w ciasnych miejscach.
Ergonomia na dobrym poziomie. Nalezy przyzwyczaić się do dotykowych manetek kierunkowskazów i zmiany świateł. Przyciski i pokretła na swoim miejscu pod reką. W wersji A sterowanie komputerem pokładowym było z pozycji manetki od kierunkowskazów - tu niestety trzeba oderwać rękę od kierownicy i dotykać przyciski na panelu środkowym.
Duzo lepsza i wydajniejsza wentylacja i ogrzewanie niż w wersji A i VW Turan (którym także trochę jeżdziłem - chyba że miał zapchany filtr przeciwpyłkowy), w Zafirze B nie wiem co to zaparowane szyby.
Wiem że są miniwany bardziej przestronne, za wzór przestronności uważam C4 Picasso, przewaga Zafiry to jednak składane dodatkowe 2 fotela (porównuję Zafirę B do C4 Picasso - nie Grand). Nie jesteśmy (jako rodzina) grubi także miejsca mamy wystarczajaco duzo.
Dałbym 4,5 ale nie ma takiej oceny. Wyciszenie dużo lepsze niż w poprzednim modelu, Do prędkości 140 km/h można normalnie rozmawiać i nic specjalnie nie przeszkadza - mimo iż jest to disel. Kolega ma 1,6 ON C4 Picasso i wyciszenie jest porównywalne, może ciut ciszej jest w Turanie ale tu akurat była benzyna 1,6
Tu niestety do doskonałości brakuje , a raczej przeszkadza filtr DPF, który skutecznie podnosi spalanie o jakieś 0,2 l/100 km gdyż wypala się co 250-300 km. Poza tym nie miałem nieprzewidzianych usterek (oby tak dalej) i dodatkowych kosztów.
Myslę że Zafira B jest dobrze spasowana cena/jakość. Bardzo rozsądny wybór dla rodziny i od czasu do czasu aby zabrać kogoś jeszcze np. teściów (razem wychodzi juz 6 osób)
Brak - przejechałem narazie 20 tyś. km
Brak - na liczniku 132 tyś (ja zrobiłem 20 tyś. km)

On - zużycie paliwa dla silnika 1.7 CDTI ecoFLEX 110KM 81kW [l/100km]

6,2