Ocena kierowcy - Peugeot 205 II Hatchback

Dread, 19 lat temu
Rok produkcji 1988
Peugeot 205 II Hatchback 1.1 54KM 40kW 1987-1990 - Oceń swoje auto
Jestem bardzo zadowolony z zakupu. Miale moim Peugeotem pojezdzic rok (tak zakladalem), jezdze juz ponad dwa i jak sie nie rozsypie na naszych drogach, to pojezdze jeszcze z rok. Sympatyczne i dobre autko !!! I wbrew powszechnej opinii o "francuzach" - bardzo wytrzymaly.
Niezawodny, zawsze odpala, bezproblemowy, niezbyt cichy, ale nie natarczywy (mnie sie to podoba- kwestia gustu). Mimo uplywu lat i kilometrów (auto duzo jezdzi) nie ma z nim problemow.
NIestety wiek daje o sobie znac. Skrzynia chodzila jak walek w ciescie :)) a ostatnio po ok.185 tys. pojawily sie mechaniczne zaciecia, niezbyt uciazliwe, ale czasem denerwujace. Chyba czas udac sie do mechanika, hehe Ogolnie - nienajgorzej.
Zawieszenie zdecydowanie zbyt delikatne jak na nasze, polskie standardy (zbilzajace sie powoli do standardow w tajdze syberyjskiej). Nie lubi dziur i wcale tego nie ukrywa. Jak na swoj wiek - calkiem komfortowe (miekkie), ale wymagajace dosyc czestych wizyt u mechanika. Z czesciami nie ma problemu (czasem boli cena).
Cienkie slupki, niezaslaniajace najwazniejszych miejsc, pozwalaja na doskonala obserwacje sytuacji na drodze. Mocna strona autka.
WIadomo- ergonomia z zeszlej epoki, ale calkiem spoko. NIe ma problemu z obsluga wszystkich waznych elementow i przyciskow. Chociaz radio montowane za nisko, odwraca to uwage od drogi. Pokretla ogrzewania umieszczone wysoko i bardzo dogodnie. Troche brakuje schowkow.
Auto nagrzewa sie w zimie bardzo szybko, ale intensywnosc ogrzewania troche za mala przy wiekszych mrozach. Moja ocena - 4.5 za ogrzewanie. Wentylacja w gorace dni - za mala, jak w kazdym aucie bez klimy. Zostaje otwieranie wszystkich okien. :))
Nie spodziewalem sie, ze tym autku az tyle sie zmiesci. Miejsca naprawde duzo, jak na te klase aut. Na tylnych siedzeniach wozilem osoby ponad 2-metrowe i (o dziwo) nie narzekaly one na brak miejsca z tylu.Wiadomo - to nie Maybach, ale nie wiem czy znalazoby sie drugie tak male auto z taka iloscia miejsca w kabinie. Bagaznik niestety, troche za maly; na codzien wystarczajacy, ale na dalsze podroze - porazka.
Najbardziej slychac zawieszenie (lupie na dziurach) i silnik (przy wyzszych predkosciach). Jeszcze niedawno uwazalem, ze moj Peugeot jest glosny, ale po wymianie calego wydechu okazalo sie ze potrafi byc calkiem cichy. Stary, orginalny wydech mial juz dosc, hehehe
W miescie pali ok. 7 litrow, na trasie schodzi do ok.5,5 l. Ze zuzyciem paliwa jest niezle. Koszty eksploatacji sa naprawde niskie. Olej wymieniany regularnie raz w roku. Silnik prawie nie zuzywa oleju - w ciagu roku dolalem niecale pol litra. Z naprawami bywa roznie, zalezy na kogo sie trafi (nie mowie o serwisach autoryzowanych). Ja znalazlem fajny zaklad, niedrogi, dobry i solidny. Wiec jestem zadowolony :))
Niedrogie autko do codziennej, nielekkiej eksploatacji. Zniesie naprawde duzo.
Starosc - nie radosc - plastiki trzeszcza. Ale to wina drog, na tym czyms kazde auto sie rozkreci... :((
Brak takowych. Normalne zuzycie eksploatacyjne, z przewaga spraw "zawieszeniowych".

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.1 54KM 40kW [l/100km]

6,2